Προς το περιεχόμενο

Διαγραφή windows xp σε dual boot συστημα με windows 7


bg67

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εγκατεστημένα και τα δυο λειτουργικά, πρώτα είχε γίνει η εγκατάσταση των xp και πριν λίγο καιρό τα 7άρια τα οποία λειτουργούν χωρίς προβλήματα. Θέλω να σβήσω τα xp, υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως γίνεται?

 

Έχω διαβάσει από ξένα forum διάφορα αλλά θέλω την γνώμη κάποιου που να το έχει κάνει και να έχει δουλέψει.

 

Αυτό δουλεύει τι λέτε:

 

http://techtips.salon.com/remove-windows-xp-dualboot-system-12871.html

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έχεις σε ξεχωριστό διαμέρισμα(δεύτερο όμως μετά τα 7) τότε ναι θα πιάσει.

Εσύ επειδή έχεις πρώτα τα XP και μετά τα 7 δεν θα πιάσει.

 

Ο προτεινόμενος τρόπος είναι να το κάνεις μέσου της εντολής bootrec ή λίγο ποιο εύκολα με το δωρεάν easyBCD

 

Εγώ θα το έκανα με τον παρακάτω τρόπο για να είναι όλα όμορφα και ωραία.

Μπορείς να τρέξεις το MiniTool Partition Wizard Home Edition 7

να κάνεις delete στο διαμέρισμα με τα XP και μετά move/resize το διαμέρισμα των 7 έτσι ώστε να πάει στην αρχή του δίσκου μετά κάνεις δεξί κλικ στον δίσκο(όχι διαμέρισμα) πάντα μέσα από το πρόγραμμα και να διαλέξεις fixmbr.

 

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

Πάντα προϋποθέτουμε ότι έχεις αντίγραφα ασφαλείας των σημαντικών σου αρχείων.

Καλό είναι να έχεις εκκινήσημο δισκάκι των windows, για την εσχάτη,μην πω και ένα δισκάκι με κάποια διανομή linux π.χ. ubuntu (λειτουργικό που τρέχει από το cd χωρίς να χρειάζεται σκληρό δίσκο) έτσι για να μην είσαι χωρίς επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά για να δουλέψει ο τρόπος που περιγράφεται στο Link που περέθεσα θα πρέπει να είναι εγκατεστημένα τα 7άρια σε ξεχωριστό partition (πράγμα που ΄συμβαίνει) αλλά να έχουν εγκατασταθεί πρώτα τα 7 & μετά τα xp σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,αυτό ακριβός λέω,αν και τώρα δεν είμαι και 100% σίγουρος αλλά δεν το είδα ποτέ ούτε άκουσα να το αναφέρουν ότι κάνουν boot από δίσκο με «τρύπα» στην αρχή και το λειτουργικό να είναι μετά από μερικά GB.(και έχω δει και ακούσει πολλά... )

 

Πάντως αν το bios σου έχει επιλογή για να ξεκινάει από cd/dvd και έχεις τουλάχιστον το δισκάκι με τα windows(σιγουρέψου ότι ξεκινάει ο Η/Υ με αυτό) τότε μπορείς να το δοκιμάσεις και τον τρόπο που βρήκες εσύ και αν δεν δουλεύει μπορείς από το δισκάκι να δοκιμάσεις και άλλα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...