Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μεταφορά μεγάλων αρχείων σε εξ. σκληρό δίσκο


nickts1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Όταν επιχειρώ να μεταφέρω κάποια μεγάλα αρχεία (βίντεο κυρίως) από το pc μου σε εξωτερικό σκληρό δίσκο (εχω δοκιμάσει 2) το αρχείο δε μεταφέρεται. Μου βγαίνει μήνυμα ότι δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος στο δίσκο, ενω υπάρχει. Συγκεκριμένα το αρχείο που θέλω να μεταφέρω είναι 14gb και ό ένας σκληρός που δοκίμασα έχει 18,4gb ελεύθερο χώρο ενώ ο άλλος 34,8gb. Τι φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα προγράμματα συμπίεσης (zip/rar/7z e.t.c.) σου δίνουν και τη δυνατότητα να σπάσεις το αρχείο κατά τη συμπίεση.Οπότε αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η αποθήκευση θα σου κάνει αυτή η λύση.

 

Άλλη λύση θα ήταν να αλλάξεις το filesystem των εξωτερικών δίσκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μουν εξηγήσεις πως γίνεται η αλλαγή του filesystem? Επίσης οι καινούριοι δίσκοι όπως αυτός

http://www.e-gate.gr/peripherals-and-accessories/storage-devices/external-hard-disks/toshiba-stor.e-basics-500gb-2.5-usb3.0-black-hdtb105ek3aa.html

 

είναι επίσης FAT32?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μουν εξηγήσεις πως γίνεται η αλλαγή του filesystem?

 

Με format. Ανοίγεις το cmd και γράφεις:

 

format e: /fs:ntfs /x

 

όπου e: το γράμμα του εξωτερικού δίσκου

 

Ωστόσο, ότι έχεις στο δίσκο θα διαγραφεί.

 

Επίσης οι καινούριοι δίσκοι όπως αυτός

http://www.e-gate.gr...tb105ek3aa.html

 

είναι επίσης FAT32?

 

Θα σε γελάσω μιας και έχω καιρό να πάρω εξωτερικό δίσκο, αλλά πιστεύω ότι και αυτό FAT32 έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να κάνει format κι όχι απλώς convert ώστε να μη χάσει (λογικά) τα δεδομένα;

 

Έχε υπόψη όμως πως κάποιες συσκευές ίσως να χουν πρόβλημα με την ανάγνωση από nfts (πχ παιχνιδομηχανές, ίσως media players κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να κάνει format κι όχι απλώς convert ώστε να μη χάσει (λογικά) τα δεδομένα;

 

Έχε υπόψη όμως πως κάποιες συσκευές ίσως να χουν πρόβλημα με την ανάγνωση από nfts (πχ παιχνιδομηχανές, ίσως media players κλπ).

Ακριβώς. Convert πρέπει να γίνει. Το έχω κάνει 2-3 φορές και ήταν σχετικά σύντομη διαδικασία. Δεν χάθηκε τίποτα.

Από την άλλη, κράτησα κι ένα μικρό partition με FAT32, γιατί σε μερικούς φίλους που πηγαίνω να δούμε καμιά συναυλία έχουν ψηφιακούς δέκτες με USB αλλά δεν βλέπουν NTFS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις! Δυστυχώς με το διαθέσιμο χώρο στους σκληρούς μου είναι αδύνατον να γίνει backup επι του παρόντος, οπότε λογικά θα πάω για ένα καινούριο δίσκο. Διάβασα στο φόρουμ ότι καλύτερη λύση είναι εσωτερικός και θήκη, οπότε με αυτό αποφεύγω και το FAT32. Μάλλον θα πάω για κάτι τέτοιο επομένως:

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=30832&cat=6&sub=200&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=23425&cat=117&sub=340&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined

 

Είναι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο antonl σου είπε (και σου έδωσε και σχετικό λινκ - είναι στη λέξη "convert") πως δεν είναι απαραίτητο να τον φορμάρεις τον δίσκο - μπορείς απλά να του αλλάξεις τη δομή του file system του (από FAT σε NTFS), χωρίς να χρειαστεί να μετακινήσεις τα δεδομένα σου.

Δύο επισημάνσεις όμως : μετά τη μετατροπή σε ΝΤFS δεν μπορείς να κάνεις το αντίστροφο (μετατροπή δηλαδή, γιατί φορμάρισμα μπορείς να του κάνεις όποτε θες), και το θέμα είναι αν τον δίσκο σκοπεύεις να τον συνδέσεις σε Playstation ή τηλεόραση κτλ : η πλειονότητα αυτών, αναγνωρίζει μόνο FAT (αν είναι μόνο για σύνδεση σε υπολογιστές, δεν έχεις πρόβλημα).

