Προς το περιεχόμενο

Πως σετάρουμε το high nibble ενός byte;


migf1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά δε μπορώ να καταλάβω το εξής.

 

Έστω ότι εγώ θέλω - για το κέφι μου - να κάνω το A πράγμα με τον X τρόπο.

 

Και έστω ότι ο X τρόπος δεν είναι ο συντομότερος. Έστω ότι υπάρχουν πολλές έτοιμες υλοποιήσεις Y, Z κτλ.

 

Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει το τόσο πάθος στο να μου πείτε ότι κάνω λάθος επιλογή.

 

Μπορεί να αναφέρει ο κάθε ένας ήρεμα και ωραία ότι "Ναι, υπάρχουν έτοιμες υλοποιήσεις για αυτό" αλλά από κει και πέρα αφού είναι ξεκάθαρο ότι το κάνω για το κέφι μου και για τους X, Y, Z λόγους έχω επιλέξει αυτόν το δρόμο και αυτόν θέλω, το πρόβλημα έχετε;

 

Αν ζητήσω τι γνώμη σας γενικά, πείτε μου πως είναι καλύτερα να αντιμετωπίσω το A πρόβλημα, τότε ναι.

Να αναφέρεται το κάθε τι που θεωρείτε καλύτερο συνολικά.

 

Αλλά εδώ η συζήτηση δε ξεκινάει από αυτή τι βάση. Δε σας αρέσει, δεν απαντάτε.

 

Κοινώς θέλω γνώμες για το πως μπορώ να στερεώσω την κεραία μου στην τέντα.

Δε θέλω γνώμες για το που είναι αποδοτικότερα και καλύτερα να στερεώσω την κεραία γιατί αν ήθελα θα ρωτούσα αυτό ακριβώς το πράγμα.

 

 

Και επαναλαμβάνω.

 

Αλλά ακόμα και έτσι, σεβαστό και θεμιτό να αναφέρεις τα πλεονεκτήματα οπουδήποτε άλλο δρόμου ήρεμα και ωραία. Αλλά μέχρι εκεί.

 

[Κατά τη γνώμη μου πάντα]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Δεν έχω καταλάβει σε τι ακριβώς αναφέρεσαι, υποθέτω όμως από τα συμφραζόμενα πως δεν θα έχει καμία σχέση με την ερώτησή μου περί εσωτερικής υλοποίησης φίλτρων.

 

 

 

 

Αναφέρομαι στο πολεμοχαρές "always mutual". Αλλά έχεις δίκιο, είναι OT οπότε την κάνω με ελαφρά. Μη ξεχάσεις όμως να εξορίσεις ως OT και τους άλλους που λένε για Sqlite μιας και ούτε αυτό έχει σχέση με την εσωτερική υλοποίηση φίλτρων.

 

 

 

Δε θέλω γνώμες για το που είναι αποδοτικότερα και καλύτερα να στερεώσω την κεραία γιατί αν ήθελα θα ρωτούσα αυτό ακριβώς το

 

Το σκεπτικό σου σε ολόκληρο το post έχει κατά τη γνώμη μου κάποια μεγάλα προβλήματα, αλλά θα περιοριστώ να σχολιάσω αυτό που είναι και το πιο εξώφθαλμο.

 

Υποθέτεις τελείως αυθαίρετα ότι η ερώτηση του παραδείγματος δεν γίνεται γιατί δεν θέλεις, και όχι για οποιοδήποτε άλλο λόγο (π.χ. το απλούστατο δεν μπορείς). Ή, εναλλακτικά, υποθέτεις πως η ερώτηση είναι διατυπωμένη με τον πιο εύστοχο δυνατόν τρόπο και ότι αυτός που την απευθύνει έχει σκεφτεί ήδη όλες τις πιθανές εναλλακτικές.

