Προς το περιεχόμενο

Chipset Fan.


alfas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια μητρική που τα έφτυσε το ανεμιστηράκι τoυ chipset. Αν υπάρχει μια παθητική ψύχτρα ωστε να του βάλω, λέτε να υπάρξει πρόβλημα;

 

Επιπλέον σκέφτομαι να αγοράσω ενα universal φτηνο ανεμιστηράκι λέτε να έχω πρόβλημα ασυμβατόττητας;

 

Η μητρική είναι αυτή.

 

http://www.ecs.com.t...enuID=1&LanID=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι αρκετα μεγαλη η ψυκτρα δεν θα εχεις θεμα αλλα δεν ξερω αν θα καταφερεις να πετυχεις τις θερμοκρασιες που θα εχεις με το ανεμηστηρακι πανω.οποτε καλυτερα να βαλεις ενα universal fan αρκει να καταφερεις να το στηριξεις πανω.ρευμα ειτε απο την Mobo ειτε απο αλλου δεν θα εχεις θεμα.και σιγουρα θα βρεις και fan καλυτερα απο αυτα που ειχε πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πιο απλος πατεντα τροπος ειναι η να το κολλησεις με λιγο σιλικονη η με θερμοκολλα

Η θερμόκολλα θα ξαναλιώσει :P

 

Ο σύνδεσμος με τη μητρική δε λειτουργεί.

Αφού είχε ανεμιστήρα γιατί δε το αντικαθιστάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θερμόκολλα θα ξαναλιώσει :P

 

Ο σύνδεσμος με τη μητρική δε λειτουργεί.

Αφού είχε ανεμιστήρα γιατί δε το αντικαθιστάς;

η θερμοκολλα δεν θα ξαναλιωσει.εκτος αν το chipset σηκωνει 150 βαθμους .εχω βαλει σιλικονη σε chipset Καρτας voodoo banshee Που ειχε μονο ψυκτρα και δεν εφυγε.η θερμοκολλα ειναι ακομα πιο σκληρη.η θερμοκολλα δεν λιωνει ουτε στους 40 ουτε στους 50 που θα μπορουσε να εχει με φαν ενα chipset.θελει πολυ μεγαλη θερμοκρασια η θερμοκολλα για να λιωσει που τιποτα μεσα στο pc δεν μπορει να πετυχει αυτην την θερμοκρασια εκτος αν βαλεις θερμοκολλα πανω στην cpu χωρις ψυκτρα.

 

μπορει το ανεμηστηρακι να ειναι διαφορετικο μεγεθος η διαφορετικου τυπου και να μην μπορει να προσαρμοστει πανω στην ψυκτρα με τον ιδιο τροπο

 

αν θυμαμαι καλα πρεπει να θελει πανω απο 140 βαθμους η θερμοκολλα για να λιωσει.καποια πιστολια θερμοκολλας φαντασου παιζουν στους 165 βαθμους για να λιωσουν την κολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ρίσκο να βάλεις θερμόκολλα σε περιβάλλον που αναπτύσσονται εξ'ορισμού μεγάλες θερμοκρασίες, ακόμα & αν δεν πιάνουν τη θερμοκρασία τήξης της σιλικόνης. Ειδικά αν χρησιμοποιήσει αμφίβολης ποιότητας κεράκια χωρίς κόλλα που τα πουλάνε με το κιλό πολύ πιθανό σε λίγο καιρό να κρεμάσει ο ανεμιστήρης. Δε χρειάζεται να πιάσει τη σωστή θερμοκρασία, αρκεί η παρατεταμένη ανεβασμένη & μιας & η κατασκευή είναι κατακόρυφη ίσως κάποια στιγμή κρεμάσει. Όπως & να'χει δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Υπάρχουν & άλλες κόλλες ή με βίδες κλπ.

