Προς το περιεχόμενο

Νέα MacBooks 2012


fuku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ξέρει κανείς ποτε περιμένουμε τα καινουρια MacBooks? θα γίνει κανά event μέσα στο Οκτώβρη?

 

Αν εχεις τα λευτα παρε το καινουργιο 15αρι Retina το ειδα απο κοντα και πραγματικα η οθονη του δεν υπαρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγους μηνες βγηκαν φιλε. Λογικα αρχες του 13 ισως παρουν κανενα upd specs

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Το συνηθισμένο αυτό είναι (δηλαδή αρχές του '13) ή το επόμενο καλοκαίρι; Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάπου τον Ιούνιο/Ιούλιο.

 

Τα Retina υπάρχουν σε καταστήματα να πάω να τα δω από κοντά; Έχουν φτάσει στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκτώβρη θα κυκλοφορήσουν MacBook Retina 13" με ivy bridge επεξεργαστες i5-i7 dual core, intel hd4000, ανάλυση 2560χ1600 και αντίστοιχο form factor με το 15αρι Retina.

 

Πάντως είναι περίεργος να δώ τις επιδόσεις σε downscale των RMBP 13" όταν ουτε τα αντίστοιχα 15αρια με quad core CPU και discrete GPU έχουν καταφέρει ακόμη να πείσουν. Πολλα lags τόσο στο σερφαρισμα, όσο και στο ui, με εμπειρία χρήσης που δεν συνάδει σε καμία περίπτωση με την apple. Για να μην αναφερθώ στα προβλήματα wifi-bluetooth τα οποία ελπίζω να λυθούν σε κάποιο μελλοντικό update. Μην επικεντρώνεται λοιπόν την προσοχή σας μονο στην οθόνη. Κατα την γνώμη μου ήταν λάθος της apple να παει σε αυτές τις αναλύσεις σε 15αρι panel, το οποίο απαιτει τρελο downscale. Ένα πολυ καλο ips panel στα 1680χ1050 ή ακομη και FHD θα ήταν υπέρ αρκετό με το παρών hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκτώβρη θα κυκλοφορήσουν MacBook Retina 13" με ivy bridge επεξεργαστες i5-i7 dual core, intel hd4000, ανάλυση 2560χ1600 και αντίστοιχο form factor με το 15αρι Retina.

 

Πάντως είναι περίεργος να δώ τις επιδόσεις σε downscale των RMBP 13" όταν ουτε τα αντίστοιχα 15αρια με quad core CPU και discrete GPU έχουν καταφέρει ακόμη να πείσουν. Πολλα lags τόσο στο σερφαρισμα, όσο και στο ui, με εμπειρία χρήσης που δεν συνάδει σε καμία περίπτωση με την apple. Για να μην αναφερθώ στα προβλήματα wifi-bluetooth τα οποία ελπίζω να λυθούν σε κάποιο μελλοντικό update. Μην επικεντρώνεται λοιπόν την προσοχή σας μονο στην οθόνη. Κατα την γνώμη μου ήταν λάθος της apple να παει σε αυτές τις αναλύσεις σε 15αρι panel, το οποίο απαιτει τρελο downscale. Ένα πολυ καλο ips panel στα 1680χ1050 ή ακομη και FHD θα ήταν υπέρ αρκετό με το παρών hardware.

 

Αναμφίβολα το μέλλον θα είναι καλύτερο με τους Hasswell αλλά σε καμία περίπτωση τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά με το τωρινό Retina .. Τα Mountain Lion συνεχώς βελτιώνουν τις επιδόσεις του Retina και μειώνουν τα "προβλήματα" .. Μπορώ να πώ ότι από το 10.8 στο 10.8.2 υπάρχει αρκετά μεγάλη διαφορά και με το πρόσφατο EFI update το όποια μικροκολλήματα στο UI έχουν εξαφανιστεί .. Αυτό που παραμένει αλλά σε μικρότερο βαθμό είναι το scroll lag σε σελίδες οι οποίες είναι υπερβολικά βαρυφορτωμένες, αλλά από ότι έχω διαβάσει σε διάφορα forums, ακόμα και Mac Pros "κολλάνε" σε sites όπως το "theverge.com"..