 

Ο συλλογισμός αυτός, εκτός του ότι θεωρητικά προφανώς δεν στέκει στη γενική περίπτωση, μπορεί πολύ εύκολα να καταρριφθεί και στην πράξη με αντεπιχείρημα: αν ήταν έτσι που τα λες, αυτή η σελίδα δε θα έπρεπε να υπάρχει (όπως και ο όρος "X/Y problem" γενικότερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συλλογισμός αυτός, εκτός του ότι θεωρητικά προφανώς δεν στέκει στη γενική περίπτωση, μπορεί πολύ εύκολα να καταρριφθεί και στην πράξη με αντεπιχείρημα: αν ήταν έτσι που τα λες, αυτή η σελίδα δε θα έπρεπε να υπάρχει (όπως και ο όρος "X/Y problem" γενικότερα).

 

Πού όμορφα. Ενδιαφέρον και σωστό αυτό που παραθέτεις.

 

Αν και η συζήτηση είναι off-topic anyway τη βρίσκω ενδιαφέρουσα.

 

(Και καταρχήν επ ουδενί δε θέλω να μπώ ανάμεσα στα προσωπικά σας defacer και migf1 :D δεν τοποθετούμε επ αυτών αλλά επι του θέματος που θέτεις)

 

Στη σελίδα αυτή λοιπόν μιλά για το πρόβλημα που προκύπτει όταν αντί να τοποθετήσω το πραγματικό μου πρόβλημα τοποθετώ αυτό που έχω σκεφτεί ως λύση μέχρι στιγμής.

 

Σωστότατο!!! Έλα όμως που είναι και λίγο αφηρημένο. Και ως αφηρημένο, είναι κάτι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και εσφαλμένα (όχι από κακή πρόθεση φυσικά).

 

Δηλαδή. Ποιος αποφασίζει πότε αρχίζει και πού ορίζεται το πραγματικό πρόβλημα.

 

Τι εννοώ.

Γιατί να μην κάνω παρέμβαση στον migf1 σχετικά με το ότι κακώς χρησιμοποιεί C για ένα τέτοιο παιχνίδι;

Γιατί έτσι όπως το βλέπω είναι πρόβλημα πλατφόρμας Μα άλλη πλατφόρμα που παρέχει ένα πολύ πιο άμεσο και αφηρημένο μηχανισμό χειρισμού δεδομένων θα ήταν μια πολύ καλύτερη λύση για το πρόβλημα.

 

Το βρίσκεις κάπως υπερβολικό αυτό που λέω; Κι εγώ!

Για αυτό λοιπόν ρωτάω, πως είμαστε τόσο σίγουροι οτι το να επανεξετάσουμε όλη την επιλογή της πλατφόρμας - γλώσσας είναι κάτι τραβηγμένο απ τα μαλιά ενώ το να επανεξετάσουμε όλη την επιλογή αποθήκευσης και χειρισμού των δεδομένων (τι στιγμή που η ερώτηση είναι "Σε αυτό το χειρισμό βρίσκεται κάτι τρανταχτό λάθος που να μου έχει ξεφύγει;") μας κάνει να εντοπίζουμε σωστά το πραγματικό πρόβλημα.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Δεν θέλω καμία κόντρα :D συζήτηση απλή θέλω.

 

EDIT:

 

 

Και για να μην τα ξαναγάφω

Και επαναλαμβάνω.

 

Αλλά ακόμα και έτσι, σεβαστό και θεμιτό να αναφέρεις τα πλεονεκτήματα οπουδήποτε άλλο δρόμου ήρεμα και ωραία. Αλλά μέχρι εκεί.

 

[Κατά τη γνώμη μου πάντα]

 

 

Το σκεπτικό σου σε ολόκληρο το post έχει κατά τη γνώμη μου κάποια μεγάλα προβλήματα, αλλά θα περιοριστώ να σχολιάσω αυτό που είναι και το πιο εξώφθαλμο.

 

Πάντως θα ήθελα τα μεγάλα προβλήματα του post μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@defacer:

 

(περί XY και αυθαίρετων υποθέσεων του moukoublen)

1. Η λύση που παρουσίασα ΔΟΥΛΕΥΕΙ μια χαρά!

