Προς το περιεχόμενο

αναβαθμιση παλιου υπολογιστη!


amanamas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια!Λοιπον εχω μια πιστευω δυσκολη αποστολη!Το pc μου ειναι αρκετα παλιο δεν εχει γινει καμια αναβαθμιση απο την αγορα του (2004-05') και ελεγα μηπως υπαρχει περιπτωση αναστασης του με οποιοδηποτε συμβατο hardware που μπορει να κυκλοφορει ακομα στην αγορα για το συγκεκριμενο!Πιστευω θα ειναι μονο RAM,HardDrives και καρτα γραφικων.Θα ηθελα τα πιο καλα και αποδοτικα εφοσον μιλαμε για προσθηκες που θα το φερουν απλα στα ορια του! Το συστημα ειναι:

ΑΜD Athlon 64 processor 3000+ 2.00GHz,512MB RAM,NVIDIA GeForce 6800

Eυχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το budget θα ελεγα στα 200euro!Για gaming σιγουρα δεν θα φτασει απλα το ηθελα πιο γρηγορο σαν συστημα,βασικα το καλυτερο που μπορει να φτασει! internet/photoshop!

Ευχαριστω ΧΜοrsX

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τοσο παλιο συστημα δεν αξιζει να δωσεις λεφτα..Πας χαλαρα σε ολική αναβαθμιση...Η πιο οικονομικη συνθεση που μπορεις να κανεις σου βγαινει γυρω στα 200 ευρω..αλλα για να μπορεσουμε να σου προτεινουμε κατι πες μας τι τροφοδοτικο , τι σκληρο δισκο και τι dvd-r εχεις και αν αυτα ειναι sata..

Σε γενικές γραμμες πας σε καποιο Η61-Β75 συστημα, με καποιον celeron g550 ,4 gb ddr3. Αυτο ειναι το φθηνοτερο(αλλά οχι χειροτερο καθως ο celeron ειναι αρκετα δυνατος σε σχεση με καποιους amd,αν και εχει χειροτερη vga) συστημα που μπορεις να φτιαξεις και αν χρειαζεσαι δισκο,τροφοδοτικο και dvd-r θα σου βγει γυρω στα 200 ευρω..

Αν δε χρειαζεσαι τροφοδοτικο ή δισκο ή κατι αλλο ισως μπορουν να γινουν αλλαγες σε επεξεργαστη κλπ και να πας σε καποιο AMD συστημα με καλυτερη VGA..

Anyway Πες μας τι εχεις απο τροφοδοτικα δισκους κλπ και βλεπουμε..

Η διαφορα στην αποδοση με το παραπανω συστημα σε σχεση με αυτο που εχεις ειναι η μερα με τη νυχτα και κανει τα παντα καλα εκτος απο gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τοσο παλιο συστημα δεν αξιζει να δωσεις λεφτα..Πας χαλαρα σε ολική αναβαθμιση...Η πιο οικονομικη συνθεση που μπορεις να κανεις σου βγαινει γυρω στα 200 ευρω..αλλα για να μπορεσουμε να σου προτεινουμε κατι πες μας τι τροφοδοτικο , τι σκληρο δισκο και τι dvd-r εχεις και αν αυτα ειναι sata..

:confused: Η πιο οικονομική σύνθεση για αυτά που χρειάζεται(μητρική επεξεργαστή μνήμες) είναι γύρο στα 100€

όπως είπα και αλλού , με τα διπλά λεφτά κάνει αρκετά καλό μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:confused: Η πιο οικονομική σύνθεση για αυτά που χρειάζεται(μητρική επεξεργαστή μνήμες) είναι γύρο στα 100€

όπως είπα και αλλού , με τα διπλά λεφτά κάνει αρκετά καλό μηχάνημα.

Οπως ειπα και παραπανω τα 200 ευρω ειναι ΜΑΖΙ με δισκο ,τροφοδοτικο,και dvd..

