Προς το περιεχόμενο

Star Citizen - alpha


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Το Cyberpunk δεν είναι in development τόσο καιρό, ούτε είχε πει κάποιος "κάτα τότε θα έχει βγει το Χ κομμάτι του" και θα έτρωγε delay (βλέπε Squadron 42)  και επίσης το κάνει η CD Projekt Red που πρόσφατα μας έδωσε το Witcher 3 ενώ ο Chris Roberts έχει να μας δώσει κάτι από το Freelancer που δεν είχε διάφορα που υποσχόταν (οπότε ναι, τώρα αργεί το παιχνίδι για να τα έχει).

Αλλά δεν νομίζω ότι χαλάμε τον κόσμο, εγώ δεν έχω ζητήσει refund (δίνουν ακόμα; :P).

Θέμα για star citizen στο ινσομνια? Άργησα αλλά σας βρήκα :P

παντως ούτε γω έχω κανει refund, στο Αμέρικα γίνονταν τα ευτράπελα, Ευρώπη απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει θέμα, οπότε δεν αγχώνομαι. Πάντα πίστευα θα βγει 2018-20 έτσι και αλλιώς, άρα δεν βιαζομουν.

Tο μόνο που με νοιάζει είναι ότι σταμάτησαν το 10 for the chairman.. μ άρεσε ρε γαμωτο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Mε τίποτα το παιχνίδι δεν κυκλοφορεί το 2020. Αν είμαστε τυχεροί μέχρι τότε το παιχνίδι να πάει σε BETA.

Release κάπου στο 2025 αν δεν κάνει implosion το όλο project και μετατραπεί σε μαύρη τρύπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, panther_512 είπε

Mε τίποτα το παιχνίδι δεν κυκλοφορεί το 2020. Αν είμαστε τυχεροί μέχρι τότε το παιχνίδι να πάει σε BETA.

Release κάπου στο 2025 αν δεν κάνει implosion το όλο project και μετατραπεί σε μαύρη τρύπα.

για το 2020 δεν ξερω (εχω σταματησει να παρακολουθω χωρις το 10ftc) αλλα για το 2019 σιγουρα δεν υπαρχει καμια περιπτωση... διοτι σαν "οδηγο" πιστευω το sq42 θα βγει 1 χρονο πριν το pu, και δεν εχω ακουσει για sq42 το 2018

δεν πιστευω να το παρατησουν, αμα τα λεφτα τελειωσουν τοτε ειναι που θα βιαστουν να το ανεβασουν οπως οπως

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας θυμηθούμε στο μακρινό 2012 και το  kickstarter του  Star Citizen .Θα δούμε πως το παιχνίδι σιγά-σιγά γιγαντώθηκε ως προς αυτά που θέλει να κάνει και βγήκε εκτός πορείας. Γιατί έπρεπε να μπει και fps και οχήματα και 1002 άλλα στοιχεία; Γιατί συνεχίζουν να βγάζουν σκάφη, με το δικό μου αυτή τη στιγμή να φαίνεται κουνούπι μπροστά τους; 

No Subscriptions και No Pay to Win λέει στην παραπάνω σελίδα, εντάξει το πιστέψαμε και αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
46 λεπτά πριν, newlynx είπε

Ας θυμηθούμε στο μακρινό 2012 και το  kickstarter του  Star Citizen .Θα δούμε πως το παιχνίδι σιγά-σιγά γιγαντώθηκε ως προς αυτά που θέλει να κάνει και βγήκε εκτός πορείας. Γιατί έπρεπε να μπει και fps και οχήματα και 1002 άλλα στοιχεία; Γιατί συνεχίζουν να βγάζουν σκάφη, με το δικό μου αυτή τη στιγμή να φαίνεται κουνούπι μπροστά τους; 

No Subscriptions και No Pay to Win λέει στην παραπάνω σελίδα, εντάξει το πιστέψαμε και αυτό. 

Γιατί με την πρόφαση του crowdfunding κατάλαβαν ότι μπορούν να συνεχίζουν να παίρνουν χρήματα ενώ παραμένουν σε development σε pre-alpha στάδιο για χρόνια. Και το crowdfunding στάδιο τους δικαιολογεί τα subscriptions και τα concept ship sales, land claims (!), completionist packages και δεν ξέρω τι άλλο που αν το έκανε άλλη εταιρεία θα είχε πέσει θάψιμο την ίδια κιόλας μέρα και δεν θα σταματούσε μέχρι να αλλάξει τακτική ή να πάρουν refund όλοι. Δηλαδή ως ένα σημείο αυτά τα δικαιολογούν / ανέχονται οι ήδη backers τους και βασικά ένα υποσύνολο αυτών μόνο. Στον υπόλοιπο κόσμο αυτό μάλλον φαίνεται σαν κακό αστείο.

Αλλά, ναι, άλλα έλεγε τότε ο Roberts*, άλλα έκανε στα αμέσως επόμενα χρόνια. Και τουλάχιστον δική μου γνώμη είναι ότι δεν τον συμφέρει να βγάλει κάποιο SQ42. Θα το είχαν βάλει σε προτεραιότητα και θα είχε ήδη βγει αλλιώς. Είναι μεγάλο ρίσκο -- πχ να το θάψουν σε reviews ελεύθερα ως released product, που ενδεχομένως να είναι μέτριο, buggy, μακριά από τις προσδοκίες και το hype που πλήρωσαν οι backers. Και μπορεί να διώξει backers. Refunds δεν ξέρω αν δίνουν πλέον (νομίζω χλωμό, αλλά ποιος ξέρει; ) αλλά ακόμα και να σταματήσει η ροή χρημάτων θα δημιουργήσει πρόβλημα.