2. Μπορώ μια χαρά να μάθω οποιοδήποτε API, αλλά για το συγκεκριμένο ΔΕΝ ΘΕΛΩ!

3. Έχω εξηγήσει αναλυτικά κι έγκαιρα στο νήμα ΓΙΑΤΙ δεν θέλω!

 

Οπότε ο φίλος moukoublen δεν έκανε απολύτως καμία αυθαίρετη υπόθεση. Απεναντίας είναι εύστοχος και περιεκτικός στο πως ερμήνευσε το ερώτημα. Ομοίως και ο φίλος DirectX. Οσοι επιμένετε στην πλύση εγκεφάλου είστε που κάνετε αυθαίρετες υποθέσεις για το αρχικό μου ερώτημα.

 

(περί spoiler gia off-topic)

Tο έχω επισημάνει ήδη προς όλους και σε όλους τους τόνους πως η επιμονή τους στην πλύση εγκεφάλου για έτοιμο API είναι off-topic

 

(για το "πολεμοχαρές")

Απάντησα στο πολεμοχαρές "Suck on it".

 

(γενικώς)

Σκοπεύεις να συνεισφέρεις κάτι χρήσιμο σχετικά με το αρχικό μου ερώτημα; Σε άλλα ερωτήματά μου, έχεις όντως συνεισφέρει... στο συγκεκριμένο όχι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δε μπορώ να καταλάβω το εξής.

 

Έστω ότι εγώ θέλω - για το κέφι μου - να κάνω το A πράγμα με τον X τρόπο.

 

Και έστω ότι ο X τρόπος δεν είναι ο συντομότερος. Έστω ότι υπάρχουν πολλές έτοιμες υλοποιήσεις Y, Z κτλ.

 

Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει το τόσο πάθος στο να μου πείτε ότι κάνω λάθος επιλογή.

 

Κοινώς θέλω γνώμες για το πως μπορώ να στερεώσω την κεραία μου στην τέντα.

Δε θέλω γνώμες για το που είναι αποδοτικότερα και καλύτερα να στερεώσω την κεραία γιατί αν ήθελα θα ρωτούσα αυτό ακριβώς το πράγμα.

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες.

 

Δες όμως ξανά τον τόνο των μηνυμάτων και πες μου ποιος ήταν ο εριστικός.

 

Έγινε μια απλή σύσταση "γιατί δεν βάζεις sqlite να ξενοιάσεις" και ο migf1 απάντησε "πάλι τα ίδια αρχίσατε?". Κανείς δεν είπε στον migf1 ότι είναι βλάκας και ο κώδικας του είναι χάλια και δεν ξέρω και εγώ τι για να πεις ότι προσβλήθηκε. Απλά του είπαν ότι με sqlite θα γίνει πιο εύκολα η δουλειά του το οποίο είναι μια απόλυτα λογική σύσταση.

 

Δέχομαι αυτό που είπε ότι είδε ανακοίνωση νέου μηνύματος και περίμενε βοήθεια και ήρθε και βρήκε το μήνυμά μου που δεν έδινε βοήθεια. Όντως δεν έδινε βοήθεια αλλά δεν είπα κάτι παράλογο (ή κακό). Είπα απλά ότι μπορεί κάποιος να θεωρεί χοντράδα το να μην χρησιμοποιείς sqlite οπότε δεν είναι offtopic η σύσταση. Τότε άρχισε να ωρύεται ότι θέλουμε να τον κρίνουμε και θα πάει σε άλλη παραλία και άλλα ακατάληπτα.

 

Πιστεύεις α) ότι ο σκοπός μου ήταν να του την πω και β) πως η αντίδρασή του ήταν σωστή ? Αν ναι, τότε εγώ θα ζητήσω συγγνώμη αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

...

Αν και η συζήτηση είναι off-topic anyway τη βρίσκω ενδιαφέρουσα.

...

 

Σας είναι εύκολο να την μεταφέρετε σε άλλο νήμα, ιδανικά δικό της;

 

 

 

 

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες.

