Προς το περιεχόμενο

Eγκατάσταση PSU σε Motherboard


Mrcommander

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κομπλε!! Αυριο η θα ανεβάσω φώτο η θα φωνάξω κανεναν γύφτο να το παρει για λαμαρίνες το pc.... :-D

 

αυτο για το πουλόβερ είναι για τον στατικό ηλεκτρισμό που καλό θα είναι να αποφύγεις ...

 

η μητρική έχει σχεδόν τα πάντα εκτεθημένα και απο την κάτω μερια και εάν και έιναι πάντα πολύ κοντά στο κουτι ποτε δεν ακουμπά ... πάντα υπάρχει κάποιος σχετικά κακός αγωγός αναμεσά της και στο κουτί ή οτιδήποτε που μπορεί να την βραχυκυκλώσει γιατι πολλά απο τα επιμέρους τμηματά της έχουν διαφορετικές αντοχές και ανάγκες τάσης ...

 

είναι εξαιρετικά δύσκολο --πράκτικά αδύνατο γιάτι λάθος ενώσεις δεν κουμπώνουν-- να δώσεις τα λάθος V και να κάψεις κάτι με τις συνδέσεις ... οι διαφώνίες και το πήγαινε έλα με τα 8πινα και τα 4πινα είναι αντιπαραγωγικές ...

 

όσο για τις μη standard ενώσεις δεν υπάρχει κίνδυνος γιάτι εάν κάνεις λάθος ή ξεχάσεις να ενώσεις κάτι η συσκευή πχ μια κάρτα δεν παίρνει αρκετα V οπότε υπολειτουργεί η δεν λειτουργει --δεν καίγεται

 

θα τα πας μια χαρά ρε ... το να συναρμολογείς υπολογιστές έχει γίνει ευκολότερο απ' το να φτιάχνεις τα Lego για τα 8χρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος διαφωνεί;

Όσο για τις λάθος συνδέσεις ή απειρία στο στήσιμο... δεν ήταν τυχαία τα παραδείγματα μου. Υπαρκτά & καθημερινά. Ακόμα & μια "άκακη" παστούλα βλέπεις να κάνει ζημιά. Δεν είναι λοιπόν μόνο οι ενώσεις...

Αυτά για την ιστορία + ότι δεν είναι κακό να μαθαίνουμε να είμαστε προσεκτικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος διαφωνεί;

Όσο για τις λάθος συνδέσεις ή απειρία στο στήσιμο... δεν ήταν τυχαία τα παραδείγματα μου. Υπαρκτά & καθημερινά. Ακόμα & μια "άκακη" παστούλα βλέπεις να κάνει ζημιά. Δεν είναι λοιπόν μόνο οι ενώσεις...

Αυτά για την ιστορία + ότι δεν είναι κακό να μαθαίνουμε να είμαστε προσεκτικοί.

 

όντως χρειάζεται προσοχή , αλλά με τόσα που του έχουμε πεί και όλα τα σχεδιαγράμματα και manuals που θα έχει στα πραγματά του θα τα πάει μια χαρά ... καλά βάζουν ακόμα πάστα στους επεξαργαστές; νόμιζα οι καινούργιοι έρχονται με αυτοκολιτάκι που έχει όση πρέπει απο κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτοκολλητακι που κολλάει δε μπορω να καταλάβω μιας και δεν υπάρχει αυτοκολλητο πουθενα..Απλως υπάρχει ποσοστητα παστας τοποθετημενη απτο εργοστασιο.Δεν ειναι αυτοκολλητο και ούτε εχει κανενα προστατευτικο αυτοκολλητο..Απλως το λεω για να μη ψαχνει ο φιλος κανενα αυτοκολλητο..Τη βγαζεις απτο προστατευτικο πλαστικο τη ψυκτρα και την τοποθετεις προσέχωντας λιγο το καλωδιο του cpu fan να μην εχει μπλεχτει πουθενα και είναι κάτω απτις βάσεις στηριξης οταν κουμπώσουν.

Προσωπικά νομίζω το μεγαλύτερο προβλημα που θα εχει ειναι να κουμπώσει τα διαφορα Headers του κουτιου στη μητρικη..Με λίγο διαβασμα των manual του κουτιου και μητρικης νομιζω θα βγλει ακρη.

Και φυσικά είναι βασικό να μη του κατσει καποια προβληματικη μητρικη και ψαχνεται τι εκανα λαθος...?Τελευταια μου εχουν τυχει αρκετες προβληματικές (κυριως Gigabyte) που ευτυχως αλλαχτηκαν αμεσα απτα καταστηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.ocztechno...wer-supply.html

http://www.enermaxus...u_epm850ewt.php

Τυχαία παραδείγματα.

Εννοείται πως κυριαρχεί το 4+4(8P) για ευνόητους λόγους αλλά αλλά κυκλοφορούν & με 8P.

Απλά το ανέφερα επειδή είπες πως δεν υπάρχει 8πινο.

 

http://www.playtool....connectors.html

Τα τροφοδοτικα που ποσταρες εχουν 4+4 και ενα 8πινο. Υπαρχουν μητρικες που θελουν εκτος απο το 8πινο οποιας μορφης ειναι αυτο και 4πινο σαν προαιρετικη τροφοδοσια.

