Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για κληση λογω σταθμευσης σε θεση αναπηρων.


Orgasmic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα στην πολη μου με εγραψε η Δημοτικη αστυνομια για 200 ευρω επειδη παρκαρα σε θεση αναπηρου.

 

Δεν ειχα καμια προθεση να το κανω, παρκαρα γιατι οι πινακιδες που καθοριζαν τον χωρο της σταθμευσης ειχαν τα γνωστα αυτοκολλητα των οπαδικων συνδεσμων και διαφορα αλλα, με τετοιο τροπο που το σημα του αναπηρου δεν φαινοταν καθολου.

Και επειδη στην πολη υπαρχουν πολλες τετοιες πινακιδες με το P και απο κατω απο το Ρ γραφουν τις ωρες στις οποιες επιτρεπεται η σταθμευση με χρηση καρτας, τις περασα για τετοιες και εβγαλα κανονικα την καρτα μου.

 

Το μονο που μπορουσε να με κανει να καταλαβω οτι ηταν θεση αναπηρου ηταν η χρωματισμενη ασφαλτος-τελειως ξεβαμμενη ομως- την οποια μεσα στην νυχτα δεν ειδα.

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης;θα παω στην δημοτικη αστυνομια και θα τους εξηγησω οτι δεν ειδα καθολου οτι επροκειτο για θεση αναπηρου μιας και η σχετικη πινακιδα ηταν καλυμμενη με αυτοκολλητα.

Η χρωματισμενη ασφαλτος αρκει για να μου πουν οτι επρεπε να ειχα δει την ασφαλτο και να μην παρκαρω εκει?Δηλαδη εχει οριστει απο τον ΚΟΚ ο χρωματισμος της ασφαλτου ως σημανση?

 

 

ΥΓ:μη μου αρχισετε τα "παρκαρες σε θεση αναπηρου και ζητας και τα ρεστα?" ή "δεν ντρεπεσαι/δεν σεβεσαι" κτλ...

Δεν ειχα προθεση να παρκαρω, δεν εχω παρκαρει ποτε ουτε καν σε ραμπα πεζοδρομιου και εχω γεμισει την πολη με αυτοκολλητα των streepanthers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε επειδή έχω πάθει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα (και το κορυφαίο ήταν πως όταν με έγραψαν είχα μαζί μου άτομο με ειδικές ανάγκες που τον πήγαινα νοσοκομείο - πως τα φέρνει η τύχη), έβγαλα φωτογραφία το σήμα και τις διαχωριστικές γραμμές και πήγα στο Δήμο, όπου απλά διέγραψαν την κλήση, παραδεχόμενοι το λάθος τους.

Ισως να έκανες το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έβγαλαν πάλι το μισθό τους οι βολεμένοι φοροεισπράκτορες του δήμου. Πέτυχαν διάνα οι διάνοιες.

Α, τα αξίζουν τα λεφτά τους τα παιδιά.

Εμένα με γράψανε γιατί δεν είδαν την κάρτα και καλά που ήμουν εκεί και του έστρεψα το βλέμμα στο παρμπρίζ να ξεστραβωθεί να τη δει. Όταν τους διόριζαν οι καλοί μας δήμαρχοι έπρεπε τουλάχιστον να τους κάνουν τεστ μυωπίας. Μετά iq. Στην περίπτωση σου και αντίληψης. Δε θέλει πολύ μυαλό, να αντιληφθείς σε τι ταλαιπωρία θα βάλεις τον δημότη μετά θέλει, αλλά που.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση μου ειναι η εξης;θα παω στην δημοτικη αστυνομια και θα τους εξηγησω οτι δεν ειδα καθολου οτι επροκειτο για θεση αναπηρου μιας και η σχετικη πινακιδα ηταν καλυμμενη με αυτοκολλητα.

Βάζω στοίχημα ότι την συγκεκριμένη δικαιολογία την έχουν ακούσει άπειρες φορές, ππότε δεν νομίζω να συγκινηθούν.

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης;θα παω στην δημοτικη αστυνομια και θα τους εξηγησω οτι δεν ειδα καθολου οτι επροκειτο για θεση αναπηρου μιας και η σχετικη πινακιδα ηταν καλυμμενη με αυτοκολλητα.

Η χρωματισμενη ασφαλτος αρκει για να μου πουν οτι επρεπε να ειχα δει την ασφαλτο και να μην παρκαρω εκει?Δηλαδη εχει οριστει απο τον ΚΟΚ ο χρωματισμος της ασφαλτου ως σημανση?