 

Δες όμως ξανά τον τόνο των μηνυμάτων και πες μου ποιος ήταν ο εριστικός.

 

Έγινε μια απλή σύσταση "γιατί δεν βάζεις sqlite να ξενοιάσεις" και ο migf1 απάντησε "πάλι τα ίδια αρχίσατε?".

...

 

Αν είχες διαβάσει το νήμα θα γνώριζες ήδη πως ήταν η πολλοστή φορά! Επίσης δεν είχα καθόλου νεύρα όταν έγραφα το ποστ.

 

ΥΓ. Μπορείτε σας παρακαλώ να συνεχίσετε τα off-topic σε κάποιο άλλο νήμα;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@moukoublen:

 

Αν είχε τεθεί η ερώτηση "πώς να γράψω ένα πρόγραμμα ΧΥΖ" τότε μπορεί κανείς να πει ότι η σωστή επιλογή πλατφόρμας είναι μέρος της λύσης.

 

Τώρα που η ερώτηση ήταν "Βλέπετε καμιά χτυπητή χοντράδα, αναπηρία (handicap), κλπ στην παραπάνω λογική; Έχετε υπόψη σας κάποια καλύτερη υλοποίηση για τα συγκεκριμένα ζητούμενα, καμιά άλλη ιδέα;", μπορεί επίσης κανείς να πει ότι το "βάλε Sqlite" είναι μέρος της λύσης, παρόλο που:

 

α) ο ίδιος ο migf1 είπε πως δεν ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο και

β) καλό θα ήταν μια τέτοια απάντηση να συνοδεύεται και από το πώς ακριβώς θα λυνόταν πιο εύκολα το πρόβλημα με Sqlite

 

Σε κάθε περίπτωση υπάρχει σίγουρα μια γκρίζα ζώνη εδώ και δεν μπορούμε να πούμε "αντικειμενικά ισχύει αυτό" -- σ' αυτό συμφωνώ μαζί σου. Το συμπέρασμά μου είναι πως no one person "αποφασίζει" τι είναι δεκτό σαν απάντηση και τι όχι μιας και το θέμα είναι λίγο I know it when I see it.

 

**Update**: Επίσης, ας μην ξεχνάμε και το γεγονός πως όταν ζητάς κάτι καλό είναι να δείχνεις και μια μεγαλύτερη του συνηθισμένου ανοχή άπ' ότι αν ερχόταν κάποιος να τρίψει τη γνώμη του στη μούρη σου απροειδοποίητα. Νομίζω πως όλοι συμφωνούμε πως ο,τι γίνεται εδώ μέσα γίνεται καλή τη πίστει μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

 

 

@migf1:

 

 

 

Με τον moukoublen (νομίζω πως) κάνουμε μια ακαδημαϊκή συζήτηση. Σ' αυτό το αφηρημένο επίπεδο δεν βλέπω τι σχέση έχουν τα συγκεκριμένα πράγματα τα οποία αναφέρεις.

 

Όσο για το "πολεμοχαρές" suck on it, γυρίσαμε εκεί απ' όπου είχαμε ξεκινήσει: αν ήταν πολεμοχαρές δε θα το είχα πει και για μένα, δε νομίζεις;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες.

 

Δες όμως ξανά τον τόνο των μηνυμάτων και πες μου ποιος ήταν ο εριστικός.

 

Έγινε μια απλή σύσταση "γιατί δεν βάζεις sqlite να ξενοιάσεις" και ο migf1 απάντησε "πάλι τα ίδια αρχίσατε?". Κανείς δεν είπε στον migf1 ότι είναι βλάκας και ο κώδικας του είναι χάλια και δεν ξέρω και εγώ τι για να πεις ότι προσβλήθηκε. Απλά του είπαν ότι με sqlite θα γίνει πιο εύκολα η δουλειά του το οποίο είναι μια απόλυτα λογική σύσταση.