ΑΝ δε χρειαζεται κατι απο αυτα μπορουμε να κανουμε αλλαγες..Οπότε δε καταλαβαινω που εχουμε διαφωνια.Μαλλον δε διαβασες ολοκληρο το μυνημα και κολλησες σε μια φραση.

 

Αν δε χρειαζεσαι τροφοδοτικο ή δισκο ή κατι αλλο ισως μπορουν να γινουν αλλαγες σε επεξεργαστη κλπ και να πας σε καποιο AMD συστημα με καλυτερη VGA..

 

 

ΑΠο τη στιγμη που αναφερει στην αρχη οτι χρειαζεται και δισκο θεωρω πιθανο να ειναι μικρος΄είτε να μην ειναι καν Sata.Και αρα του εφτιαξα συστημα στη χειροτερη περιπτωση που χρειζεται και τροφοδοτικο και δισκο και dvd και βγαινει περιπου 200 ευρω με ολα μαζι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

baskon επειδη δεν εχω και καλες γνωσεις τροφοδοτικο δεν ξερω χαρακτηριστικα,σκληρος δισκος το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι 298GB,dvd player ειναι χαλασμενο!Οποτε τι μπορει να γινει;Μπορουμε δλδ για επεξεργαστη σκληρο και μνημη να ειμαστε μεσα στα 200euro;Πιο budget θα ηταν το καταληλοτερο κατα την αποψη σου για την καλυτερη αναβαθμιση;

H μια μου ιδεα ηταν αυτη να κρατησω αυτον τον pc με οση καλυτερη αναβαθμιση μπορω να του κανω και η αλλη ειναι να παρω και ενα καινουργιο συστημα για gaming kai programs!

Eυχαριστω baskon&TheELF!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου για ενα αξιοπρεπες pc που να παιζει και κανα παιχνιδακι (σε χαμηλη αναλυση και χωρις πολλα πολλα )θελεις ενα 300αρακι στο νερο.νεο pc με 100 ευρο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και με 200 ευρο θα παιζεις tetris και pacman (με ...ολα ultra..).Αν ειχες κομματια απο το παλιο σου PC που θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν θα γλυτωνες καποια λεφτα αλλα τωρα θελουν ολα αλλαγμα.να αναβαθμισεις το δικο σου δεν σε συμφερει γιατι θα ξοδεψεις κανα κατοσταρικο και θα δεις ελαχιστη βελτιωση και φυσικα ξεχνας και παλι αξιοπρεπες παιχνιδι εκτος ..να μην λεω παλι τα ιδια(τετρις -πακμαν κ.τ.λ).οποτε σταθμισε τις απαιτησεις σου μετρα την τσεπη σου και αποφασισε τι θα κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόοοον. Έχω παρόμοιο σύστημα και ουσιαστικά το ίδιο πρόβλημα. Έχω αλλάξει τροφοδοτικό (50€) και κάρτα γραφικών (μεταχειρισμένη, 30€). Τώρα ψάχνομαι για CPU,MOBO,RAM. Θα μπορούσες να ακολουθήσεις τον ίδιο δρόμο και να δεις αυτά, με το μπάτζετ σου:

 

Τροφοδοτικό: http://www.visionstu...id=27538&cat=17

Επεξεργαστής: http://www.visionstu...&step=undefined

Μητρική: http://www.visionstu...&step=undefined

Μνήμη: http://www.visionstu...&step=undefined

 

Βγαίνει στα 168€ με μεταφορικά και αντικαταβολη. Με τα ρέστα ψάχνεις στις αγγελίες για μια αξιοπρεπή κάρτα γραφικών, σαν αυτές:

(Δεν εχω καμμία σχέση με τους πωλητές)

http://www.insomnia....r5-pci-express/

http://www.insomnia....gtx-768mb-ddr3/

http://www.insomnia....άρτες-γραφικών/

http://www.insomnia....αρτουλες-pci-e/

 

Με το σκληρό που έχεις καλύπτεσαι προς το παρόν και dvd-rw μπορείς να βρείς με 16-17€. Ξεπερνάς για 30€ περίπου το μπάτζετ σου αλλα έχεις ένα pcακι μαχίμο πιστεύω (και σε παιχνίδια).