Έτσι είναι μάλιστα και η μητρική που έχω πάρει (ASUS Crosshair V Formula) και το τροφοδοτικό μου είναι το Corsair TX 750. Αν γνωρίζεις μάλιστα πως μπορώ να συνδέσω το έξτρα 4πινο, θα βοηθούσες πολύ. Όχι ότι είναι απαραίτητο βεβαίως, απλά θα ήθελα να το συνδέσω και αυτό.

 

Οποτε συνεχιζουμε να μην εχουμε δει τροφοδοτικο με 8πινο μονο! Απλα μου κανει εντυπωση που δεν εχω δει ποτε (σε νεας τεχνολογιας) και επειδη εχεις δει, θα ηθελα να μου δειξεις που το εχεις δει. Να ξερουμε ποια τροφοδοτικα ειναι αυτα οταν προτεινουμε συνθεσεις.

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτοκολλητακι που κολλάει δε μπορω να καταλάβω μιας και δεν υπάρχει αυτοκολλητο πουθενα..Απλως υπάρχει ποσοστητα παστας τοποθετημενη απτο εργοστασιο.Δεν ειναι αυτοκολλητο και ούτε εχει κανενα προστατευτικο αυτοκολλητο..Απλως το λεω για να μη ψαχνει ο φιλος κανενα αυτοκολλητο..Τη βγαζεις απτο προστατευτικο πλαστικο τη ψυκτρα και την τοποθετεις προσέχωντας λιγο το καλωδιο του cpu fan να μην εχει μπλεχτει πουθενα και είναι κάτω απτις βάσεις στηριξης οταν κουμπώσουν.

Προσωπικά νομίζω το μεγαλύτερο προβλημα που θα εχει ειναι να κουμπώσει τα διαφορα Headers του κουτιου στη μητρικη..Με λίγο διαβασμα των manual του κουτιου και μητρικης νομιζω θα βγλει ακρη.

Και φυσικά είναι βασικό να μη του κατσει καποια προβληματικη μητρικη και ψαχνεται τι εκανα λαθος...?Τελευταια μου εχουν τυχει αρκετες προβληματικές (κυριως Gigabyte) που ευτυχως αλλαχτηκαν αμεσα απτα καταστηματα.

 

ναι δεν είναι αυτοκόλητο αλλα δεν ήξερα πως να το περιγράψω ... στον υπολογιστή που συναρμολόγησα τελευταία χρησιμοποιήσα ένα που είχε ένα πλαστικοποιημένο χαρτάκι σαν αυτοκόλητο που προστατευε την `παστα` ... τεσπα

 

το πατησα το ON αλλα τπτ, ουτε μπροστα παιρνει ουτε κανενα λαμπακι αναβει

 

κοίτα στο σχεδιάγραμμα της μητρικής ... τα καλωδιάκια για ON και RESET μπορεί να μην εχουν κουμπώσει στα σωστα PIN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Heatspreader το δεύτερο 4pin δεν είναι απαραίτητο να το συνδέσεις στη μητρική σου. Το έχουνε βάλει επειδή είναι ROG mobo. Εκτός & αν έχεις κάποιο διψασμένο cpu ή τον υπερχρονίζεις & ζητά περισσότερο ρεύμα. Μπορείς να τα συνδέσεις βέβαια όλα: Το 4+4 (8P EPS) του τροφοδοτικού σου στο 8pin & το 4πινο κλασικά στο έξτρα. Εννοείται πως πρέπει να έχεις το 8πινο πάνω πάντως.

Όσο για το 8πινο των τροφοδοτικών, απλά επιβεβαίωσα την ύπαρξη του (εξάλλου & μόνος σου το επιβεβαίωσες) επειδή είπες πως δεν υπάρχει, προς αποφυγή παρανοήσεων.

Δεν υπαρχει 8πινο.

Κάποιος λαμβάνοντας υπ'όψιν το παραπάνω θα μπορούσε να πιστέψει πως είναι πχ PCI-E connector ή οτιδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζωντανεψε το θερίο!! Κατα την συναρμολόγηση εκανα τα εξής που νομιζω πως ηταν λαθος: εβαλα την ψηκτρα πανω στο cpu και την εβγαλα 2-3 φορες μεχρι να καταφερω να την κουμπόσω, (θα χω πρόβλημα?? ) , εβαζα λαθος τα φισάκια απο το κουτι μολις μου φυηε το άγχος ειπια και μια μπυρα την βρήκα την άκρη ( ακομα δεν εχω συνδέσει τις μπροστα usb απο το κουτι), Και για να το τεστάρο μπορείτε να μου πείτε τι θερμοκαρσιες πρεπει να σηκωνει Cpu,Gpu κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα 'σαι μια χαρά για την ψήκτρα --αν είχε γίνει καμιά στραβή θα 'το ξερες ήδη ... χεχε φισάκια στα λάθος pin --κλασικό ... τις ενδεικτικές θερμοκρασίες θα τις έχει στο manual ... αν δεν κάνεις overclocking μην ανυσηχείς και τόσο για αυτά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...