 

Δέχομαι αυτό που είπε ότι είδε ανακοίνωση νέου μηνύματος και περίμενε βοήθεια και ήρθε και βρήκε το μήνυμά μου που δεν έδινε βοήθεια. Όντως δεν έδινε βοήθεια αλλά δεν είπα κάτι παράλογο (ή κακό). Είπα απλά ότι μπορεί κάποιος να θεωρεί χοντράδα το να μην χρησιμοποιείς sqlite οπότε δεν είναι offtopic η σύσταση. Τότε άρχισε να ωρύεται ότι θέλουμε να τον κρίνουμε και θα πάει σε άλλη παραλία και άλλα ακατάληπτα.

 

Πιστεύεις α) ότι ο σκοπός μου ήταν να του την πω και β) πως η αντίδρασή του ήταν σωστή ? Αν ναι, τότε εγώ θα ζητήσω συγγνώμη αμέσως.

 

Δε θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να κατονομάσω αυτόν που έχει δίκιο ή άδικο κατ εμέ.

Όχι γιατί φοβάμαι μην κερδίσω την "αντιπάθεια" κανενός.

Αλλά γιατί αφενός δε το θεωρώ σωστό, απ την άλλη νομίζω πως ο κάθε ένας από τη μεριά του έχει δίκιο.

 

Δηλαδή από το ξεκίνημα του post του έχει ξεκαθαρίσει οτι δε χρειάζεται απαντήσεις για την Sqlite κτλ και επίσης στο όλο προηγούμενο νήμα έχουν φαγωθεί μπόλικα post σε αυτή την κουβέντα ("Βάλε - Δε θέλω") οπότε έχει μια παρακαταθήκη "νεύρων" σε σχέση με το συγκεκριμένο ζήτημα (θεωρώ).

Τώρα, μεμονωμένα, όχι, δεν ήταν ο καλύτερος τρόπος που απάντησε. Αλλά ... ... ...

 

 

Απ την άλλη εσύ γράφεις μια απάντηση και ξαφνικά έρχεσαι αντιμέτωπος με ένα ρεύμα που δεν σου "αξίζει" ας το πω έτσι.

 

Για αυτό λέω οτι ο κάθε ένας απο τη μεριά του έχει δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή από το ξεκίνημα του post του έχει ξεκαθαρίσει οτι δε χρειάζεται απαντήσεις για την Sqlite κτλ και επίσης στο όλο προηγούμενο νήμα έχουν φαγωθεί μπόλικα post σε αυτή την κουβέντα ("Βάλε - Δε θέλω") οπότε έχει μια παρακαταθήκη "νεύρων" σε σχέση με το συγκεκριμένο ζήτημα (θεωρώ).

Τώρα, μεμονωμένα, όχι, δεν ήταν ο καλύτερος τρόπος που απάντησε. Αλλά ... ... ...

 

Γιατί πιστεύεις θα άκουγε άλλου είδους απάντηση ?

 

Ένας φίλος μου όταν έχει στο μυαλό του να κάνει κάτι θα ρωτήσει όποιον μιλάει ελληνικά και στο τέλος θα κάνει αυτό που είχε αρχικά στο μυαλό του άσχετα από τις απαντήσεις που έλαβε. Και ο migf1 το ίδιο κάνει πάντα. Η μόνη απάντηση που θα δεχτεί να ακούσει είναι ότι δεν έχει καμμία χοντράδα. Σου βάζω στοίχημα ό,τι θέλεις πως οποιαδήποτε "εποικοδομητική" πρόταση του γίνει θα την απορρίψει με βάση κάποιο αμφίβολο "επιχείρημα". Το έχει αποδείξει εδώ πάμπολλες φορές.

