Προς το περιεχόμενο

Windows 7 και Ubuntu


vtaxiarchis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.

 

Έχω ένα Laptop VAIO VGN-AW21Z και τρέχω Windows 7 Pro 64-bit. Έχει 2 σκληρούς έναν SSD 40GB που είναι τα Windows και έναν ακόμη 500GB που έχω τα προγράμματα και αλλά αρχεία. Θέλω να βάλω τα Ubuntu 12.04.1 όμως δεν θέλω να βγάλω τα Windows, απλώς να τρέχουν και τα 2 και στην αρχή να διαλέγεις BOOT.

 

Γίνεται να τα εγκαταστήσω στον δίσκο D(500GB)? 'Η πρέπει στον δίσκο C(40GB) οπού έχει ελεύθερα μόνο 4GB λόγω Windows? Θέλω αν γίνεται κάπως να χωρίσω τον D σε 2 μέρη , να μην χαθούν τα αρχεία του και να βάλω στο δεύτερο μέρος τα Ubuntu. Γνωρίζει κάποιος για να με βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το disk management των win κανε shrink τον δίσκο και απελευθέρωσε τουλάχιστον 40Gb

Βάλε το USB να κανείς εγκατάσταση το Ubuntu και διάλεξε τον ελεύθερο χώρο που έφτιαξες

Νομίζω θα βρει μόνο του τα win και θα βάλει σωστά τον grub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχες ένα δίσκο θα ήταν πιο εύκολο νομίζω. Πάντως δεν είναι δύσκολο αν προσέξεις.

 

1. Θα μπεις και θα φτιάξεις ένα partition από την διαχείρηση των win στον D. Μην το κάνεις ntfs ή fat άστο έτσι.

2. Κατεβάζεις το ubuntu και το γράφεις είτε σε cd ή σε usb.

3. Όταν στην εγκατάσταση σε ρωτήσει που θες να εγκαταστήσεις το ubuntu διάλεξε την τρίτη επιλογή(something else).

4. Διαλέγεις τον κενό χώρο που δημιούργησες πριν και διαλέγεις σαν mount point το /.

5. Προχωράς κανονικά την εγκατάσταση.

 

EDIT: Φτου με πρόλαβαν... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ γιατί μόλις το έφτιαχνα...!

 

Σας στέλνω από το Netbook. Έχω φτάσει στο σημείο εγκατάστασης, το mount point το / δεν ξέρω πως να φτιάξω επειδή επέλεξα Ελληνική γλώσσα.

 

Απλώς επιλέγω την επιλογή "ελεύθερος χώρος" και από κάτω το κουμπί "Εγκατάσταση τώρα" ?

 

Please help :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εγκατέστησα όλα μια χαρά δουλεύουν και τα Linux OK αλλά έχω ένα πρόβλημα. Όταν κάνω restart δεν έχει επιλογή για Linux-Windows αλλά μπαίνει αυτόματα στα Windows. Δηλαδή δείχνει το VAIO και αμέσως μετά ένα κέρσορα και στη συνέχεια Windows. Μόνο τη πρώτη φορά μπήκε στα Linux μετά την εγκατάσταση επειδή είχα το CD μέσα. Τι πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα BIOS του PC έχει μόνο 3 επιλογές. 1st, 2nd, 3rd ΒΟΟΤ και τα εξής οπου μπορεις να αλλαξεις. HARD DRIVE, CD DRIVE, EXTERNAL DEVICE. Δεν εχει καν SSD HDD από ποιο να ξεκινάει...! Τι να πω ρε γμτ....

 

Δυστυχως δεν με προλαβες πριν και εφτιαξα το swap. Πηξα μετα στα Windows το διεγραψα ξαναεφτιαξα το partition για τα Linux και τα εγκαθιστω ξανα...

 

ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕ Ο ΔΙΣΚΟΣ D, ΑΠΟ ΒΑΣΙΚΟ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΔΥΝΑΜΙΚΟ...

Επεξ/σία από vtaxiarchis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά φταίει ότι στην επιλογή για το grub το έβαλες να είναι στο διαμέρισμα όπου έβαλες και τα linux οπότε το mbr των windows έμεινε ανέπαφο και ξεκινάει χωρίς να ξέρει ότι υπάρχουν linux.Μπορείς να κάνεις επισκευή στο grub για να το περάσεις σωστά.

 

Στο bios εκεί που έχει επιλογές για hard drive, αν μπεις δεν σου βγάζει και τους δύο δίσκους;;;ssd και σκληρό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...