Προς το περιεχόμενο

Star Citizen - alpha


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά δεν χρειάζεται να το κουράζουμε...το παιχνίδι θα είναι αυτό που θα είναι.

Σε κάποιους θα αρέσει, και σε κάποιους όχι.

Αλλοι έχουν φύγει με re-fund, και άλλοι δίνουν όλο και περισσότερα όσο περναει ο καιρός.

Δεν είναι παιχνίδι για όλους.

Προσωπικά στήριξα κα στηρίζω την προσπάθεια, (γιατί ειναι crowdfunded και προτιμώ να βλέπω έναν gamer να κάνει ότι γουστάρει, παρά κάποιους χαρτογιακάδες share-holders, που δεν έχουν ιδέα απο gaming, και ξέρουν μόνο από νούμερα και κέρδος) αν και δεν είμαι σίγουρος οτι θα μου αρέσει το τελικό προϊόν.

Αλλα αυτό είναι άλλο θέμα, και θα δείξει πως θα καταλήξει.

 


edit*

okk.. επαναλαμβάνομαι εδώ και με παλαιότερα μου Posts, αλλα γενικά το thread εδω δείχνει να επαναλαμβάνεται....same ol'...same ol'

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το επίπεδο developing γνώσεων που υπάρχει μέσα σε αυτό το θέμα.

Αν ρε μάγκες είστε τόσο κάλοι προγραμματιστές, εδώ το link για να "σώσετε" την εταιρεια να τα τσεπώσετε και εσείς.

 

https://cloudimperiumgames.com/jobs

 

Και το θέμα, δεν ξέρω πως, έχει καταντήσει από κάποιους να ειρωνεύονται πλέον σε προσωπικό επίπεδο.

Δεν σας αρέσει το παιχνίδι, πιστεύετε ότι είναι απάτη, είναι ότι πιο χαζό έχετε δει; Με γεια σας με χαρά σας, γράψτε την γνώμη σας όμορφα και ωραία, βρίστε τους devs που είναι ρεμπεσκέδες και όλα καλά...

 

Για ποιο λόγο ειρωνείες σε άτομα που γουστάρουν κάτι; Ο ένας γράφει γλείφουμε κώλους, ο άλλος ότι έχουμε παραισθήσεις, ότι γελάνε μαζί μας οι devs... 

Αν "την πατήσουμε" με ένα παιχνίδι, κακό του κεφαλιού μας και καλά να πάθουμε, άλλα δεν χρειάζεται να έχουμε και ειρωνείες.

 

Στην ΕΛΛΑΔΑ "όλοι είναι Προπονητές - πρόεδροι - δικαστές " developers δεν θα ήταν :P

 

Οποιος δεν θέλει παιδιά:

  • Send an e-mail to [email protected], put "Refund" in the title of the e-mail
  • Request a full refund.
  • Explain your reason for your request.

Και καλή τύχη σε άλλα games  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι είμαι γενικώς υπέρ του crowdfunding, στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε με κομπίνα. Ίσως τη μεγαλύτερη στην ιστορία του gaming, ξεπερνώντας κατά πολύ αυτή του dayz.

 

Ξεκινησε με τις καλύτερες προοπτικές, αλλά πλέον δε βλέπω φως. Τα χρόνια πέρασαν, και το υλικό που βλέπουμε υπερβολικά λίγο. Κάπου ξανοιχτηκαν παραπάνω, πήγαν να κάνουν πολλά περισσότερα από αυτά που μπορούσαν. Μπορεί να μην έδωσε ποτέ ημερομηνία κυκλοφορίας, αλλά και πάλι, τόσα χρόνια μετά να μην υπάρχει κάτι να δούμε πέρα από mini games και tech demo.

 

Μάκαρι να κάνω λάθος... Αλλά βλέποντας και ta job possitions που είναι ανοιχτά... Ποτε θα τους πάρουν, πότε θα μάθουν την engine του παιχνιδιού, πότε θα ξεκινήσουν να είναι παραγωγικοι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρόνος είναι υποκειμενικός στο developing. 

 

Το 2012 ξεκίνησε το concept.

2013 early developing

2014 1st Alpha PU

2015 2nd Alpha PU

2016 Persistence with Alpha currency

 

Έχουν περάσει μόλις 3 χρόνια. Και το παιχνίδι δεν περιεχέι καμία υπάρχουσα τεχνική ανάπτυξης παιχνιδιών. Όλα γίνονται από την αρχή και για πρώτη φορά.

Εννοείτε πως αυτό που βλέπουμε δεν είναι αυτό που έχουν φτιάξει μέχρι τώρα. Υπάρχουν πολλά περισσότερα πράγματα (ιδίως για το SQ42) που είναι μόνο για QA όπως η πειρατική βάση ( :ph34r: *spoiler), τα Capital ships, το ΑΙ του FPS, η πώληση προϊόντων, το EVA, οι πλανήτες κ.α.