 

Όπως και να χει όμως είναι δικό του νήμα οπότε αυτός βάζει τους κανόνες. Ο parcifal είχε πει να μην τον φέρουμε πάλι αλλά τελικά θα τον φέρουμε :( Μια και ζήτησε και ο ίδιος ο migf1 να φύγουν τα μηνύματα, προτείνω να διαγραφούν τα μηνύματα από το #75 ή από το δικό μου #78 που "άρχισε" τον διαπληκτισμό μέχρι και το τελευταίο όποιο είναι αυτό όταν το δει ο parcifal, ο poulinos ή όποιος άλλος mod έχει άδεια στο συγκεκριμένο υποφόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπαμάρετε, χάιτζακάρετε, οφτοπικάρετε ελεύθερα... έτσι κι αλλιώς το νήμα έγινε ήδη μπου...! Άλλωστε αυτά είναι τα "πιασάρικα" νήματα...

 

Άνοιξα ξεχωριστό νήμα για όποιον ενδιαφέρεται να συζητήσει σοβαρά επί του θέματος.

Παρακαλώ σεβαστείτε το! Δεν με πειράζει καθόλου να μείνει τελείως αναπάντητο. Και μόνο το ενδεχόμενο να απαντήσει κάποια στιγμή κάποιος με εμπειρία στο προκείμενο μου αρκεί.

 

Οπότε οφτοπικάρω κι εγώ ελεύθερα εδώ...

 

Γιατί πιστεύεις θα άκουγε άλλου είδους απάντηση ?

 

Ένας φίλος μου όταν έχει στο μυαλό του να κάνει κάτι θα ρωτήσει όποιον μιλάει ελληνικά και στο τέλος θα κάνει αυτό που είχε αρχικά στο μυαλό του άσχετα από τις απαντήσεις που έλαβε. Και ο migf1 το ίδιο κάνει πάντα. Η μόνη απάντηση που θα δεχτεί να ακούσει είναι ότι δεν έχει καμμία χοντράδα. Σου βάζω στοίχημα ό,τι θέλεις πως οποιαδήποτε "εποικοδομητική" πρόταση του γίνει θα την απορρίψει με βάση κάποιο αμφίβολο "επιχείρημα". Το έχει αποδείξει εδώ πάμπολλες φορές.

...

 

Μου αρέσεις! Ειδικά τα πολύ συγκεκριμένα σου "επιχειρήματα" και η δωρεάν... ψυχανάλυσή μου, ιδιαίτερα ο παραλληλισμός με κάποιον φίλο σου.

 

Keep'em coming λέμε...

 

ΥΓ. Κι αν ξόφαλτσα σου ξεφύγει και καμιά ιδέα με ή χωρίς κώδικα για το αρχικό ερώτημα, ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το meta-discussion που γίνεται:

 

#1

 

Μερικά posts παραπάνω ο Directx απάντησε επι του θέματος. Συνοψίζω την απάντησή του (αν θεωρεί είτε ο ίδιος είτε οποιοσδήποτε άλλος ότι τον αδικώ παρακαλώ διορθώστε με):

 

Κάνε ο,τι νομίζεις, it's all good.

 

Μήπως το γεγονός ότι η μοναδική απάντηση που έχει πάρει επίσημα σφραγίδα εποικοδομητικότητας είναι η παραπάνω έχει κάποια σχέση με αυτά που λέει ο imitheos;

 

Θα προτιμούσα οι όποιες απαντήσεις να μην απευθύνονται σε μένα προσωπικά μιας και ο σκοπός της ερώτησης είναι να προβληματίσει και όχι να αποδείξει κάτι.

 

#2

 

migf1 υποθέτω πως δε σου καίγεται καρφί, αλλά ενώ θα μπορούσα να απαντήσω με τρόπο που να θεωρείς εποικοδομητικό δεν το έκανα και δεν θα το κάνω. Ο λόγος είναι πως μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι θα πάει χαμένος ο χρόνος που θα κάνω να τη συντάξω την όποια απάντηση γιατί αυτή θα καταλήξει να καρφωθεί με φόρα πάνω στον τοίχο που γράφει "δε βλέπω κανένα πλεονέκτημα" -- κάτι που έχει γίνει πολλάκις στο παρελθόν, τελευταία φορά αν θυμάμαι καλά όταν συζητούσαμε για τον parser.

