Προς το περιεχόμενο

Πιο συμφέρουσες αγορές GPU αυτόν τον καιρο


XMorsX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 246
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ηθελα να πω και εγω την εμπειρια μου μιας και πριν μια βδομαδα αγορασα με 270€ την καλυτερη VFM καρτα,κατα την γνωμη μου,που υπαρχει αυτην την στιγμη. Φυσικα αναφερομαι για την 7950 και συγκεκριμενα στην υλοποιηση της Sapphire. Επειδη ειμαι απο κινητο δεν μπορω να παραθεσω τα λινκς με τα benchmarks αλλα συμφωνα με τις μετρησεις που εκανα και το πανευκολο ΟC που δεχεται η καρτα,συμπερανα οτι εχω παρομοιες επιδοσεις με μια 670 αλλα με 100€ λιγοτερα!! Βεβαια την περναω σε πολλα παιχνιδια πλεων λογο των καινουργιων driver που εβγαλε η ATI. Eπισης η διαφορα μιας full OC 7950 kai full OC 7970 ( παλι 100+€ πανω) ειναι 4%!! Μιλαμε για 72fps full ultra ολα στην 1080p αναλυση,και ποτε δεν επεσε κατω απο 55 με πολυ κοσμο στο MP.

Oποιος απιστος Θωμας επιθυμει λινκς μπορω να τα παραθεσω :D Να σημιωσω οτι για την 670 πηγαινα αλλα με το ψαξιμο που εκανα βρηκα οτι και η τιμη και οι drivers σου γλιτωνουν 100€ για ιδιες επιδωσεις,οποτε η 7950 ηταν μονοδρομος. Και κατι τελευταιο,με full OC στο bf η θερμοκρασια της καρτας εφτασε max 63°C και ειναι η πιο αθορυβη καρτα που ειχα ποτε. Αυτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την χαίρεσαι όσο δεν μπορείς να φανταστείς.. μην μπαίνεις όμως σε ατυχής συγκρίσεις.. ;)

Μην ξεχνάς και ότι οι 670 oclockαρονται αν πατήσουμε στην "λογική σου"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την χαίρεσαι όσο δεν μπορείς να φανταστείς.. μην μπαίνεις όμως σε ατυχής συγκρίσεις.. ;)

Μην ξεχνάς και ότι οι 670 oclockαρονται αν πατήσουμε στην "λογική σου"..

 

Δεν θα το ελεγα τοσο ατυχης συγκρισεις φιλε μου,σοβαρα δεν ειμαι fanboy ουτε εχω κατι με την nvidia, αλλα αμα κοιταξεις εδω http://hardocp.com/article/2012/08/23/galaxy_gtx_660_ti_gc_oc_vs_670_hd_7950/3 θα δεις οτι σε αλλα νικαει η 7950 και σε αλλα η 670 ΜΕ την διαφορα ομως: Η 7950 κοστιζει 100Ε λιγοτερα ΚΑΙ (guess what?!?!) το αρθρο κανει το τεστ με τους 12.8 drivers ! :o Ελπιζω τουλαχιστον να σε εβαλα σε σκεψεις xD Φυσικα και η 670 ειναι καρταρα απλα πιο πολυ αναφερομαι στο θεμα του VFM :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Καθένας γράφει ότι θέλει κ γουστάρει το θέμα είναι να βρούμε μια συνισταμένη γιατί δεν είναι δυνατόν να τεστάρουμε εμείς όλες τις κάρτες.. Νομίζω ότι το futuremark πρέπει να είναι μια από αυτές τις συνισταμένες. Μετά οι απόλυτες επιδόσεις δεν πρέπει να είναι το μοναδικό κριτήριο για μια συμφέρουσα αγορά.

Και επειδή λινκ πάντα θα υπάρχουν πολλά όπως και υλοποιήσεις δες εδώ > http://www.bytheway....hp/t-63442.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με την ίδια λογική που άφησε την 690 έξω, Βάλε και αυτή την κάρτα που "ξέχασες"

Αλλά όπως είπα πιο πάνω όλα αυτά είναι για να πάρεις μια ιδέα.. όποιος τα κάνει ευαγγέλιο χαμένος θα βγει.

 

post-227308-0-33068300-1353950362_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα!

με πείσατε και μενα για την 7770 χαμηλή τιμή και καθότι περιστασιακός gamer δε νομίζω να χρειαστώ κάτι παραπάνω. μια βοήθεια μόνο γνωρίζει κάποιος ποια υλοποίησή της έχει το χαμηλότερο θόρυβο? γιατί το pc βρίσκεται στο υπνοδωμάτιο και πλέων δε την παλέυω με το θόρυβο της saphire 4850 μου πλέων

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον της ασους: http://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/HD_7770_DirectCU/25.html

 

καλησπέρα!