 

Έτσι ίσως να μην φταίει και τελικά τόσο το hardware αλλά περισσότερο το software .. Ο processor μου για παράδειγμα δεν έχει πιεστεί καθόλου προς το παρών, και τα GPU δεν κάνουν διαφορά .. Ακόμα και αν επιλέξω να έχω πάντοτε ενεργοποιημένη την dedicated GPU για παράδειγμα αντί την HD4000, τα scroll lags σε βαρυφορτωμένα sites παραμένουν ..

 

Τέλος να πω ότι αν κάποιος επιλέγει την "best for retina" ανάλυση τότε δεν τίθεται κανένα θέμα downscaling μιας και αυτή είναι η native resolution της οθόνης (2880x1800) .. Εκεί που μπορεί να συναντήσει κανείς λίγο περισσότερα lags είναι στις αναλύσεις που δίνουν μεγαλύτερο workspace .. Επαναλαμβάνω όμως, ότι σε κανένα βαθμό δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα .. Πολύ συχνά μεταπηδώ από την 2880x1800 στην 1680x1050 και δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα ..

 

Για τα 13άρια τώρα μένει να δούμε .. Το release τους τον Οκτώβρη φημολογείται εδώ και καιρό, αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα τα δούμε μέχρι του χρόνου .. Είδωμεν !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμφίβολα το μέλλον θα είναι καλύτερο με τους Hasswell αλλά σε καμία περίπτωση τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά με το τωρινό Retina .. Τα Mountain Lion συνεχώς βελτιώνουν τις επιδόσεις του Retina και μειώνουν τα "προβλήματα" .. Μπορώ να πώ ότι από το 10.8 στο 10.8.2 υπάρχει αρκετά μεγάλη διαφορά και με το πρόσφατο EFI update το όποια μικροκολλήματα στο UI .............

Έτσι ίσως να μην φταίει και τελικά τόσο το hardware αλλά περισσότερο το software .. Ο processor μου για παράδειγμα δεν έχει πιεστεί καθόλου προς το παρών, και τα GPU δεν κάνουν διαφορά .. Ακόμα και αν επιλέξω να έχω πάντοτε ενεργοποιημένη την dedicated GPU για παράδειγμα αντί την HD4000, τα scroll lags σε βαρυφορτωμένα sites παραμένουν .

 

Ως κάτοχος του Retina, αλλά και όλων σχεδόν των MACBOOK Pro από το 2007 και μετά, επέτρεψε μου να διαφωνήσω.

Αυτό που χαρακτηρίζει ένα MACBOOK είναι η απροβλημάτιστη χρήση, το απόλυτο smooth σε internet surfing & user interface και τέλος τα μηδενικά κρασαρίσματα.

Δυστυχώς τίποτα από τα παραπάνω δεν το είδαμε ακόμη στο RETINA και αποδείχτηκε ότι η Apple βιάστηκε να κυκλοφορήσει ένα προϊόν , το οποίο τελικά δεν κατάφερε να υποστηρίξει απόλυτα.

Ακόμη δεν γνωρίζουμε αν φταίει το hardware ή το software και ούτε θα έπρεπε να μας απασχολεί κάτι τέτοιο για ένα προϊόν που ξεπερνάει τις 2500 ευρώ. Αν δεν ήταν έτοιμοι ας μην το κυκλοφορούσαν ακόμη.

Πέρα από τα lags πάντως το πρόβλημα με το Wifi και το Bluetooth δείχνει απίστευτο ερασιτεχνισμό.

 

Προσωπικά εκνευρίστηκα που δαπάνησα τόσα χρήματα για το RETINA και είχα εμπειρία χρήσης χειρότερη ακόμη και από το Air.

 

To Anandtech έχει ένα ενδιαφέρον review για το θέμα:

http://www.anandtech...isplay-review/8

 

"To be quite honest, the hardware in the rMBP isn’t enough to deliver a consistently smooth experience across all applications. At 2880 x 1800 most interactions are smooth but things like zooming windows or scrolling on certain web pages is clearly sub-30fps. At the higher scaled resolutions, since the GPU has to render as much as 9.2MP, even UI performance can be sluggish. There’s simply nothing that can be done at this point - Apple is pushing the limits of the hardware we have available today, far beyond what any other OEM has done. Future iterations of the Retina Display MacBook Pro will have faster hardware with embedded DRAM that will help mitigate this problem. But there are other limitations: many elements of screen drawing are still done on the CPU, and as largely serial architectures their ability to scale performance with dramatically higher resolutions is limited."