 

Αν λοιπόν τελικά το άλλο thread αποδειχθεί άγονο, ένας από τους λόγους θα είναι ο παραπάνω. FYI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το meta-discussion που γίνεται:

 

#1

 

Μερικά posts παραπάνω ο Directx απάντησε επι του θέματος. Συνοψίζω την απάντησή του (αν θεωρεί είτε ο ίδιος είτε οποιοσδήποτε άλλος ότι τον αδικώ παρακαλώ διορθώστε με):

 

The only winning move is not to play.

 

Εμένα σε αυτή την διαμάχη δεν με βάζεις, ο migf1 έπιασε τι του είπα. Από εκεί και πέρα με τιμά ότι με κάνεις σημείο αμφιλεγόμενο.

 

Καλά να περνάτε όλοι._

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@defacer:

 

Ωραία τα διαβάζεις τα ποστς. Εγώ πάντως στο συγκεκριμένο πόστ του DirectX διάβασα και κράτησα αυτό...

 

...

Από εκεί και πέρα, ειδικός δεν είμαι στις Β.Δ. αλλά σκεπτόμενος τον τρόπο να περάσω κριτήρια αλά SQL κατέληξα ότι θα χρησιμοποιούσα είτε μια Queue όπου θα έλεγχα κάθε κριτήριο με βάση τα δεδομένα που επεξεργάζομαι και ύστερα θα προχωρούσα στο επόμενο ή ..αν ήμουν "μερακλής" ένα Stack με operators (AND OR NOT ( ) κλπ) ώστε να μπορώ να γράφω πολύπλοκα κριτήρια ή να αφήνω τον ίδιο τον χρήστη να κάνει "τα δικά του" με μια σειρά από συναρτήσεις που θα του παρείχα (εγώ βέβαια θα τα έκανα σε C++ αυτά οπότε δεν είχα να ταλαιπωρηθώ με υλοποίησες Δομών Δεδομένων κλπ). Τώρα αν κατάλαβα καλά εσύ ορίζεις τα κριτήρια σου σταθερά σε έναν πίνακα και τα ελέγχεις σειριακά. Δεν μου φαίνεται κακό - εμπιστέψου την σχεδίαση σου, αφού είσαι στο τέλος και δουλεύουν τα 3/4 σωστά (αν δεν κάνω λάθος) πιθανόν το σύστημα θα ολοκληρωθεί επιτυχώς και στα 4/4 του

...

 

Μιλάει για queues, για stacks, για operators και αναφέρεται στον πίνακα της δικής μου υλοποίησης. Καταλήγει πως παρόλο που δεν είναι ειδικός στις db δεν βλέπει κάποιο σοβαρό πρόβλημα, οπότε με παροτρύνει να το συνεχίσω έτσι, ιδιαίτερα αφού δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής.

 

Αυτά αν μη τι άλλο δείχνουν πως ο συνάδελφος μπήκε στον κόπο να ασχοληθεί με το αρχικό μου ερώτημα, με διάθεση βοήθειας και όχι κηρύγματος.

 

Δηλαδή η μέρα με τη νύχτα συγκριτικά με τα "κατέβασε SQLite να κάνεις τη δουλειά σου", "+100000000000", "η χοντράδα μπορεί να είναι πως δεν χρησιμοποιείς έτοιμη db", "ΧΥ problems" και λοιπά λίαν "εποικοδομητικά" στα οποία επιδοθήκατε οι υπόλοιποι.

 

Σχετικά με το τι θα έκανες και τι δεν θα κάνεις, δεν είμαι αρμόδιος να σχολιάσω. Είναι αποκλειστικά δική σου δουλειά το εάν, πότε και πως θα συμμετάσχεις σε κάποιο νήμα.

 

Εγώ σχολιάζω μονάχα στα όσα γράφει κανείς. Τα τι θα έγραφε αλλά δεν γράφει ούτε με αφορούν ούτε με ενδιαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...