Προς το περιεχόμενο

απορια για τραπεζικο λογαριασμο


koslibpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απάντησα σε ποστ που ανέφερε visa..

 

Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι εκδίδεται LC για κάθε αποστολή από το amazon.

και άλλο τρόπο να δεσμεύσεις χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό τρίτου εγώ δεν γνωρίζω.

 

Δηλαδή μου λέτε ότι έχετε δώσει τραπεζικό λογαριασμό σας στην amazon από τον οποίο μπορεί να δίνει εντολές για εμβάσματα ;

 

Οι χρεωστικές κάρτες απ' όσο γνωρίζω θέλουν pin για να γίνει συναλλαγή, και η συναλλαγή είναι άμεση, δεν δεσμεύονται χρήματα...

Όπως ανέφερε ο TS, ο λογαριασμός του είναι στην τράπεζα πειραιώς. Όταν ανοίγεις λογαριασμό στην συγκεκριμένη τράπεζα, η κάρτα αναλήψεων-καταθέσεων που σου δίνουν είναι VISA και μπορείς και μπορείς να τη χρησιμοποιείς ως debit card. Ο TS όταν έκανε την συναλλαγή, προφανώς και δεν έδοσε τον αριθμό του λογαριασμού του, αλλά τον αριθμό της κάρτας αναλύψεων-καταθέσεων. Η τράπεζα έδοσε έγκριση για τη συναλλαγή (δηλαδή, το ποσό που είχε ο TS στον λογαριασμό του ήταν μεγαλύτερο ή ίσο του ποσού της συναλλαγής) και δέσμευσε το ποσό έως ότου ολοκληρωθεί ή ακυρωθεί η συναλλαγή.

 

Αυτό που έχει κάνει η Πειραιώς, ότι δηλαδή η κάρτα αναλήψεων-καταθέσεων είναι VISA, είναι πάρα πολύ χρήσιμο. Δεν μπλέκεις με πιστωτικές και δεν πληρώνεις νταβατζιλίκια όπως στις προπληρωμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ανέφερε ο TS, ο λογαριασμός του είναι στην τράπεζα πειραιώς. Όταν ανοίγεις λογαριασμό στην συγκεκριμένη τράπεζα, η κάρτα αναλήψεων-καταθέσεων που σου δίνουν είναι VISA και μπορείς και μπορείς να τη χρησιμοποιείς ως debit card. Ο TS όταν έκανε την συναλλαγή, προφανώς και δεν έδοσε τον αριθμό του λογαριασμού του, αλλά τον αριθμό της κάρτας αναλύψεων-καταθέσεων. Η τράπεζα έδοσε έγκριση για τη συναλλαγή (δηλαδή, το ποσό που είχε ο TS στον λογαριασμό του ήταν μεγαλύτερο ή ίσο του ποσού της συναλλαγής) και δέσμευσε το ποσό έως ότου ολοκληρωθεί ή ακυρωθεί η συναλλαγή.

 

Αυτό που έχει κάνει η Πειραιώς, ότι δηλαδή η κάρτα αναλήψεων-καταθέσεων είναι VISA, είναι πάρα πολύ χρήσιμο. Δεν μπλέκεις με πιστωτικές και δεν πληρώνεις νταβατζιλίκια όπως στις προπληρωμένες.

 

visa debit δηλαδή.

 

άρα οι συναλλαγές θεωρούνται αναλήψεις.

απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει status "δέσμευση χρημάτων" σε αυτές τις συναλλαγές.

ή γίνονται ή δεν γίνονται..

 

 

αυτό που εννοώ είναι ότι θεωρώ απίθανο να αφορά τέτοια συναλλαγή η περίπτωση του φίλου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Παρασκευή έκανα παραγγελία από site κάτι το οποίο το ακύρωσα μετά από μια ώρα σε συνεννόηση με το κατάστημα, η πληρωμή έγινε με paypal, συγκεκριμένα τράβηξε λεφτά από το paypal (είχα κάποια λίγα μέσα) και τα υπόλοιπα από λογαριασμό στην πειραιώς που έχω συνδεδεμένο το paypal

 

το θέμα τώρα

 

ενώ έγινε η ακύρωση (refund έγινε χθες Δευτέρα), τα λεφτά παραμένουν σε "δέσμευση", πήρα προς το παρών πίσω μόνο όσα είχα μέσα στο paypal

 

πόσο χρειάζεται να περιμένω να αποδεσμευτούν από τον λογαριασμό στην πειραιώς τα υπόλοιπα;

 

συνήθως πάντα μετά από κάποια αγορά , πάντα τα λεφτά πάνε σε δέσμευση προς τον πωλητή, τώρα που έγινε κατευθείαν η ακύρωση και ήταν στο ενδιάμεσο στάδιο τι γίνεται;