 

Τέλος να πω ότι αν κάποιος επιλέγει την "best for retina" ανάλυση τότε δεν τίθεται κανένα θέμα downscaling μιας και αυτή είναι η native resolution της οθόνης (2880x1800) .

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι...πάλι downscale κάνει. Δοκίμασε να συνδέσεις το RETINA σε ένα monitor με τεράστια ανάλυση και θα διαπιστώσεις ότι δεν θα υπάρχει το παραμικρό lag. Επίσης τα Windows φαίνεται ότι διαχειρίζονται καλύτερα αυτές τις αναλύσεις καθώς με το bootcamp τα κολλήματα είναι πολύ λιγότερα.

 

Για τα 13άρια τώρα μένει να δούμε .. Το release τους τον Οκτώβρη φημολογείται εδώ και καιρό, αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα τα δούμε μέχρι του χρόνου .. Είδωμεν !

 

Φαντάζομαι ότι δεν θα ήθελαν να χάσουν την χριστουγεννιάτικη περίοδο καθώς είναι ιδιαίτερα προσοδοφόρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος του Retina, αλλά και όλων σχεδόν των MACBOOK Pro από το 2007 και μετά, επέτρεψε μου να διαφωνήσω.

 

Γι'αυτό δεν είμαστε σε forum ? ;) Απόλυτα σεβαστή η άποψη σου φίλε, αλίμονο !

 

Αυτό που χαρακτηρίζει ένα MACBOOK είναι η απροβλημάτιστη χρήση, το απόλυτο smooth σε internet surfing & user interface και τέλος τα μηδενικά κρασαρίσματα.

Δυστυχώς τίποτα από τα παραπάνω δεν το είδαμε ακόμη στο RETINA και αποδείχτηκε ότι η Apple βιάστηκε να κυκλοφορήσει ένα προϊόν , το οποίο τελικά δεν κατάφερε να υποστηρίξει απόλυτα.

Ακόμη δεν γνωρίζουμε αν φταίει το hardware ή το software και ούτε θα έπρεπε να μας απασχολεί κάτι τέτοιο για ένα προϊόν που ξεπερνάει τις 2500 ευρώ. Αν δεν ήταν έτοιμοι ας μην το κυκλοφορούσαν ακόμη.

Πέρα από τα lags πάντως το πρόβλημα με το Wifi και το Bluetooth δείχνει απίστευτο ερασιτεχνισμό.

 

 

Σύμφωνος ως πως το πως πρέπει να είναι ένα Macbook Pro .. Και εγώ από το 2006 που έκανα το switch, δεν θα περίμενα τίποτα λιγότερο .. Κρασαρίσματα όμως προσωπικά δεν είχα εδώ και 2 μήνες .. Φυσικά δεν πίεσα το μηχάνημα σε καμία περίπτωση, αλλά στα tasks τα οποία έκανα όλα ήταν εντάξει .. Μπορείς να είσαι λίγο πιο συγκεκριμένος ως προς το τι συνέβει σε εσένα ?

 

Για το scrolling, είχα πεί τις εντυπώσεις μου στο προηγούμενο μου ποστ .. Στο Lion ήταν αισθητό, στα ML λιγότερο και πλέον 2 μήνες μετά με το 10.8.2 και το EFI update, είναι σχεδόν ανύπαρκτο με εξαίρεση τα ΠΟΛΥ βαριά sites από εικόνες, videos κτλ. ..

