Προς το περιεχόμενο

mp4 αρχειο και ελληνικοι υποτιτλοι


Rabican

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

 

οπως λεει και ο τιτλος, εχω ενα θεμα με την αναπαραγωγη ελληνικων υποτιτλων σε ενα mp4 αρχειο. μου τα εμφανιζει με ερωτιματικα, ενω αλλες γλωσσες κανονικα. δοκιμασα και με mediaplayer Και vlc. την ιδια ωρα mkv και avi αρχεια παιζουν χωρις προβλημα (γιαυτο θεωρησα οτι κατι τρεχει με τον τυπο mp4)

 

καμμια βοηθεια;

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν στην ταινια εχει φακελο με αλλους υποτιτλους μεσα(αγγλικα,γαλλικα κλπ)

σβησε τον φακελο αυτο κ αφησε ΜΟΝΟ τους ελληνικους υποτιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συχνά μου συμβαίνει και εμένα αν υπάρχουν στον ίδιο φάκελο και οι αγγλικοί υπότιτλοι.

Αν τον βγάλω, τους αναπαράγει κανονικά. Χρησιμοποιώ το vlc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φόρτωσε το srt στο σημειωματάριο.

Έλεγξε αν είναι οι υπότιτλοι όντως στα Ελληνικά.

Όπως είναι πάνε Αρχείο->Αποθήκευση ως και δες τι έχει σαν κωδικοποίηση. Αν είναι κάτι άλλο από ANSI βάλτο στο ANSI και σώσε με το ίδιο όνομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ παιδια! solution number 1 worked! εξαφανισα οτι αλλους υποτιτλους ειχα και δουλεψε. παροτι απο το vlc του οριζα συγκεκριμενο subtitle file (το ελληνικο) αυτο τα εβγαζε με ερωτιματικα. οταν εξαφανισα απο το folder το φακελο με τους υπολοιπους υποτιτλους, τοτε διαβασε κανονικα τα ελληνικα...! wtf????? υπαρχει καποια λογικη εξηγηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ένα σημείο και μετά μου εμφάνισε και εμένα το ίδιο πρόβλημα. Πριν δεν συνέβαινε.

Πάντως η λύση είναι απλή. Δεν ξέρω τι μπορεί να επηρεάζει τους ελληνικούς υπότιτλους.

Δεν το έχω ψάξει κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω κουφαθηκα περισσοτερο γιατι του οριζα εγω ποιο ειναι το subtitle file. και παρολαυτα τα εβγαζε με ερωτιματικα και το μονο που αλλαξε ηταν το οτι εξαφανιστηκε ενα folder με υποτιτλους (γερμανικους, αγγλικους, ισπανικους κλπ)...! anyway......

 

ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, όσον αφορά το VLC το έψαξα λίγο αλλά δεν κατάφερα να αναπαράγω το πρόβλημα. Έκανα έναν φάκελο με το όνομα subtitles και έβαλα μέσα τους Αγγλικούς υπότιτλους από μια ταινία και άφησα από έξω μόνο τους Ελληνικούς αλλά μου τους έπαιζε όλους κανονικά.

Πηγαίνετε στο μενού Εργαλεία->Προτιμήσεις και στην κατηγορία Υπότιτλοι επιλέξτε στο Προεπιλεγμένη κωδικοποίηση το Ελληνικά Windows 1253. Μετά από κάτω αριστερά που λέει Προβολή ρυθμίσεων πατήστε στο Όλα και πηγαίνετε στο Υπότιτλοι/Εμφάνιση. Εκεί στο Διαδρομές αυτόματης ανίχνευσης υπότιτλων έχει το .\subtitles, .\subs, δηλαδή να ψάχνει αυτόματα στους υποφάκελους αυτούς για υπότιτλους. Σβήστε ότι έχει εκεί και πατήστε Αποθήκευση.

Τώρα δεν θα πρέπει να έχει τέτοια θέματα το VLC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...