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αποδεσευτούν σίγουρα, απλα είναι θέμα της κάθε τράπεζας το χρονικό διάστημα που θα πάρει! Εγώ είχα κάνει μια λάθος πληρωμή με virtual prepaid και η ΕΤΕ μου τα αποδέσμευσε μέσα σε 1-2 μέρες, δεν θυμάμαι ακριβώς..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Νεκρανασταίνω το θέμα, έκανα κατά λάθος παραγγελία (amazon) την οποία και ακύρωσα άμεσα. Ωστόσω ενώ ο λογαριασμός είχε τα μισά λεφτά από όσα χρειαζόταν η παραγγελία, η Πειραιώς δέσμευσε το σύνολο του λογαρισμού!

Ως πότε θα τα έχει δεσμευμένα? Είναι ήδη από το Σάββατο.

Εφού η κάρτα είναι χρεωστική, δεν θα έπρεπε αφού το ποσό που είχε ο λογαριασμός δεν επαρκεί, απλά να ακυρώσει την συναλλαγή? Με ποια λογική δεσμεύει τα χρήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Ερώτηση... μπήκε ένα ποσό εφάπαξ για την σύνταξη έχω λογαριασμό στην alpha κ μόλις είδα στο e-banking της ότι έχω δεσμευμένο ένα αρκετά μεγάλο ποσό από το σύνολο!ο δηλωμένος λογαριασμος είναι ακατάσχετος κ ότι οφειλές υπάρχουν είναι σε ρυθμίσεις!

Ξέρετε μήπως τι να κάνω κ τον λόγο που φαίνεται ένα μεγάλο ποσό δεσμευμένο από την alpha bank??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimol76 είπε

Ερώτηση... μπήκε ένα ποσό εφάπαξ για την σύνταξη έχω λογαριασμό στην alpha κ μόλις είδα στο e-banking της ότι έχω δεσμευμένο ένα αρκετά μεγάλο ποσό από το σύνολο!ο δηλωμένος λογαριασμος είναι ακατάσχετος κ ότι οφειλές υπάρχουν είναι σε ρυθμίσεις!

Ξέρετε μήπως τι να κάνω κ τον λόγο που φαίνεται ένα μεγάλο ποσό δεσμευμένο από την alpha bank??

Υπάρχει όριο στο ακατάσχετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimol76 είπε

Σε ευχαριστώ, απλά δεν το καταλαβαίνω 

Να στο κάνω λιανά τότε, ο λογαριασμός είναι ακατάσχετος μέχρι κάποιο όριο, πχ 1.250€, μέχρι τόσα δεν στα πειράζουν, αν όμως το υπόλοιπο σου γίνει ας πούμε 5.000€ μια χαρά μπορούν να σου κατασχέσουν τα υπόλοιπα 3.750€.

8 λεπτά πριν, dimol76 είπε

Τι μπορώ να κάνω?

Τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών για να σου πουν τι αφορά αυτή η δέσμευση που βλέπεις, αν είναι αυτό που νομίζω δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον λόγο δεν μπορώ να καταλάβω.... εφόσον όλες οι οφειλές είναι σε ρύθμιση κ πληρώνονται κανονικά ... Επίσης αυτά τα χρήματα χάνονται?

 

 

 

Επεξ/σία από dimol76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimol76 είπε

Τον λόγο δεν μπορώ να καταλάβω.... εφόσον όλες οι οφειλές είναι σε ρύθμιση κ πληρώνονται κανονικά 

Από όσο ξέρω για να μην έχουν το δικαίωμα να σου κάνουν κατάσχεση πρέπει να συντρέχουν κάποιες προϋποθέσεις, δεν αρκεί οι οφειλές σου είναι σε ρύθμιση.

Αν παρόλα αυτά σου έκαναν κατάσχεση χωρίς να πρέπει, έχεις το δικαίωμα να υποβάλλεις αίτημα για άρση κατάσχεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimol76 είπε

Σε ευχαριστώ,θα μιλήσω το πρωί μαζί τους,κ κάτι τελευταίο...όλες οι τράπεζες έχουν αυτό το δικαίωμα?

Η τράπεζα υποψιάζεσαι πως στα κατάσχεσε, όχι το κράτος? Οι οφειλές που έχεις ρυθμίσει είναι σε τράπεζες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε αν έγινε κατάσχεση θα την έχει κάνει το κράτος, οπότε είναι εντελώς άκυρη η ερώτηση "όλες οι τράπεζες έχουν αυτό το δικαίωμα?" που μου έκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...