με πείσατε και μενα για την 7770 χαμηλή τιμή και καθότι περιστασιακός gamer δε νομίζω να χρειαστώ κάτι παραπάνω. μια βοήθεια μόνο γνωρίζει κάποιος ποια υλοποίησή της έχει το χαμηλότερο θόρυβο? γιατί το pc βρίσκεται στο υπνοδωμάτιο και πλέων δε την παλέυω με το θόρυβο της saphire 4850 μου πλέων

Ευχαριστώ

 

Οριστε και σε καλη τιμη: http://www.okcomputer.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_css.tpl&product_id=2980&category_id=12&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=56

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με την ίδια λογική που άφησε την 690 έξω, Βάλε και αυτή την κάρτα που "ξέχασες"

Αλλά όπως είπα πιο πάνω όλα αυτά είναι για να πάρεις μια ιδέα.. όποιος τα κάνει ευαγγέλιο χαμένος θα βγει.

 

post-227308-0-33068300-1353950362_thumb.png

 

Ρε σι φιλε Movie τι θες αποδειξεις με ενα futuremark δεν μπορω να καταλαβω. Τι σημασια εχει αν περναει την ati κατα 300points πχ.?? Αυτο που νοιαζει τον κοσμο ειναι τα fps στα παιχνιδια,διοτι παιχνιδια θα παιζει και οχι 3D marks. Και απλα βλεπουμε οτι στα παιχνιδια αυτην την περιοδο η ατι ειναι η πιο συμφορουσα αγορα,κατα την γνωμη μου παντα. Πολυ φιλικα τα λεω ετσι δεν εχω κανενα σκοπο μεγαλης αντιπαραθεσης,απλα να λεμε πως εχουν τα πραγματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα πιστικα να παρω την HD7770-DC-1GD5-V2 :lol: :lol: :lol: !!!!

 

κατι τελευταιο

ποιο ειναι το cheapest μαγαζι στην Αθηνα?

 

γιατι μεσω ορο την βρισκω 120ε :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σι φιλε Movie τι θες αποδειξεις με ενα futuremark δεν μπορω να καταλαβω. Τι σημασια εχει αν περναει την ati κατα 300points πχ.?? Αυτο που νοιαζει τον κοσμο ειναι τα fps στα παιχνιδια,διοτι παιχνιδια θα παιζει και οχι 3D marks. Και απλα βλεπουμε οτι στα παιχνιδια αυτην την περιοδο η ατι ειναι η πιο συμφορουσα αγορα,κατα την γνωμη μου παντα. Πολυ φιλικα τα λεω ετσι δεν εχω κανενα σκοπο μεγαλης αντιπαραθεσης,απλα να λεμε πως εχουν τα πραγματα :)

Ν' αποδείξω ? Τίποτα ! να συμπληρώσω ναι. Κατ'αρχην εγώ τις αγορές μου τις έχω κάνει παίρνοντας τις δικές μου αποφάσεις και ξέρω πολύ καλά τι έχω στο κουτί μου (και όχι άλλου) κ με ποιους drivers και πια παιχνίδια έχω παίξει και πόσα fps είχα,όπως κ πόσα πλήρωσα.. άρα όπως είπα θέλω να σχηματίζεται όσο το δυνατόν απλά αντικειμενική γνώμη - άποψη,και μιας απ'οτι ξέρουμε στα παιχνίδια είναι ρευστά τα πράγματα γιατί αν θέλει ο κατασκευαστής αναδεικνύει την μια εταιρία με παραπάνω υποστήριξη,η αντίστοιχα με physX κλπ,

Τότε νομίζω ότι ο πίνακας που άφησες απ'εξω είναι πιο σημαντικός.. όπως και το ότι δεν μπήκε η 690 που έχει διπλάσιες επιδόσεις απ'ολες, βοηθάει στο να δημιουργηθεί λάθος εικόνα. Όταν δε φτάνουμε σε σημείο να προτείνουμε κάρτα εφάμιλλη με 1 χρόνο εγγύηση έναντι 3ων τότε μπορώ να σκεφτώ κ άλλα..

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα πιστικα να παρω την HD7770-DC-1GD5-V2 :lol: :lol: :lol: !!!!

 

κατι τελευταιο

ποιο ειναι το cheapest μαγαζι στην Αθηνα?

 

γιατι μεσω ορο την βρισκω 120ε :o

 

 

Τόσο περίπου έχει παντού.

Απλώς πάρε την από κάπου που σου δίνει το κουπόνι για πάρεις δώρο το Far Cry 3

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...