Εάν το χρώμα ήταν κίτρινο, τότε ναι. Απαγορεύεται δια ροπάλου να πατήσεις την κίτρινη γραμμή. Για άλλα χρώματα δεν ξέρω, εκτός εάν είχε και το σήμα για τα ΑμεΑ.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που πρόοτεινε ο Cossutius. Βγάλε φωτογραφίες με τη σήμανση στο συγκεκριμένο σημείο και πήγαινε στη δημοτική αστυνομία και ξεκίνα τα καντήλια. Παρόμοιο σκηνικό. Πριν πέντε χρόνια με είχε γράψει η δημοτική αστυνομία του δήμου μου, ότι και καλά το αυτοκίνητό μου έκλεινε την είσοδο του δημαρχίου, ενώ η απόσταση ήταν τουλάχιστον 5 μέτρα. Έβγαλα φωτογραφίες και το επόμενο πρωί, χωρίς πολλά πολλά, πήγα κατευθείαν στο γραφείο του Δημάρχου. Έριξα τα καντήλια μου στον γραμματέα του και στη συνέχεια με κάλεσε ο δήμαρχος στο γραφείο του και αφού άκουσε τι του είπα και είδε τις φωτοφραφίες, έδοσε εντολή να σβηστεί η κλήση.

 

Τον έβγαλαν πάλι το μισθό τους οι βολεμένοι φοροεισπράκτορες του δήμου. Πέτυχαν διάνα οι διάνοιες.

Α, τα αξίζουν τα λεφτά τους τα παιδιά.

Ό,τι να 'ναι. Ήθελα να ήξερα αν θα έλεγες τα ίδια εάν είχες ανάπηρο μέλος στην οικογένειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά καλό ειναι να υπάρχει αυστηρότητα σε αυτό το θέμα, αλλά στο παρόν θρεντ ο τοπικ starter μας εξιστορεί κάτι που ειναι λάθος του Δήμου, όχι δικό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόγερε είσαι off.

Αυτό που λέω είναι ότι ίσως θα έπρεπε να καθαρίσουν τις πινακίδες από τα αυτοκόλλητα και να ξαναπεράσουν ένα χέρι μπογιά τη γραμμή για να φαίνονται και όχι να γράφουν με ελαφρά τη καρδία ώστε να ταλαιπωρείται και ο ανάπηρος και ο εν λόγω ts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικό αυτό που λερώνουν τις πινακίδες, άμα το έκαναν σε κανένα άλλο σήμα στον δρόμο θα μπορούσε να προκληθεί και ατύχημα.

 

Ποιος σου είπε ότι δε το κάνουν; Ποιος σου έχει πει ότι κι εσύ ο ίδιος, δεν έχεις μπει ανάποδα σε δρόμο επειδή το απαγορευτικό ήταν γεμάτο αυτοκόλλητα; Ποιος σου είπε ότι δεν έχουν προκληθεί ατυχήματα λόγω αυτού; Κι εδώ στο Insomnia υπάρχει σχετικό thread από μέλος που "την πάτησε" έτσι.

 

:P

 

Τουλάχιστον τα STOP ξεχωρίζουν απ'το σχήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω στοίχημα ότι την συγκεκριμένη δικαιολογία την έχουν ακούσει άπειρες φορές, ππότε δεν νομίζω να συγκινηθούν.

 

 

Εάν το χρώμα ήταν κίτρινο, τότε ναι. Απαγορεύεται δια ροπάλου να πατήσεις την κίτρινη γραμμή. Για άλλα χρώματα δεν ξέρω, εκτός εάν είχε και το σήμα για τα ΑμεΑ.

 

 

Δεν νομιζω οτι ειναι απλα μια δικαιολογια, ειναι υποχρεωση τους να σε "ενημερωνουν" οτι εκει απαγορευεται το παρκαρισμα.

Εγω μπορω να ισχυριστω, ακομα και αν δεν ηταν ετσι, οτι δεν το ειδα. Τι θα μου πουν?Οτι το ειδα?Αφου δεν φαινεται.

 

Κατω ειχε βαμμενο μπλε τετραγωνο με το σημα των ΑΜΕΑ, αλλα μην φανταστεις οτι ηταν και κατι ευδιακριτο, ξεβαμμενο εδω και κατι χρονια, ειδικα μεσα στην νυχτα και εχοντας μολις παρκαρει στην θεση καποιου αλλου.

Γιαυτο ρωτω αν αυτου του ειδους οι σημανσεις, δηλαδη στο οδοστρωμα, αποτελουν ισοδυναμη σημανση με τις πινακιδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόγερε είσαι off.

Αυτό που λέω είναι ότι ίσως θα έπρεπε να καθαρίσουν τις πινακίδες από τα αυτοκόλλητα και να ξαναπεράσουν ένα χέρι μπογιά τη γραμμή για να φαίνονται και όχι να γράφουν με ελαφρά τη καρδία ώστε να ταλαιπωρείται και ο ανάπηρος και ο εν λόγω ts.

Οκ, λάθος μου. Παρανόησα τα γραφόμενά σου. Έτσι όπως το θέτεις τώρα, συμφωνώ 100% μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάλε φωτογραφίες τις καλυμμένες πινακίδες και τη μισοσβησμένη διαγράμμιση περίπου την ίδια ώρα που σου κόψανε κλήση και πήγαινε στο δήμο κάνε ένσταση.

 

Αν δεν την δεχτούν , θα πρέπει να πας δικαστικά και δε νομίζω ότι σε συμφέρει..

 

ότι άλλο και να πούμε περισσεύει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...