Προς το περιεχόμενο

Καλή δίαιτα


Andreas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μένω στο Βόλο και κατά τύχη έμαθα για έναν διαιτολόγο και πήγα (όχι για να χάσω κιλά, αλλά για να πάρω κιλά!). Μου έδωσε ένα διαιτολόγιο εβδομαδιαίο και έναν κατάλογο με εναλλακτικές τροφές, ώστε να την τρώω κάθε βδομάδα τα ίδια φαγητά και μετά από δύο μήνες έχω πάρει κάμποσα κιλά και γενικότερα νιώθω καλύτερα. Που θέλω να καταλήξω;;

- Πλήρωσα στην αρχή μια επίσκεψη, 25€ και πάω μια φορά το μήνα (να ζυγιστώ και να αλλάξουμε το διαιτολόγιο αν χρειαστεί), αλλά δεν πληρώνω κάτι.

 

Συμπέρασμα: Βρες έναν διαιτολόγο, δώσε ένα 25αρι και είσαι κομπλέ :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε καμμία free να μου προτείνετε στο ίντερνετ; Μόνο την orac είδα εώς τώρα, πρέπει να χάσω τουλάχιστον 20 κιλά.

 

Διαίτα με τη ιδεα της στέρησης ή του trick να τα ξεχάσεις..

Κάνε καλή διατροφή και τα κιλά θα φύγουν..

Τα βασικά είναι.

 

1)Ισορροπημένη αναλογία μακροθρεπτικών σε κάθε γεύμα,μια καλή αναλογία είναι 50% Υδατ - 20% Πρωτείνη - 30% Λίπη

Οι υδατάνθρακες να προέρχονται ΜΟΝΟ απο τροφές με χαμηλό γλυκαιμικό δίκτη όπως δημητριακά ολικής άλεσης,όσπρια κτλ.

Τα λίπη να είναι κυρίως φυτικής προέλευσης,ελαιόλαδα,ξηροί καρποί,αβοκάντο..

2)Αποφυγή των τριών λευκών σκονών του θανάτου και ότι τα περιέχει.Ζάχαρη-Λευκό αλεύρι-αλάτι

3)Αποφυγή κατα το μέτρο του δυνατού των ζωικών τροφών,χωρίς όμως να διαταράσεται η αναλογία που σου έγραψα παραπάνω.

4)Καλό πρωινό και τουλάχιστον 3 γεύματα μέσα στη μέρα.Το βραδυνό να γίνεται όσο νωρίτερα μπορείς.

5)Τρώγε όσο θες απο καλές φυτικές τροφές,όπως φρούτα,όσπρια,ξηρούς καρπούς(ανάλατους),λαχανικά αλλά πάντα διατηρώντας την παραπάνω αναλογία.

7)Αποφυγή όλων των γαλακτοκομικών.Μπορείς να τρως μόνο γιαουρτι κατα προτίμηση κάποιο κατσικίσιο πλήρες.

8)Νερό με μέτρο.Να ξέρεις οτι το πολύ νερό διαστέλει το στομάχι και αυξάνει την πείνα.

9)Αν δυσκολεύεσαι να πάρεις την πρωτείνη μπορείς να χρησιμοποιήσεις και συμπλήρωμα whey.Επίσης τρώγε άφοβα πολλά ασπράδια αυγών και μέχρι 2 κρόκους τη μέρα.

10)Αποφυγή τηγανιτών,να προτιμάς τα βραστά και τα ψητά.

Αν κάνεις όλα τα παραπανω σίγουρα θα χάσεις κιλά και χωρίς να πεινάς και θα βελτιώσεις την υγεία σου και τους δείκτες των εξετάσεων σου.

 

Καλή τύχη

 

και κατέβασε αυτό το προγραμματάκι για να υπολογίζεις τι τρώς

 

http://sourceforge.net/projects/cronometer/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...