Προς το περιεχόμενο

Προβλημα εγκαταστασης σε p4.


stelios_2809

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά ελπίζω να Ποσταρω στο σωστό μέρος. :)

Καλησπέρα λοιπόν ,

Εχω έναν p4 στον όποιον προσπαθώ να κάνω format και setup τα win xp. Προσπαθω και όταν κάνω boot απο cd μου βγάζει το ntfs.sys καθώς και το NTLDR όταν δεν κάνω cd boot.

Χωρις να είμαι ειδικός , δοκίμασα να αλλάξω τις ραμ , συγκεκριμένα άφησα μια μόνο επάνω (1gb) όπου σε οποίο socket και αν την έβαλα το ίδιο αποτέλεσμα.

Εκανα και ενα clear CMOS.

Παραθέτω 2 εικόνες μήπως βοηθήσουν

 

Sent from my iPhone using Insomnia

post-165348-0-10052400-1348946737_thumb.jpg

post-165348-0-74015200-1348946763_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το δεύτερο το βγάζει όταν κάνεις boot από το cd;;;;

Αν το έγραψες με μεγάλη ταχύτητα το cd των windows τότε δοκίμασε ξανά με δισκάκι που θα το γράψεις με Χ4 ταχύτητα,αφού τα παλιά cdrom έχοθν προβλήματα με δισκάκι που είναι γραμμένα με μεγάλες ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δίσκος πρέπει να είναι.Κατέβασε το ubcd, κάψε το iso σε ένα cd και μπούταρε με αυτό.

Πήγαινε στα hdd tools και κάνε έλεγχο με το εργαλείο του κατασκευαστή του δίσκου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα με άλλο cd. Εχω σύνολο 3 , με sp2 και sp3. Άλλαξα το drive έβαλα το DVD rom και σε όλα τα setup που προσπαθώ ενώ φορτώνει κανονικά

(setup is loading files)

πάλι βγάζει αυτο.

 

Αν φαινεται έβαλα άλλες 2

 

Sent from my iPhone using Insomnia

post-165348-0-98123100-1348950371_thumb.jpg

post-165348-0-69002200-1348950387_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παιδεύεσαι τζάμπα, δίσκος είναι. Δες αυτό που είπα παραπάνω.

Επειδή βλέπω ότι είναι maxtor δες τα εργαλεία της seagate γιατί αυτή έχει αγοράσει την maxtor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα προσπαθήσω να κάνω ενα cd με χαμηλή ταχύτητα εγγραφής. Το ενα κακο ειναι πως το βιαζομαι λόγω δουλειάς και το δεύτερο πως το άλλο μου πς ειναι αθηνα. Πακέτο

 

Το παράξενο ειναι πως το setup που του είχα κάνει παλιά ήταν σίγουρα απο αυτα τα δισκακια

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το ubcd που λέει ο Micos ή το Hiren’s BootCD,και τα δυο έχουν όλα τα επίσημα προγράμματα ελέγχου των δίσκων,δες τι λέει ο δίσκος σου και αν έχει πρόβλημα τον αλλάζεις,αν σου τον βγάλει οκ τότε δοκίμασε και με χ4 δισκάκι.

 

(Πας να κάνεις εγκατάσταση στο πρώτο διαμέρισμα του δίσκου έτσι;;;;;; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει το δισκάκι. Αν ήταν αυτό δεν θα σου μπούταρε.

Κατέβασε το ubcd 5 και κάψτο σε ένα cd.

Μπούταρε με αυτό και πήγαινε στην κατηγορία HDD μετά στα Diagnostics και τρέξε το SeaTools for DOS 2.23.

Κάνε έναν καλό έλεγχο του δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αντί αυτού βρήκα έναν ξεχασμένο σκληρό δίσκο και τον έβαλα. Τώρα έκανε φορματ και συνεχίζεται η εγκατάσταση κανονικα. 2 επιπλέον ερωτησεις.

1. Η μητρική λέει υπόστηριζει ως 4γιγα ραμ. 333/400. Έχει 3 υποδοχές. Εγω ΕΧΩ 3χ1 γίγα και 1χ512μεγα όλα στα 400.

Παρόλα αυτα όταν βάζω τα 2 πρώτα γίγα δουλευει λέει στα 400 και στο επόμενο είτε 1γιγα είτε 500μεγα μου πέφτει συνολικά στα 333.

Πιο χρήσιμο ειναι 2 γίγα στα 400 η 3 στα 333;

2. Ειναι σωστό να το αφήσω χωρις ΚΑΠΑΚΙΑ το Πύργο ; Με την λογική να παραμένει πιο δροσερό μιας και δεν έχει ανεμιστήρακι άλλο εκτός του επεξεργαστή. Δείτε φωτο

 

Sent from my iPhone using Insomnia

post-165348-0-32929200-1349119153_thumb.jpg

post-165348-0-00609400-1349119160_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...