 

Αυτά από μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιδι ειπε εξαρχης οτι δεν θελει παιχνιδια..ιντερνετ και photoshop... με 200 ευρω μια χαρα μηχανημα παιρνει για τι χρηση που το θελει ... (περιστασιακη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το budget θα ελεγα στα 200euro!Για gaming σιγουρα δεν θα φτασει απλα το ηθελα πιο γρηγορο σαν συστημα,βασικα το καλυτερο που μπορει να φτασει! internet/photoshop!

Ευχαριστω ΧΜοrsX

 

Από αυτό εγω καταλαβαίνω ότι αν τα παιχνίδια χωράνε στο μπάτζετ,είναι καλοδεχούμενα από τον TS. Σε κάθε περίπτωση, αν δε θέλει δεν παίρνει κάρτα γραφικών και έχει ένα ωραιότατο non gaming μηχάνημα με 168 +17 ένα dvd-rw=185€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα που λεμε είναι με τη προ9υποθεση ο δισκος του να ειναι Sata. Τροφοδοτικό και dvd χρειαζεται...Ο δίσκος πιθανως να μη χρειαζεται αλλαγμα αλλα πιθανως να χρειαζεται και ειναι κανα 50ευρω,δηλαδη μεγάλο ποσοστο από τα 200 ευρω που διαθετει ο φιλος.

Οποτε για αρχη ας μας πει τι ειναι ο δισκος του. Θα το δεις είτε ανοιγοντας το κουτι και βλεποντας τι καλωδια πάνε στον σκληρο δισκο(τα καλωδια sat ειναι μικρά,τα ide ειναι μεγάλυτερα σε μεγεθος οπως στην εικονα http://gshop.com.au/...45cm-p-369.html) εναλλακτικά θα μπορουσε να το δει μέσα από Bios/Windows αλλα νομιζω για καποιον που δεν ασχολειτε πολυ με pc το ποιο ευκολο ειναι να ανοιξει το κουτακι και να δει αν ενα τετοιο μεγαλο καλωδιο παει προ το δισκο ή ενα πολύ μικροτερο.

Αλλιως θα μπορουσε να τρεξει το speccy και να δει τι δισκος ειναι.

αν δε μας πει αν χρειαζεται και δισκο κανεις δε μπορει να του φτιαξει συστημα,παρα μονο στο πολυ γενικο.

Παντως αν θελει και λιγα παιχνιδια μπορουμε να παμε σε ενα συστημα με fusion είτε να παρει μια μεταχειρισμενη vga.

Αν θελει και δισκο τότε δε βγαινει με τίποτα τα 200 ευρω να παιζει και παιχνιδια.

 

Προταθηκε ενα συστημα παραπανω στα 168 ευρώ που ειναι παρομοιο με αυτο που προτεινα αρχικα. Προσοχη και στο φιλο nickts αλλα και στο φιλο amanamas.Δε συμφερει πλεον ο G530 όταν ο νέος G550 εχει 1 ευρώ παραπάνω. Πλεον δεν αγοραζεις G530 εκτός αν πέσει η τιμή του στα 35 ευρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου για ενα αξιοπρεπες pc που να παιζει και κανα παιχνιδακι (σε χαμηλη αναλυση και χωρις πολλα πολλα )θελεις ενα 300αρακι στο νερο.νεο pc με 100 ευρο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και με 200 ευρο θα παιζεις tetris και pacman (με ...ολα ultra..).Αν ειχες κομματια απο το παλιο σου PC που θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν θα γλυτωνες καποια λεφτα αλλα τωρα θελουν ολα αλλαγμα.να αναβαθμισεις το δικο σου δεν σε συμφερει γιατι θα ξοδεψεις κανα κατοσταρικο και θα δεις ελαχιστη βελτιωση και φυσικα ξεχνας και παλι αξιοπρεπες παιχνιδι εκτος ..να μην λεω παλι τα ιδια(τετρις -πακμαν κ.τ.λ).οποτε σταθμισε τις απαιτησεις σου μετρα την τσεπη σου και αποφασισε τι θα κανεις