 

Είναι εις γνώση μου το ότι το Retina είχε πιο χαμηλά FPS σε κάποια από τα tests που του έγιναν σε ότι αφορά UI .. Είχα διαβάσει και εγώ το review του anandtech όταν σκεφτόμουν την αγορά Retina ή Air .. Τότε ο anandtech μιλούσε για μια διαφορά 20-30 frames από το non-retina MBP ... Θεωρώ ότι πλέον δεν υπάρχει αυτή η διαφορά με τα updates .. 10-15 frames ΟΚ, αλλά περισσότερα όχι .. Αν τώρα αυτή η διαφορά στο framerate του scrolling είναι λόγος για να διαλέξει κανείς μια κανονική οθόνη και όχι την φετινή Retina, αυτό υπόκειται στην κρίση του καθενός .. Προσωπικά, δύσκολα πάω ξανά πίσω :)

 

Συμφωνώ επίσης στο ότι δεν θα έπρεπε να κάνουν ship ένα προϊόν για το οποίο δεν θα ήταν έτοιμο .. Θεωρώ όμως ότι το Retina δεν είναι ένα τέτοιο προϊόν .. Ναι, δεν είναι τέλειο, ναι, έχει τα προβληματάκια του, αλλά ίσως να είναι το καλύτερο 1st gen 15'' που κυκλοφόρησε η Apple και κατά την γνώμη μου το καλύτερο 15'' laptop συνολικά αυτή την στιγμή .. Καθόλου άσχημα για 1st gen product νομίζω ..

 

To Anandtech έχει ένα ενδιαφέρον review για το θέμα:

http://www.anandtech...isplay-review/8

 

"To be quite honest, the hardware in the rMBP isn’t enough to deliver a consistently smooth experience across all applications. At 2880 x 1800 most interactions are smooth but things like zooming windows or scrolling on certain web pages is clearly sub-30fps. At the higher scaled resolutions, since the GPU has to render as much as 9.2MP, even UI performance can be sluggish. There’s simply nothing that can be done at this point - Apple is pushing the limits of the hardware we have available today, far beyond what any other OEM has done. Future iterations of the Retina Display MacBook Pro will have faster hardware with embedded DRAM that will help mitigate this problem. But there are other limitations: many elements of screen drawing are still done on the CPU, and as largely serial architectures their ability to scale performance with dramatically higher resolutions is limited."

 

 

Το είχα διαβάσει και τότε .. Από το review του δανείστηκα και το ότι τα πράγματα θα είναι καλύτερα με τους Hasswell στο προηγούμενο μου ποστ .. Επαναλαμβάνω όμως πως τα πράγματα είναι καλύτερα σε σχέση με τα Lion με τα οποία γράφτηκε το review του Anandtech .. Εξάλλου το λέει και ο ίδιος στο τέλος και πρόκειται για το 10.8 και όχι το 10.8.2 + EFI με τα οποία είδα την πιο αισθητή διαφορά .. Ίσως να είναι και hardware το θέμα .. Αλλά αν μπορούν να το "κρύψουν" με software refinements εγώ είμαι ικανοποιημένος ..

 

 

"Whereas I would consider the rMBP experience under Lion to be borderline unacceptable, everything is significantly better under Mountain Lion. Don’t expect buttery smoothness across the board, you’re still asking a lot of the CPU and GPU, but it’s a lot better."

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι...πάλι downscale κάνει. Δοκίμασε να συνδέσεις το RETINA σε ένα monitor με τεράστια ανάλυση και θα διαπιστώσεις ότι δεν θα υπάρχει το παραμικρό lag. Επίσης τα Windows φαίνεται ότι διαχειρίζονται καλύτερα αυτές τις αναλύσεις καθώς με το bootcamp τα κολλήματα είναι πολύ λιγότερα.

 

Είσαι σίγουρος ότι κάνει downscale στο "best for retina" ? Στα υπόλοιπα το καταλαβαίνω όταν θα πρέπει για παράδειγμα να 4πλασιάσει την 1680x1050 και μετά να την μεταφέρει στο 2880x1800 αλλά στο "best for retina" νομίζω ότι βρίσκεται στο native resolution του .. Αν κάνω λάθος το δέχομαι γιατί δεν καταλαβαίνω και πολλά από τα τεχνικά .. Από όσα έχω διαβάσει αυτό το συμπέρασμα έβγαλα ..