αν θυμαμαι καλα πρεπει να θελει πανω απο 140 βαθμους η θερμοκολλα για να λιωσει.καποια πιστολια θερμοκολλας φαντασου παιζουν στους 165 βαθμους για να λιωσουν την κολλα.

Δεν είναι στάνταρ η θερμοκρασία. Εξαρτάται από τη ποιότητα & το υλικό.

 

Όσο για τα ανεμιστήρια, έτσι & αλλιώς βγαίνουν σε όλα τα δυνατά μεγέθη. Αποκλείεται να μη μπορέσει να βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα απο ebay τα παντα γινονται.απλα εγω το ειπα για την θερμοκολλα επειδη ειχα δοκιμασει σιλικονη που ειναι πιο χαλια σε θεματα θερμοκρασιας.δηλαδη και στους 100 να λιωσει η θερμοκολλα δεν γινεται chipset Με ψυκτρα να πετυχει τετοια θερμοκρασια.αλλα ενταξει η βιδα η ενα φαν ιδιο με το προηγουμενο ναι ειναι η καλυτερη λυση.απλα η θερμοκολλα ειναι ευκολο να βρεθει.μετα υπαρχει οπως σωστα ειπες και καλυτερη κολλα.εποξικη 2 υλικων και παει λεγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται ebay, βρίσκεις ανεμιστήρια παντού.

Όσο για τη κόλλα, οοοχι εποξική γιατί όταν τη ξαναπάθει δε θα μπορεί να την αφαιρέσει & θα ψάχνει να βρει λοστό ή κομπρεσέρ :lol:

Μου πέρασε & εμένα απ΄το μυαλό αλλά το ξανασκέφτηκα.

Μου άρεσε καλύτερα η ιδέα της κρύας σιλικόνης που ανέφερες.

Αλλά τέλος πάντων στο Πειραιά είναι, μπορεί να βρει κατάστημα. Στη τελική μια βόλτα Στουρνάρη & καθάρησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται ebay, βρίσκεις ανεμιστήρια παντού.

Όσο για τη κόλλα, οοοχι εποξική γιατί όταν τη ξαναπάθει δε θα μπορεί να την αφαιρέσει & θα ψάχνει να βρει λοστό ή κομπρεσέρ :lol:

Μου πέρασε & εμένα απ΄το μυαλό αλλά το ξανασκέφτηκα.

Μου άρεσε καλύτερα η ιδέα της κρύας σιλικόνης που ανέφερες.

Αλλά τέλος πάντων στο Πειραιά είναι, μπορεί να βρει κατάστημα. Στη τελική μια βόλτα Στουρνάρη & καθάρησε

η εποξικη ειναι εγγυηση .χαχα.

η σιλικονη εχει το κακο οτι ειναι αρκετα ελαστικη και πιστευω οτι αντεχει λιγοτερη θερμοκρασια απο την θερμοκολλα.στην voodoo banshee ειχε αντεξει και η σιλικονη.απλα ειναι ελαστικη.αν βαλει εποξικη απλα θελει πολυ λιγο στις 4 γωνιες γιατι αν βαλει πολυ οπως ειπες ναι λοστο μετα για να βγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά, τι fan από pentium λέμε; :D Πρέπει να το βεβηλώσεις πρώτα!

40ρι ή 60ρι πιθανό & βρίσκεις παντού.

Ας βάλει ένα ζωντανό σύνδεσμο ή να γράψει το μοντέλο της & του βρίσκουμε 10 τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρε παιδιά, τι fan από pentium λέμε; :D Πρέπει να το βεβηλώσεις πρώτα!

40ρι ή 60ρι πιθανό & βρίσκεις παντού.

Ας βάλει ένα ζωντανό σύνδεσμο ή να γράψει το μοντέλο της & του βρίσκουμε 10 τέτοια.

Και λεω τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει.To air στις μνημες μου στην υπογραφη δεν βγηκε τυχαια :-D

dsc01313t.jpg

Επεξ/σία από Thanos1972
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...