Προς το περιεχόμενο

Red Bull Stratos: Ρεκόρ ελεύθερης πτώσης αλλά και στο YouTube


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τυχαίο είναι νομίζεις; ;)

Όχι. Ήταν και Κυριακή, ένας λόγος παραπάνω για πιο "ανάλαφρο" δελτίο.

Δευτέρα πρωί, τα κεφάλια μέσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω τα έσπασε και τα τρία ρεκόρ. Παντώς καλά ανέφεραν μερικοί, το προηγούμενο που έγινε πριν 50 χρόνια θα ήταν πιο εντυπωσιακό. Εδώ έβοσκαν πρόβατα.

Βρήκα βίντεο από ots camera, δεν ξέρω αν είναι αληθινό:

http://www.youtube.com/watch?v=qGlF4Wtf1WM&feature=player_embedded

Κι ένα .gif για να γουστάρουμε:

http://resources.sport-fm.gr/supersportFM/images/news/extras/felix.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί να πω;!

Ειδικά με το ρεκόρ σχετικά με το σπάσιμο του φράγματος του ήχου, θεωρώ ότι θα έπρεπε να το διατυμπάνιζαν από τη στιγμή ακριβώς που έσπαγε! Ένα πανηγύρισμα, κάτι τέλος πάντων! Αντ' αυτού, τίποτα! Ούτε την ώρα που έγινε (αν εγεινε τελικά) ούτε για ώρες μετά!!!

Από αρκετά έως και πολύ παράξενο μου κάνει αυτό και δεν σκοπεύω απλά να σπείρω "υποψίες" εκφράζοντας την ειλικρινή απορία μου.

 

Λένε πως μετά ο ίδιος είπε:

"Let me tell you - when I was standing there on top of the world, you become so humble. You don't think about breaking records anymore, you don't think about gaining scientific data - the only thing that you want is to come back alive,"

Μα την αλήθεια, μόνο έτσι θα μπορούσε να είναι!!!

 

Να εκφράσω και δύο ακόμα απορίες μου σχετικά:

 

1). Με δεδομένο ότι όλο το εγχείρημα έχει να κάνει με την ελεύθερη πτώση εντός της ατμόσφαιράς μας και μάλιστα με ακραίες συνθήκες σε χρόνο, ύψος κλπ και με απώτερο σκοπό το σπάσιμο ορισμένων ορίων - ρεκόρ, δεν θα ήταν λογικό να αναμέναμε μια κάπως "διαφορετική" στολή;;;!!!

Σαφώς και πάνω απ' όλα ασφαλή αλλά και πιο αεροδυναμική ένα πράμα! Δε νομίζω ότι δεν θα μπορούσαν αν την κάναν πιο αεροδυναμική χωρίς να θυσίαζαν στο παραμικρό την ασφάλεια. Ίσα - ίσα μάλιστα που έτσι, ενδεχομένως, και να ενίσχυαν την ασφάλεια αφού θα μείωναν την πιθανότητα να χάσει τον έλεγχο ευκολότερα από ανεπιθύμητες αλλά ισχυρές περιδινήσεις λόγω της μη αεροδυναμικής, πράγμα που συνέβη άλλωστε άσχετα με το αν ήταν τεχνίτης το άτομο και το έσωσε.

 

2). Αν, όπως λένε, έσπασε τελικά το φράγμα του ήχου, έκανε και τον γνωστό... κρότο;

Λογικά πάντως θα πρέπει να έκανε κάποιον κρότο, ίσως όχι πολύ μεγάλο αλλά κρότο. Έγινε άραγε αντιληπτός αυτός από κάπου; Έστω και από μικρόφωνα πάνω ή μέσα στη στολή του Αυστριακού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έχω απορία γιατί βάζεις σε bold κάποιες λέξεις, από τις εκπομπές του Ευαγγελάτου το έμαθες; Κανένα σχόλιο του στυλ "φεηκ εινε το γυρισανε σ σποιλιά" δε βλέπω, που κρύβονται σήμερα αυτοί;

Στα σοβαρά, πως μπορώ να κάνω την .gif να φαίνεται κανονικά χωρίς να υπάρχει χαζό link;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

2). Αν, όπως λένε, έσπασε τελικά το φράγμα του ήχου, έκανε και τον γνωστό... κρότο;

Λογικά πάντως θα πρέπει να έκανε κάποιον κρότο, ίσως όχι πολύ μεγάλο αλλά κρότο. Έγινε άραγε αντιληπτός αυτός από κάπου; Έστω και από μικρόφωνα πάνω ή μέσα στη στολή του Αυστριακού;

 

Δεν υπαρχει κρότος. Αυτό που ακούς απο αεροπλάνα κλπ είναι στην ουσία "συμπυκνωμένος" ήχος απο τους κινητήρες και δεν προέρχεται απο το ίδιο το φαινόμενο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πτωση ηταν υπερηχητικη αφου ξεπερασε τα 690 m/h μαλιστα διατηρησε αυτη την ταχυτητα για πανω απο 40 sec.Επισης εσπασε το ρεκορ του μεγαλυτερου υψους αφου επεσε απο τα 128,100 ft το προηγουμενο ρεκορ ηταν στα 102,800 του joseph kittinger.Ρεκορ μεγαλυτερης διαρκειας ελευθερης πτωσης(4:19 min) .

Το αλεξιπτωτο ανοιξε στα 1500 μετρα οπως προβλεποταν.

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει κρότος. Αυτό που ακούς απο αεροπλάνα κλπ είναι στην ουσία "συμπυκνωμένος" ήχος απο τους κινητήρες και δεν προέρχεται απο το ίδιο το φαινόμενο.

 

To sonic boom είναι ήχος του φαινομένου(εάν θέλεις ψάξτο κιόλας).

Αλλιώς οι σφαίρες και τα μαστίγια δεν θα τον παρήγαγαν.

 

Απλά σε μεγάλο υψόμετρο ο κώνος της διάδοσης του φτάνει στο έδαφος εξαιρετικά ασθενής και απαιτείται μια ορισμένη ταχύτητα να ακουστεί στο έδαφος(που αλλάζει συνεχώς).Ακόμη παίζουν ρόλο η πυκνότητα του αέρα,η υγρασία,η μόλυνση κ.ο.κ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...