Προς το περιεχόμενο

ati HD3650 & i5 3570K


sothoms

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα εκανα μια αναβαθμιση και αγορασα τον i5 3570K μαζι με την mobo gigabyte Z77X-D3H.

Επειδη δεν τα εχω συνδεσει ακομα, ηθελα να ρωτησω αν υπάρχει λογος να βαλω την καρτα γραφικων hd 3650 που ειχα στο παλιο pc.

Να σημειώσω ότι παιχνίδια δεν παίζω καθόλου. Αυτο που με ενδιαφέρει είναι η επεξεργασία στο photoshop και η επεξεργασία video με το Adobe premiere.

Να συνδέσω την κάρτα ή όχι;

Κάτι διάβασα περί virtu που υποστηρίζει η mobo, το οποιο αν καταλαβα καλα βοηθάει ο επεξεργαστής την κάρτα γραφικων όταν χρειαστει. Το αρθρο βεβαια αναφερόταν στα παιχνίδια, αλλά όπως είπα μου είναι εντελώς αδιάφορα. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Να συνδέσω τελικά την κάρτα ή να αφήσω την cpu να αναλάβει την δουλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα μπορει να ακουγονται χαζες οι ερωτησεις μου επειδη δεν ειμαι γνωστης.

Η διαφορα που υποπτευομαι ειναι, μηπως ενεργοποιώντας το virtu και σε συνδυασμο με μια εξωτερικη καρτα γραφικων, ειναι καλυτερο το αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είναι.

 

http://www.hwbox.gr/...mark-hwbot.html

 

επεμβαινω λιγο μιας κ εχω ερωτησεις επι του θεματος.

Ειχα ακουσει και παλιοτερα περι του lucid αλλα δεν του ειχα δωσει σημασια μιας κ δεν ειχα sandy επεξεργαστη.

το feature αυτο απ οτι ειδα ειναι για συγκεκριμενες μητρικες.(Z68 και ανω),μπορεις να το κατεβασεις επισημα και δωρεαν απο καπου η συμπεριλαμβανεται σε καποιο δισκακι της μητρικης πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Δεινόσαυρος

Ευχαριστω για το λινκ.

 

Αν παρω μια φθηνη πχ την 6450 θα ειναι καλυτερη απο την onboard του i5-3570K;

Βασικά δεν εχω παίξει ποτέ με onboard και νομιζω οτι θα ειμαι "λιγος" συν του οτι θα επιβαρυνω περισσοτερο τον επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Δεινόσαυρος

Ευχαριστω για το λινκ.

 

Αν παρω μια φθηνη πχ την 6450 θα ειναι καλυτερη απο την onboard του i5-3570K;

Βασικά δεν εχω παίξει ποτέ με onboard και νομιζω οτι θα ειμαι "λιγος" συν του οτι θα επιβαρυνω περισσοτερο τον επεξεργαστη.

η ΗD4000 Κανει και για ενα ελαφρυ gaming.Προσωπικα με την HD3000 του 2430m δεν εχω δει ουτε ενα προβλημα σε ταινιες FullHD,youtube videos,flash games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα από αυτά δεν ισχύει. Δεν υπάρχει κανέναν λογος να παρεις κάρτα εφόσον δεν παίζεις παιχνίδια. Αν την θες για gpu acceleration στο premiere, θες μια nvidia. Αλλά και πάλι, όχι για τους λόγους που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω του cuda εννοεις, σωστα;

Το θεμα ειναι να δω καποια διαφορα στην πραξη και οχι σε benchmark

Εχεις να προτεινεις καποια οικονομικη nvidia;

 

Το κολλημα με την καρτα γραφικων το εφαγα πριν 1 χρονο, γιατι κι εγω νομιζα οτι για τα παιχνιδια παιζει ρολο.

Την 3650 την ειχα στο Htpc και παιζοντας στον προβολεα δεν μ αρεσαν ορισμενα χρωματα (πχ οι εκρηξεις ειχαν ενα ψευτικο κιτρινωπο χρωμα)

Με το που εβαλα την 5770 και με τις ιδιες ρυθμισεις στο calibration του προβολεα, ειχα μεγαλη διαφορα στο αποτελεσμα και τα χρωματα που ειχαν το προβλημα, απεικονιζονταν πολυ καλυτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...