 

Περισσότερο από 2880x1800 ?? Το συνδέω με την 46'' LED Samsung μου αλλά αυτή αν δεν κάνω λάθος έχει πιο χαμηλή ανάλυση .. Ξαναρωτάω γι'αυτά τα κολλήματα γιατί είμαι περίεργος ! :P

 

Φαντάζομαι ότι δεν θα ήθελαν να χάσουν την χριστουγεννιάτικη περίοδο καθώς είναι ιδιαίτερα προσοδοφόρα.

 

Σύμφωνος, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι δεν θα ήθελαν τίποτα να κλέψει το spotlight από το iPad Mini ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Anandtech έχει ένα ενδιαφέρον review για το θέμα:

http://www.anandtech...isplay-review/8

 

"To be quite honest, the hardware in the rMBP isn’t enough to deliver a consistently smooth experience across all applications. At 2880 x 1800 most interactions are smooth but things like zooming windows or scrolling on certain web pages is clearly sub-30fps. At the higher scaled resolutions, since the GPU has to render as much as 9.2MP, even UI performance can be sluggish. There’s simply nothing that can be done at this point - Apple is pushing the limits of the hardware we have available today, far beyond what any other OEM has done. Future iterations of the Retina Display MacBook Pro will have faster hardware with embedded DRAM that will help mitigate this problem. But there are other limitations: many elements of screen drawing are still done on the CPU, and as largely serial architectures their ability to scale performance with dramatically higher resolutions is limited."

 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, τα προβλήματα αυτά δεν πρόκειται να λυθούν μέχρι να υπάρχει διαθέσιμο στην αγορά (και κατ' επέκταση στο MacBook Retina) ανώτερο hardware;

 

Να πω την αλήθεια, δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό το πρόβλημα. Μεγαλύτερη ανάλυση, σημαίνει ότι θα ζορίζεται και περισσότερο το μηχάνημα, οπότε όλο αυτό το hardware αφιερώνεται στην προσπάθεια απεικόνισης. Είναι έτσι; Προσωπικά με ενδιαφέρουν τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος, τουλάχιστον στον βαθμό του να συμβαίνουν όλα "αεράτα", ακόμη και μια δύσκολη εργασία. Αν είναι να έχω τις ίδιες επιδόσεις με τώρα, απλά με καλύτερη οθόνη, δε νομίζω πως θα το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση μιας και δεν έχω καταφέρει να το δω από κοντά.Development μπορείς να κάνεις στην native ανάλυση 2880x1800 ή είναι κουραστικό;Μου φαίνεται απίστευτη ανάλυση για 15άρι monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση μιας και δεν έχω καταφέρει να το δω από κοντά.Development μπορείς να κάνεις στην native ανάλυση 2880x1800 ή είναι κουραστικό;Μου φαίνεται απίστευτη ανάλυση για 15άρι monitor.

 

Πρακτικά αδύνατο...

 

ΟΚ, αλλά περισσότερα όχι .. Αν τώρα αυτή η διαφορά στο framerate του scrolling είναι λόγος για να διαλέξει κανείς μια κανονική οθόνη και όχι την φετινή Retina, αυτό υπόκειται στην κρίση του καθενός .. Προσωπικά, δύσκολα πάω ξανά πίσω

 

Θα συμφωνήσω ότι δεν υπάρχει γυρισμός μετά από αυτή την οθόνη και οτιδήποτε άλλο σου φαίνεται πλέον pixelιασμένο.

Απλά πιστεύω ότι αν χρησιμοποιούσαν ένα κορυφαίο IPS πάνελ με γήινη ανάλυση το αισθητικό αποτέλεσμα θα ήταν περίπου το ίδιο και η απόδοση του μηχανήματος απροβλημάτιστη.

 

είδα την πιο αισθητή διαφορά .. Ίσως να είναι και hardware το θέμα .. Αλλά αν μπορούν να το "κρύψουν" με software refinements εγώ είμαι ικανοποιημένος ..

