Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα που πρέπει να υπάρχουν στο laptop


reds1892

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά επειδή είμαι πρωτάρης στους υπολογιστές θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου πείτε κάποια προγράμματα που είναι απαραίτητα για τη λειτουργία ενός laptop.Kυρίως αναφέρομαι σε internet security-antivirus,αφού το laptop έχει πάνω McAfee και ξέρω ότι δεν είναι καλό.Επίσης χρειάζεται να βάλω κανένα πρόγραμμα που να ελέγχει τις θερμοκρασίες;Γενικά τι άλλα προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα θα σου προτεινα να πεταξεις τα προεγκατεστημενα προγραμματα που βαζει ο εκαστοτε κατασκευαστης(εξαιρουνται προγραμματα που σου δειχνουν θερμοκρασιες/fan controls/backup softwares etc)

απο και και περα προσωπικα επειδη θελω να ξερω τι γινεται στο συστημα ανα πασα στιγμη εχω ανοιχτο core temp και Hard Disk Sentinel.

 

Αν φοβασαι αρκετα τις θερμοκρασιες,λυση ειναι μια βαση ψυξης(με μετακινουμενους ανεμιστηρες ωστε να τους προσαρμοσεις εκει που θες εσυ)

 

Κατα τα αλλα τιποτα παραπανω απ οτι θα εκανες με ενα desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για anti-virus προτείνω avast free. Για anti-spyware προτείνω τα malware-bytes antimalware και superantispyware. Για θερμοκρασίες καλό είναι το HWMonitor. Για καθαρισμό registry και άχρηστων αρχείων το Cloud System Booster είναι αρκετά καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το McAfee δηλαδή να το απεγκαταστήσω σίγουρα ε;To avast είναι free ή θα μου ζητήσει να πληρώσω μετά από κάποιο καιρό;Αν δεν κάνω λάθος το McAfee που ήταν προεγκατεστημένο είναι για ένα χρόνο.Από τα anti-spyware να βάλω και τα δύο;Θα μου κάνουν το laptop πιο αργό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για anti-virus προτείνω avast free. Για anti-spyware προτείνω τα malware-bytes antimalware και superantispyware. Για θερμοκρασίες καλό είναι το HWMonitor. Για καθαρισμό registry και άχρηστων αρχείων το Cloud System Booster είναι αρκετά καλό.

Σε σχεση με το ccleaner, ειναι καλυτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το McAfee δηλαδή να το απεγκαταστήσω σίγουρα ε;To avast είναι free ή θα μου ζητήσει να πληρώσω μετά από κάποιο καιρό;Αν δεν κάνω λάθος το McAfee που ήταν προεγκατεστημένο είναι για ένα χρόνο.Από τα anti-spyware να βάλω και τα δύο;Θα μου κάνουν το laptop πιο αργό;

Ναι καλύτερα να το απεγκαταστήσεις. Άμα θες μπορείς και να το κρατήσεις μέχρι να λήξει και μετά να βάλεις το avast. Είναι free, απλά πρέπει να το ενεργοποιήσεις με ένα email που θα τους δώσεις. Ναι βάλτα και τα δύο, θα τα έχεις μόνο για scan και δεν θα σου καθυστερεί το λαπτοπ. Πρόσεξε μόνο όταν εγκαθιστάς το malware-bytes στο τέλος της εγκατάστασης να ξετσεκάρεις την επιλογή που λέει να ξεκινήσει την δοκιμαστική έκδοση της pro έκδοσης.

 

Σε σχεση με το ccleaner, ειναι καλυτερο?

 

Ναι νομίζω έχει καλύτερο registry cleaner. Επίσης κάνει optimize το σύστημα για να γίνει πιο γρήγορο, κάτι που το ccleaner δεν το έχει σαν λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην πειραζεις την registry θα το μαμησεις το συστημα και θα σε μεινει στα χερια μονο καθαριστης

 

αλλα ξετσεκαρε τα αρχεια καταγραφης των windows,κοματια αρχειων chkdsk και αποριματα μνημης

 

κατω τα χερια απο τη registry μην την εμπιστευεσε σε κανα προγραμμα

επισεις βαλε και το 7zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...