Πρέπει να έχει προχωρήσει πάρα πολλή το tetris από τότε που το έπαιζα,με την ενσωματωμένη στον επεξεργαστή hd2000 παίζεις άνετα σύγχρονα παιχνίδια, όλα στο τέρμα χαμηλά, αλλά τα παίζεις άνετα.Αν ψάξεις λίγο στο youtube θα βρεις πολλά παραδείγματα.

http://www.youtube.com/watch?v=UbmeRQbDqAg&feature=related

 

 

@baskon

ναι οκ όντως κόλλησα στην πρόταση,αν θέλει και τροφοδοτικό, που για έναν g530-g630 δεν θα χρειαστεί αφού έχουν χαμηλή κατανάλωση, και σκληρό/dvd και διάφορα τότε θα φτάσει στα 200€ άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι υπολογιστης του 2004....και κατι μου λεει οτι μεσα στο pc του εχει καποιο μουφα τροφοδοτικο..Οπως και να εχει δε λεει να μη παρει νεο τροφοδοτικο και να μεινει με το 10ετιας που εχει χασει 30% της αποδοσης του και ισως να ειναι και no name..

 

Θα συμφωνησω για την hd graphics(δεν ειναι καν 2000). Εχω εναν g530 και σε δικο μου pc αλλα και σε φιλου.Εγω δεν παιζω μιας και εχω αλλο καλο συστημα για παιχνιδια..Αλλά στου φιλου το pc τα παιχνιδακια παιζουν...βέβαια δεν ειναι και η καλυτερη εμπειρια αλλα για καποιον που απλως θελει καμια φορα να παιζει κατι θα το παιξει...F1 2011 και dirt 2 ήταν playable σε low και 640Χ480.

 

Αν θελει να παιζει πιθανως να μπορει να παει σε καποιο συστημα Α4-3300 ή Α6 ή σε μια μεταχειρισμενη vga οπου θα παιζει καλυτερα..

Αλλά επαναλαμβανω..Αν δε μας πει αν χρειαζεται και δισκο μιλαμε στον αερα :) Επισης καλο ειναι να μας πει αν τελικα θα παιζει ή οχι και αν υπάρχει δυνατοτητα να δωσει κανα 50ευρω παραπανω στη περίπτωση που χρειάζεται και δισκο..

 

Τελος να πουμε οτι μπορει να πουλησει τα πραγματακια του και να πιασει κανα 40ευρω..αν σκοπευει να τα πουλησει μπορουμε να ανεβασουμε λιγο το budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε φιλε ELF το ζητουμενο εδω ειναι αν παιζει παιχνιδια η 2000HD η οτι συστημα με 100 γιουρο που του ειπες εσυ ΔΕΝ φτιαχνει ??Ο φιλος εχει συστημα απο το 2004.τι απο αυτο να ταιριαζει σε καινουριο PC ??τι το ψαχνετε για τον δισκο ??O δισκος του θα ειναι pata.αφου λεει οτι δεν εχει ξανακανει ποτε του καποια αναβαθμιση.επισης ειναι και 9 χρονων οπως και το τροφοδοτικο του.να τα βαλει αυτα σε καινουριο pc ??αρα τα θελει ολα καινουργια.αρα θελει ενα 250αρι με 300 για πλακα.αλλιως παει για μεταχειρισμενα να του ερθει κανα 180-200 (με το οποιο ρισκο βεβαια

).ασ δει τις δυνατοτητες του και να μας πει τι ακριβως θελει και τοτε βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...