 

Προσωπικά δεν έχω καταλήξει ακόμη στο τι ακριβώς φταίει...μου φαίνεται "κουλό" να μην μπορεί να αντεπεξέλθει ένας τόσο καλός quadcore επεξεργαστής σε συνδυασμό με 2 εξαιρετικές GPU. Το γεγονός πάντως ότι το μηχάνημα δεν φαίνεται να ζορίζεται ιδιαίτερα με κάνει να αισιοδοξώ ότι μπορεί το πρόβλημα να λυθεί με κάποιο μελλοντικό update. Αν παρόλο αυτά αποφασίσουν να εστιάσουν στο hardware και πιέσουν τις επιδόσεις CPU-GPU, τότε αυτό θα έχει αρνητικές επιπτώσεις σε θερμοκρασίες και αυτονομία.

 

Πάντως είτε software, είτε hardware εξακολουθώ να μην δικαιολογώ την Apple. Με την τεχνογνωσία που διαθέτει θα έπρεπε να είχαν εξαλειφθεί παιδαριώδη ζητήματα (βλ.bluetooth) και προβλήματα ομαλότητας στην λειτουργία του μηχανήματος. Τα ανακαλύπτουμε εμείς μετά από μόλις μια εβδομάδα λειτουργίας...τόσο δύσκολο είναι να τα εντοπίσουν έγκαιρα τα "σαΐνια" της Apple?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω ότι δεν υπάρχει γυρισμός μετά από αυτή την οθόνη και οτιδήποτε άλλο σου φαίνεται πλέον pixelιασμένο.

Απλά πιστεύω ότι αν χρησιμοποιούσαν ένα κορυφαίο IPS πάνελ με γήινη ανάλυση το αισθητικό αποτέλεσμα θα ήταν περίπου το ίδιο και η απόδοση του μηχανήματος απροβλημάτιστη.

 

Θα επιμείνω στα θέματα απόδοσης B) Υπάρχει κάποιο freeware πρόγραμμα με το οποίο μπορώ να κάνω record την οθόνη ?? Θα ήθελα πολύ να ποστάρω κάποιο video από το 10.8.2, γιατί προσωπικά νιώθω ότι το UI πετάει πλέον !

 

Σε ότι αφορά την οθόνη τώρα, θα συμφωνήσω ότι απλά μια μετάβαση από TN panel σε IPS panel θα ήταν τεράστια διαφορά αλλά η Retina είναι ακόμα ενα ή και δύο επίπεδα πιο πάνω κατά την γνώμη μου .. Θα φέρω σαν παράδειγμα το iPad .. Τόσο το iPad 2 όσο και το 3 έχουν IPS panels, αλλά δεν τίθεται ζήτημα για την διαφορά των δύο .. Ισχύει πραγματικά το "you never go back .."

 

Δεν θέλω να ακούγομαι απόλυτος, αλλά πραγματικά αυτό που δικαιολογεί περισσότερο την δική μου αγορά του Retina, είναι η ίδια η Retina .. Αν δεν υπήρχε αυτή στο νέο MBP, τότε πιθανότατα να είχα Air ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα επιμείνω στα θέματα απόδοσης B) Υπάρχει κάποιο freeware πρόγραμμα με το οποίο μπορώ να κάνω record την οθόνη ?? Θα ήθελα πολύ να ποστάρω κάποιο video από το 10.8.2' date=' γιατί προσωπικά νιώθω ότι το UI πετάει πλέον !

 

[/quote']

 

QuickTime X?

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να ακούγομαι απόλυτος, αλλά πραγματικά αυτό που δικαιολογεί περισσότερο την δική μου αγορά του Retina, είναι η ίδια η Retina .. Αν δεν υπήρχε αυτή στο νέο MBP, τότε πιθανότατα να είχα Air ;)

Βασικα , αν το air ειχε IPS panel, τοτε δεν παει να εχει το mbp 15 οθονη retina, το air θα προτιμουσες! ;)

 

Αλλα οπως κ να εχει, μια 15" οθονη με αναλυση 1920x1200 ειναι ουσιαστικα "retina" στην συνηθη αποσταση που την δουλευει ο χρηστης..

Ή οτι η διαφορα θα ηταν πολυ μικρη ωστε ισως να μην αξιζε η ακομα μεγαλυτερη αναλυση με τα προβληματα επιδοσεων , αλλα και εμφανισης σε εφαρμογες που δεν ειναι ετοιμες για τετοιες αναλυσεις (και φαινονται χειροτερα απο οτι σε ενα λαπτοπ που δεν εχει retina).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...