 

Κάθε ένα από αυτά έχει το δικό του physic το οποίο πρέπει να συνυπάρχει με τα άλλα αντικείμενα που και αυτά με τη σειρά τους έχουν άλλες ιδιότητες και πάει λέγοντας... π.χ. Όλα τα αντικείμενα μέσα σε ένα σκάφος πρέπει να βρίσκονται σε "συμπίεση" και όταν για παράδειγμα ανοίγει η πόρτα του σκάφους θα πρέπει να γίνετε η αποσυμπίεση και τα αντικείμενα να αποκτούν νέες ιδιότητες όπως είναι το βάρος υπό κενό, η κίνηση, η θερμοκρασία κ.α. Και όλα αυτά θα γίνονται από διαφορετικούς παίχτες σε διαφορετικά σημεία, με διαφορετικά αντικείμενα σε διαφορετικούς χρόνους.

Δεν είναι απλά ένας κόσμος, με συγκεκριμένα physics που ισχύουν για όλους πάντα. Αυτό είναι που "καθυστερεί" το παιχνίδι. Το εύκολο είναι να αραδιάσουν 70 διαστημόπλοια και να κυνηγάει ο ένας τον άλλον.

 

Φαντάσου μια σκηνή (που γίνεται πλέον κάθε μέρα στο παιχνίδι) 

Ένας πιλότος βρίσκεται σε μάχη με έναν άλλο παίχτη. Ταυτόχρονα μέσα στο σκάφος του υπάρχουν άλλοι 5 - 8 παίχτες που πυροβολούν ο ένας τον άλλον (FPS). Εκείνη την στιγμή κάποιος άλλος παίχτης βρίσκετε στο διάστημα μέσα σε ένα δορυφόρο και προσπαθεί να τον φτιάξει.

 

Οπότε έχουμε μια space sim μάχη με διαστημόπλοια, μια fps μάχη με όπλα, και έναν τύπο που κάνει κάποιο repair σε κενό διαστήματος (EVA), σε ένα δορυφόρο ενώ από έξω γίνεται της πιπίτσας... Και όλα αυτά μαζί και ταυτόχρονα ακόμα και για τους παίχτες που βρίσκονται χλμ. μακριά και κάνουν κάτι άλλο, π.χ. ψωνίζουν ρούχα. Όλα αυτά τα physics πρέπει να λειτουργούν άμεσα και ταυτόχρονα.

 

 

Θέλει χρόνο, 5 - 7 χρόνια τουλάχιστον. Πραγματικά και εγώ ανησυχώ πολλές φορές για την πρόοδο, άλλα οι διαφορές φαίνονται σε κάθε build που δοκιμάζουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επιτέλους στο τελευταίο newsletter υπάρχει ανακοίνωση όπου μπορούμε να αγοράσουμε μπλουζάκια (σε φυσική μορφή). Και πάνω που έλεγα έλεγα να ανανεώσω την γκαρνταρόμπα μου...

https://robertsspaceindustries.com/comm-link/transmission/15399-Polo-Shirts-Now-Available

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους στο τελευταίο newsletter υπάρχει ανακοίνωση όπου μπορούμε να αγοράσουμε μπλουζάκια (σε φυσική μορφή). Και πάνω που έλεγα έλεγα να ανανεώσω την γκαρνταρόμπα μου...

https://robertsspaceindustries.com/comm-link/transmission/15399-Polo-Shirts-Now-Available

Πλάκα πλάκα το χειμωνιάτικο με την κουκούλα και το Αθλητικό είναι πολύ καλά;) Τα είχαν προσφορά... ;D

Μάλλον επειδή δούλευε παλιά στην μόδα έχει καλά connections ή εμπειρία... (η Sandy)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα παει το άρμεγμα.....

https://store.bistudio.com/products/a3-soldier

https://shop.callofduty.com/call-of-dutyr-infinite-warfare-nalgene-32oz-multi-wide-bottle.html

https://www.musterbrand.com/collections/witcher

http://store.bethsoft.com/vault-111-hoodie.html

Πλακα κανεις?

Υπαρχει καποιος developer που μενει εκτος?Ο καταλογος ειναι απλα απειρος.

Προσεξε τιμες στο store του Witcher(αν και μερικα ειναι μαματα).

Το αρμεγμα(ωραιοποιημενα=marketing) ειναι ο κανονας για τα παντα και οχι μονo στα games..........H επιλογη δικη σου!

Κι επειδη ο λογος που το ειπες ειναι το μακροχρονιο development του παιχνιδιου.....μην το αγορασεις βρε αδερφε,κανεις δεν σε αναγκαζει!!!!!!

Αν παλι το αγορασες και το μετανιωσες,οπως εχει ηδη ειπωθει.....refound

Επεξ/σία από darkheretic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι το σχόλιο για το άρμεγμα πήγαινε στο ότι μόνο αυτοί το κάνουν... ;)

Το καταλαβα αυτο τα υπολοιπα ομως ειναι υποκειμενικα...

Αν πιστευει οτι ειναι κλοπη,μην το παρει,ειναι τοσο απλο!!!!

Κι ας αφησει ολους εμας που το πηραμε να χτυπαμε το κεφαλι μας στον τοιχο.Eκτος κιαν ο γειτονας του ειναι κατοχος του παιχνιδιου και ενοχλειται απο τις "κουτουλιες".

Αμαν πια με την αρχαιοελληνικοτατη πικροχολια.

Και ας ανοιξουν επιτελους ενα καινουριο thread.Eχω και τιτλο...

10000+10 λογοι να μην αγορασετε το Star Citizen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...