Προς το περιεχόμενο

Μαθηματικά Πληροφορικής


LRoi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γράφτηκα φέτος στο τμήμα Πληροφορικής του Ανοιχτού Πανεπιστημίου και τα μαθηματικά μου φαίνονται βουνό.

 

Πέρα από το γεγονός ότι τα έχω παρατήσει 15 χρόνια τώρα, ακόμα και σε γυμνάσιο-λύκειο ήμουν ωσεί παρόν στα μαθήματα μαθηματικών (έβγαζα φλύκταινες σε κάθε μαθηματική πράξη) αλλά να που ότι νομίζεις ότι γλίτωσες μικρός, σου ξαναβγαίνει στο δρόμο σου στα γεράματα.

 

Θα ήθελα λοιπόν, επειδή λεφτά για φροντιστήρια δεν παίζουν, να μου προτείνετε κάποια βιβλία που μπορούν να με βοηθήσουν να μπω στην λογική των μαθηματικών πληροφορικής ή κάποιο site με κάποια άρθρα σχετικά με τη θεματολογία και γενικά οποιαδήποτε συμβουλή πάνω στο θέμα ευπρόσδεκτη.

 

Η συμβουλή "παράτα το" δεν είναι αποδεκτή, έχω σκάσει ήδη 650 και το γουστάρω το αντικείμενο. :)

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου πούμε ένα βιβλίο θα είναι υπεργενίκευση. για ποιο απ'όλα τα μαθήματα θες βοήθεια; ανάλυση;πιθανοτητες και στατιστική; διακριτά; αλγοριθμους και πολυπλοκότητα; γραμμικη αλγεβρα; επιχειρησιακη ερευνα;

η πληροφορική δεν εφαρμόζει μόνο ένα είδος μαθηματικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ξεκινας απο γραμμικη αλγεβρα και μετά κοιτάς εξειδικευμένα βιβλία. Ότι βιβλίο μαθηματικων και αν διαβασα ποτε μου ήταν επιεικώς γτπ και αν προηγουμένως δεν ειχα παρακολουθησει το μάθημα ή δεν ειχα διαβάσει με λυμένα θέματα δεν καταλάβαινα τίποτα ώσπου κάποιος μου είπε τη μαγικη λέξη, Γκαρουτσος. Ο τύπος έχει βγάλει βιβλία για τα πάντα, είναι για την τριτοβάθμια ότι και ο Σαββάλας για τη δευτεροβάθμια.. Το καλό με τα βιβλία του ειναι ότι ειναι σχετικά φθηνά αλλά και το ότι είναι πολύ ευκολο να τα διαβαασεις και να καταλάβεις τι παιζεται, ενώ έχει πολλές λυμένες ασκήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σε πρώτη φάση θέλω κάποιο βιβλίο να εξηγεί τα αριθμητικά συστήματα, γιατί αυτά αφορά η πρώτη μου εργασία:

 

Δυαδικό, δεκαδικό κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σε πρώτη φάση θέλω κάποιο βιβλίο να εξηγεί τα αριθμητικά συστήματα, γιατί αυτά αφορά η πρώτη μου εργασία:

 

Δυαδικό, δεκαδικό κλπ

 

Πιο συγκεκριμενος ?Τα αριθμητικα συστηματα στην θεωρια τους ειναι ευκολα...οταν αρχιζουν οι πραξεις και οι μετατροπες αρχιζει το γελιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα λοιπόν, επειδή λεφτά για φροντιστήρια δεν παίζουν, να μου προτείνετε κάποια βιβλία που μπορούν να με βοηθήσουν να μπω στην λογική των μαθηματικών πληροφορικής ή κάποιο site με κάποια άρθρα σχετικά με τη θεματολογία και γενικά οποιαδήποτε συμβουλή πάνω στο θέμα ευπρόσδεκτη.

 

Καλησπέρα.

 

Γνώμη μου είναι ότι αργά ή γρήγορα δεν θα αποφύγεις τα ιδιαίτερα στα Μαθηματικά. Καλύτερα λοιπόν να γίνει αυτό γρήγορα παρά αργά. Κενά 3 χρόνων (Λύκειο) στα Μαθηματικά δεν είναι εύκολο να βγουν σε ένα χρόνο όταν ταυτόχρονα δουλεύεις και διαβάζεις.