 

Όσο για τον σκληρό που επέλεξες : προσωπικά προτείνω καλύτερα έναν WD Scorpio Black στα 750GB απ' το Vision Studio, γιατί έχει 5 χρόνια εγγύηση αντικατάστασης (ο Hitachi 1TB έχει 3) στα 83€. Αν το αναλύσεις, θεωρώντας πως με τα χρήματα αγοράζεις εγγύηση, αναλογικά τα 3 (από τα 5) χρόνια του WD τα πληρώνεις 76€ (ενώ του Hitachi 81). Συν το ότι ο WD τρέχει στις 7200 στροφές έναντι των 5400 του άλλου - συν ότι ο WD είναι, θεωρητικά έστω, καλύτερης ποιότητας κατασκευής.

 

Αν σου είναι λίγα τα 750GB κι ο σκοπός του εξωτερικού δεν είναι για να τον πηγαινοφέρνεις συνέχεια εκτός σπιτιού, σκέψου να πάρεις έναν 3.5άρη WD Caviar Black του 1ος ΤΒ και την σχετική θήκη (αν βέβαια σε παίρνει να πληρώσεις συνολικά 98€ για τον σκληρό και 19 για την πιο φθηνή 3.5άρα θήκη). Πας στα 36€ παραπάνω συνολικά, από το να πάρεις τον Hitachi, αλλά η αναλογία "τιμής εγγύησης", πάει ακόμη καλύτερα : πληρώνεις τα 3 (από τα 5) χρόνια του Caviar, 59€ (σου θυμίζω πως τα 3 χρόνια εγγύησης του Hitachi τ' αγοράζεις 81€...).

 

Όπως και να 'χει πάντως, δεν κατάλαβα αυτό που είπες ότι με την αγορά σκληρού & θήκης που σκοπεύεις να κάνεις, "θα αποφεύγεις το FAT32".

 

?

 

(...εκτός κι αν εννοούσες αποφεύγεις το ΦΟΡΜΑΡΙΣΜΑ του τωρινού σου δίσκου....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τα ξεκαθαρίσω λίγο και στο μυαλό μου και σε σας: Αυτή τη στιγμή έχω ταινίες σε εξωτερικό δίσκο 2,5" και με εξυπηρετεί και για να τις αναπαράγω στο pc, αλλά κ σε σπίτια φίλων κτλ. Αυτό που θέλησα να κάνω είναι να αναπαράγω full hd υλικό σε media player τηλεόρασης (στο pc δεν έχει νόημα, δεν έχω κατάλληλη οθόνη). Εφόσον λόγω μεγέθους δε μπορώ να περάσω full hd ταινίες στον εξωτερικό σκληρό μου, η λύση είναι ή να τον κάνω convert σε NTFS ή να πάρω νέο σκληρό εξαρχής NTFS. Βέβαια η όλη σκέψη ίσως είναι λάθος, γιατί αν το media player δεν αναγνωρίζει NTFS σκληρό, την κάτσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα αναγνωρίζει. Πριν κάνεις είτε την μετατροπή είτε αγορά νέου δίσκου, βεβαιώσου για την δυνατότητα των συσκευών στις οποίες πρόκειται να συνδέσεις δίσκο με NTFS.

 

Εναλλακτικά μπορείς να κόβεις τις ταινίες σε parts με κάποιο πρόγραμμα διαχείρισης βίντεο (το Format Factory για παράδειγμα που είναι και free - υποθέτω πως τα εν λόγω "full HD" αρχεία, είναι σε .mkv format που μπορεί να τα διαχειριστεί το FF). Σε αυτήν την περίπτωση απλά θα πρέπει να κάνεις τη διαδικασία "κοψίματος", που είναι ολίγον χρονοβόρα, όχι βέβαια τόσο αναφορικά με τον χρόνο που χρειάζεται για να κάνεις ρυθμίσεις για το κόψιμο, αλλά για τον χρόνο που θα πάρει μέχρι να φτιαχτούν τα "κομμάτια"...

 

Επίσης, οι σκέτοι σκληροί, έρχονται χωρίς σύστημα αρχείων (τους φορμάρεις ο ίδιος - αν και αυτό δε λέει κάτι, δευτερόλεπτα παίρνει το φορμάρισμα. Το quick εννοείται). Οι "έτοιμοι εξωτερικοί" δε, συνήθως έρχονται φορμαρισμένοι σε FAT. Απλά προς ενημέρωση αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...