Επιχειρηματικά  πάντως δεν υπάρχει λόγος για να θέλουν την ετικέτα του "release" σε όποιο από τα δύο τους projects, εκτός και αν τρέχει κάτι που δεν το γνωρίζουμε με τα οικονομικά τους και φτάσουν σε απελπισία.

Αν κάποιος ακόμα πιστεύει ότι τον Roberts τον ενδιαφέρει να κρατήσει υποσχέσεις, τι να πω. Καλό ξημέρωμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκετοί εδώ μέσα πάντως θάβατε το Elite Dangerous από το 2012 και μετα, ενώ  το παιχνίδι έχει βγει τόσα χρόνια τώρα, είναι τρομερό και προσθέτουν συνέχεια κομμάτια. 
Και όλα αυτά με πάρα πολύ μικρότερο αρχικό budget σε σχέση με το SC ενώ και τα δύο παιχνίδια ήταν στο KS την ίδια ακριβώς περίοδο το 2012. 

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πάντως πως τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως τα λέτε. Το crowdfunding ναι μεν βασίζεται σε πολλά μικρά ποσά από μας τους κοινούς θνητούς όμως δεν είναι δυνατόν να εχει μαζέψει τόσα φράγκα μόνο από αυτό. Σίγουρα θα υπάρχουν και μεγαλύτερη επενδυτές από πισω που με τη καμία δε θα θέλουν να χάσουν τα λεφτά τους η να βγει καμία πατάτα. ΠΧ το Kingdom come deliverance, ναι μεν βασιζόταν στο crowdfunding αλλά τα μισά λεφτά τα είχε βάλει ενας επενδυτής (τουλάχιστον ετσι ελεγε σε μια συνέντευξη του ο developer). Κατι παρόμοιο θα ισχύει και με το starcitizen σε μεγαλύτερη εκταση φυσικά. Προσωπικα εχω αγορασει το πακετο που εδινε πριν 4 χρονια που με 30€ επερνα και το sq42 και το αλλο. Προσωπικά δε το μετανιωσα ναι μεν θελω καμποια στιγμη να παιξω το παιχνιδι αλλα το εγχείρημα είναι μεγαλο και προτιμώ να βγει κατι καλο παρα να μην παιζετε όπως την εφαγα με το Shroud of the avatar το οποιο είναι μαπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Apoll είπε

Αρκετοί εδώ μέσα πάντως θάβατε το Elite Dangerous από το 2012 και μετα, ενώ  το παιχνίδι έχει βγει τόσα χρόνια τώρα, είναι τρομερό και προσθέτουν συνέχεια κομμάτια. 
Και όλα αυτά με πάρα πολύ μικρότερο αρχικό budget σε σχέση με το SC ενώ και τα δύο παιχνίδια ήταν στο KS την ίδια ακριβώς περίοδο το 2012. 

Elite ήταν το πρώτο μου παιχνίδι σε Amstrad , πράσινη οθόνη και δισκέτα στο πληκτρολόγιο που έπρεπε να την βάλεις και απο την αλλη :P

Στο νέο είμαι Level alpha που έχω ολα τα DLC και expansion στο που θα βγουν στο μέλλον free  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, TitanX είπε

Νομίζω πάντως πως τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως τα λέτε. Το crowdfunding ναι μεν βασίζεται σε πολλά μικρά ποσά από μας τους κοινούς θνητούς όμως δεν είναι δυνατόν να εχει μαζέψει τόσα φράγκα μόνο από αυτό. Σίγουρα θα υπάρχουν και μεγαλύτερη επενδυτές από πισω που με τη καμία δε θα θέλουν να χάσουν τα λεφτά τους η να βγει καμία πατάτα. ΠΧ το Kingdom come deliverance, ναι μεν βασιζόταν στο crowdfunding αλλά τα μισά λεφτά τα είχε βάλει ενας επενδυτής (τουλάχιστον ετσι ελεγε σε μια συνέντευξη του ο developer). Κατι παρόμοιο θα ισχύει και με το starcitizen σε μεγαλύτερη εκταση φυσικά. Προσωπικα εχω αγορασει το πακετο που εδινε πριν 4 χρονια που με 30€ επερνα και το sq42 και το αλλο. Προσωπικά δε το μετανιωσα ναι μεν θελω καμποια στιγμη να παιξω το παιχνιδι αλλα το εγχείρημα είναι μεγαλο και προτιμώ να βγει κατι καλο παρα να μην παιζετε όπως την εφαγα με το Shroud of the avatar το οποιο είναι μαπα.

αρχικα ετσι ηταν, μετα απο καποιο ποσο ομως ειπαν οτι δεν θα υπαρχουν αλλοι επενδυτες (ή αν υπαρχουν δεν εχουν μεγαλο λογο?) κατι τετοιο, δεν τα θυμαμαι και γω καλα, περασαν τα χρονια :P

παντως, οταν ερωτηθηκαμε απαντησα οτι προτιμαω το παιχνιδι να αργησει και να τα εχει μεσα ολα, ειχα φαει ηδη πικρα με το gw2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το Elite Dangerous ανακοίνωσε πιλοτικό πρόγραμμα για να περπατάν οι πιλότοι στους πλανήτες που έχουν ατμόσφαιρα. (μπορείτε να κατεβάσετε το πακέτο)

Προβλέπω να έχουμε το Elite Dangerous να μας δίνει ολόκληρη την λίστα των features του Star Citizen, πριν το τελευταίο έχει βγει στην αγορά 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...