Προς το περιεχόμενο

Δε δουλευει το τηλεφωνο! Τι κανω λαθος;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα δε νομιζω να κανω κατι λαθος :P

 

Εχω το internet της forthnet και λογικα εφοσον εχω γραμμη θα μπορω να παιρνω και τηλεφωνα σωστα; Συνδεω κανονικα τηλεφωνο και router ( thomson ) στο φιλτρο και μετα στην γραμμη, αλλα δε κανει τιποτα το τηλεφωνο. Να σημειωσω οτι σε αλλο σπιτι δουλευε κανονικα. Οταν προσπαθω να καλεσω εγω απο το κινητο στο σπιτι, λεει οτι δεν απαντα. Και οταν προσπαθω να παρω απο το σπιτι, δε καλει καν. Θελει καμια ρυθμιση απο το ρουτερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δε νομιζω να κανω κατι λαθος :P

 

Εχω το internet της forthnet και λογικα εφοσον εχω γραμμη θα μπορω να παιρνω και τηλεφωνα σωστα; Συνδεω κανονικα τηλεφωνο και router ( thomson ) στο φιλτρο και μετα στην γραμμη, αλλα δε κανει τιποτα το τηλεφωνο. Να σημειωσω οτι σε αλλο σπιτι δουλευε κανονικα. Οταν προσπαθω να καλεσω εγω απο το κινητο στο σπιτι, λεει οτι δεν απαντα. Και οταν προσπαθω να παρω απο το σπιτι, δε καλει καν. Θελει καμια ρυθμιση απο το ρουτερ;

Αυτό που κάνεις πάντως δεν είναι σωστό. Το router δε μπαίνει στο φίλτρο & βέβαια δε καταλαβαίνω τι εννοείς "μετά στη γραμμή".

Πάντως η σωστή συνδεσμολογία είναι τηλέφωνο σε φίλτρο & router κατευθείαν στη γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως αντι για φιλτρο εννοει spliter. εγω που εχω και τηλεφωνο μαζι στην ιδια πριζα, εχω συνδεσει το spliter στην πριζα και απο εκει ενα καλωδιο για το τηλεφωνο και ενα για το router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν. Πάλι όμως πρέπει να το συνδέσει σωστά. Το τηλέφωνο στην έξοδο με το φίλτρο (phone) & το router στην απλή έξοδο (adsl)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι splitter εννοουσα. Αλλα και παλι σκετο το τηλεφωνο που δοκιμασα, το εβαλα αμεσως στη τηλεφωνικη γραμμ, παλι δε δουλευε.. Να σημειωσω οτι το σπιτι εχει 3 τηλεφωνικες γραμμες, τις οποιες δοκιμασα ολες και παλι τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να καλέσεις από το κινητό σου χωρίς να έχεις συνδεμένο το τηλέφωνο πάνω. Αν καλεί κανονικά προφανώς η γραμμή είναι οκ & κάτι παίζει με τη συσκευή. Οπότε τσέκαρε με άλλο τηλέφωνο (ξέρω που είπες ότι το δοκίμασες αλλού αλλά... :fear: τυχαίνουν αυτά).

Αν δε καλεί ή δε βγάζεις άκρη παίρνεις το πάροχο σου & εξηγείς το πρόβλημα. Θα ελέγξουν τη γραμμή & θα δουν αν έχει πρόβλημα.

 

[...] Αλλα και παλι σκετο το τηλεφωνο που δοκιμασα, το εβαλα αμεσως στη τηλεφωνικη γραμμ, παλι δε δουλευε.. [...]

Είπαμε το τηλέφωνο πάει στο φίλτρο. Αν χρησιμοποιείς το διαχωριστή σύνδεσε το όπως λέω στο ποστ #4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν είχες τηλέφωνο? το router μονο του παίζει (χλωμό)? παίζει..αν δεν έχεις ενεργοποιήσει το τηλέφωνο, πως περιμένεις να παίξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα πριν. ΤΙ εννοεις να το ενεργοποιησω; Αφου ειναι μεσα στο προγραμμα με την forthnet και εξαλλου εχω και αριθμο.. Τι πρεπει να κανω;

 

 

***Δικο μου λαθος. Τωρα ειδα οτι εχω 2 φιλτρα, δεν εχω splitter. Το ενα γραφει adsl filter και το αλλο micro filter afn902 ( εχει 2 εξοδους ). Οποτε μαλλον πρεπει να ζητησω και splitter απο ενα καταστημα forthnet.***

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως θα παρω αυριο τηλεφωνο. Τελικα αυτο το φιλτρο ειναι και splitter ( λαθος εκανα ) οποτε μαλλον εχει προβλημα η γραμμη. Ισως την εκλεισαν γιατι εχω 4 χρονια ιντερνετ και δε την εχω χρησιμοποιησει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε πάει έτσι. Δε σου κλείνουν κάτι.

Επιμένω στη σωστή σύνδεση του τηλεφώνου πάντως μιας & τα μπέρδεψες. Δε μπαίνει κατευθείαν στη γραμμή αλλά στο φίλτρο αν δε το έκανες ήδη σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, συνδεω το τηλεφωνο στο φιλτρο εκει που λεει phone, και εκει που λεει adsl συνδεω του router, και απο την αλλη ακρη του φιλτρου που λεει line, το συνδεω στη γραμμη τηλεφωνου.

 

Ερωτηση, θελει συγκεκριμενο φιλτρο για το καθε modem; Αυτο που εχω λεει crypto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση, θελει συγκεκριμενο φιλτρο για το καθε modem; Αυτο που εχω λεει crypto.

Όχι δεν θέλει φίλτρο καθόλου είπαμε. Στο διαχωριστή εκεί που συνδέεις το ρούτερ δε παρεμβάλλεται τίποτα. Απλά ενσωματώνει & μια έξοδο με φίλτρο δίπλα για τηλέφωνο. Και δεν έχει σημασία η μάρκα (όχι πως δε παίζουν ποιοτικά & μη ποιοτικά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...