Προς το περιεχόμενο

Εχει δει κανεις την ταινια BRASIL???


as223

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ειπε ενας γνωστος μου οτι προκειται για εξαιρετικη ταινια, αν και δεν μιλησαμε ουτε για υποθεση ουτε για τιποτε... Το προβλημα ειναι πως δεν μπορω να τη βρω πουθενα, σε κανενα video club... Επισης δεν γνωριζω σκηνοθετη, ηθοποιους, ετος...

 

Την εχει δει κανεις? Σας αρεσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφορίες θα βρείς στη θέση:

 

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/6300184064/qid=1056144355/sr=1-4/ref=sr_1_4/002-0307292-9964033?v=glance&s=video#product-details

 

Πρόκειται για μια καλή ταινία.(ΙΜΗΟ)

Η ΕΡΤ την έχει παίξει 2-3 φορές αλλά δυστυχώς αργά...

 

Ελπίζω να βοήθησα,

 

Ch1ossif

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx! Εκανα γενικα μερικα search και βρηκα πληροφοριες... Σε κανενα απο τα καταστηματα στην Ελλαδα δεν ειναι διαθεσιμη προς πωληση, μονο στη videoland λεει πως ειναι διαθεσιμη προς ενοικιαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία ειναι απίστευτη, δυστυχώς υποτιμιμένη και άγνωστη στον πολύ κόσμο. Τα μηνύματά της πάντα επίκαιρα, και η σκηνοθεσία έχει τόσες λεπτομέρειες που κάθε φορά που τη βλέπεις την απολαμβάνεις περισσότερο. Το έργο παρουσιάζει πολύ σοβαρά θεματα με τον πιο γελοιο τρόπο. Δώστε στον Gilliam να κάνει ταινίες!

 

Τα τελευταία χρόνια την προβάλει το MEGA. Πιστεύω όμως ότι μπορείς να την νοικίασεις από τα περισσότερα video clubs. Κυκλοφορεί και σε DVD, δυστυχώς χωρίς ελληνικούς υπότιτλους, αλλά με ένα δισκάκι γεμάτο extras (επιβάλεται!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EInai para poli kali tainia...Psaxe to programma tou Alfavil kathe xrono tin paizei kapoia stigmi to kalokairi...

Eikones les kai einai vgalmenes apo vivlio tou Kafka, kleistofoviko se polla simeia kai to minima ton pernaei me fainomenika analafro alla tin idia stigmi poli kaustiko tropo.

 

 

crAss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

 

Κυκλοφορεί και σε DVD' date=' δυστυχώς χωρίς ελληνικούς υπότιτλους, αλλά με ένα δισκάκι γεμάτο extras (επιβάλεται!).[/quote']

 

Η (κατ' εμέ) αριστούργηματική αυτή ταινία κυκλοφορεί επίσης (για τους πολύ 'βαρεμένους' - περιλαμβάνω και τον εαυτό μου) σε μια εκπληκτική έκδοση από την Criterion. Μπορείτε να δείτε λεπτομέρειες εδώ. Έχω την εντύπωση ότι είναι R0 (δηλαδή region-free) αλλά δεν είμαι σίγουρος - το DVD player μου είναι 'σπασμένο'.

 

Η έκδοση έρχεται σε μια διάφανη μπλε πλαστική θήκη με το logo του Brazil και περιλαμβάνει τρία :!: δισκάκια:

  • Το πρώτο DVD περιλαμβάνει την Director's Cut έκδοση της ταινίας (142 λεπτά) σε ήχο Dolby Surround με αγγλικούς υπότιτλους.
     
  • Το δεύτερο έχει το Brazil Production Notes με διάφορες συνεντεύξεις, making of, extras και το (περίφημο πλέον) Battle for Brazil - για τις περιπέτειες της ταινίας στην αμερικάνικη αγορά και το τρέξιμο που έφαγε ο σκηνοθέτης Terry Gilliam προκειμένου να βγει η κανονική έκδοση...
     
  • Το τρίτο (και πλέον συλλεκτικό) δισκάκι περιλαμβάνει την τραγικά πετσοκομένη έκδοση του Brazil για την αμερικάνικη αγορά - με συρραφές σκηνών που δεν βγάζουν νόημα και αλλοιώνουν τελείως το έργο. Μνημείο λογοκρισίας και ηλιθιότητας.

Το DVD μπορείτε να το βρείτε στο ολοκαίνουργιο Play USA για € 56 περίπου (συμπεριλαμβάνονται τα έξοδα αποστολής).

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως το είχα κατεβάσει πριν κανά μήνα από το KaZaA. Είναι καλή ταινία, εμένα δε μου φάνηκε εξαιρετική αλλά απλά καλή, έχει πολλά δανεισμένα στοιχεία από το 1984 του Orwell, έχει και κωμικά στοιχεία όμως. Το περιβάλλον της ταινίας όντως είναι κλειστοφοβικό, ενδιαφέρον παρουσιάζουν (μιας και σε αυτό το forum είμαστε και techies) τα γνωστά φουτουριστικά στοιχεία της τεχνολογίας που είναι κάτι σας τα παλιά επεισόδια του Doctor Who (αν θυμάσαι, τα γνωστά ψεύτικα 70's sci-fi effects), ενώ η γενική εικόνα της κοινωνίας είναι η σκλαβιά από τη γραφειοκρατία, η καταπίεση της ελεύθερης σκέψης, η τρομοκρατία.

 

Μπορώ να πώ αξίζει να την δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Έχω την εντύπωση ότι είναι R0 (δηλαδή region-free) αλλά δεν είμαι σίγουρος - το DVD player μου είναι 'σπασμένο'.

...

 

Ναι είναι Region Free τα δισκάκια.

Πολύ καλή ταινία. Gilliam rulez! :D

 

Material Defender 1032

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...