Εξάλλου και τα βιβλία κοστίζουν...

 

φιλικά,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι, ΠΛΗ 10 είμαι, ευχαριστώ για την πρόταση :)

 

PS Τώρα είδα την τιμή και ξεροκατάπια :P

 

Καλησπέρα.

 

Γνώμη μου είναι ότι αργά ή γρήγορα δεν θα αποφύγεις τα ιδιαίτερα στα Μαθηματικά. Καλύτερα λοιπόν να γίνει αυτό γρήγορα παρά αργά. Κενά 3 χρόνων (Λύκειο) στα Μαθηματικά δεν είναι εύκολο να βγουν σε ένα χρόνο όταν ταυτόχρονα δουλεύεις και διαβάζεις.

Εξάλλου και τα βιβλία κοστίζουν...

 

φιλικά,

 

Εντάξει, σίγουρα, κοστίζουν λιγότερο όμως. Πάντως κι εγώ για ιδιαίτερα με κόβω, απλά λέω να το παλέψω λίγο στην αρχή κι αν δεν μετά να καταφύγω στη δύσκολη λύση.

 

Για τον arnos.gr τι γνώμη έχετε, μιας και βλέπω ότι είναι σε λογική τιμή και προσωπικά με βολεύει το e-learning?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αρνος ιδια λογικη με γκαρουτσο ειναι σε παι βημα βημα. Παντως μπορεις και να ρωτας και να σου εξηγουμε. Αριθμητικα συστηματα εχουν πολλα βιβλια, φανταζομαι μετατροπες απο το ενα στο αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θες μία περιγραφή του τι είναι τα αριθμητικά συστήματα, τότε...

 

Έχεις δει στις βαλίτσες που έχουν κάτι ροδέλες με αριθμούς;

 

stock-photo-detail-of-a-business-suitcase-security-code-24090442.jpg

 

Όπως γνωρίζεις, αυτά με το που φτάσουν στο 9 μετά γυρνάνε στο 0.

 

Φαντάσου πως κάθε αριθμός που θες να γράψεις είναι σαν να γυρνάς τέτοια ροδελάκια. Μόνο που:

 

α) γυρνάς μόνο το τέρμα δεξιό

β) όταν κάποιο ροδελάκι γυρίσει από το 9 στο 0, τότε γυρνάς το αμέσως αριστερά του

 

Η διαφορά στα συστήματα είναι ότι μερικά φτάνουν μέχρι το 7, το 1 ή το "15". Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

 

Στο hexadecimal, επειδή δεν έχεις ΕΝΑ σύμβολο για τους αριθμούς από το 10 και πάνω, χρησιμοποιείς γράμματα.

 

Τι άλλο είναι που σε δυσκολεύει, εάν καταλάβεις τα παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δώσω ένα παράδειγμα που αφορά και την εργασία μου:

 

Υπάρχει σαν ερώτημα το εξής: Μετατρέψτε τον αριθμό (329F.FΑ43)16 από το δεκαεξαδικό στο οκταδικό σύστημα μέσω του δυαδικού συστήματος.

 

Με μπερδεύει πάρα πολύ η παρεμβολή του οκταδικού συστήματος στην πράξη, αλλιώς αν ήταν από δεκαεξαδικό σε δυαδικό θα ανέτρεχα στον πίνακα και θα έκανα άμεσα την μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ένα παρόμοιο ερώτημα και την απάντησή του και ομολογώ ότι διαφωτίστηκα κάπως:

 

Το (329F.FA43) στο δυαδικό σύστημα μας κάνει:

 

0011 0010 1001 1111.1111 1010 0100 0011

 

Το σπάω λοιπόν μετά σε τριάδες (3 bits) και το έκανα από δεξιά πρός αριστερά, από το οποίο προέκυψε, αν δεν έχω κάνει καμία χοντράδα:

 

100 011 001 010 011 111.001 111 101 001 000 011

 

και μετά το μετέτρεψα από το δυαδικό στο οχταδικό και προέκυψε το εξής:

 

(431237.175103)8

 

Είναι σωστό ή κάπου τα θαλάσσωσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...