Προς το περιεχόμενο

Το FBI προειδοποιεί τους χρήστες του Android για κακόβουλο λογισμικό


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

To AndroidLost ζητάει τα κέρατά του από permissions, αλλά το έχω για την περίπτωση που γίνει στραβή.

Λέτε να το βγάλω?

Το AndroidLost ΠΡΕΠΕΙ να ζηταει τα παντα απο permissions, στο κατω κατω ειναι εφαρμογη που παιρνει τον ΠΛΗΡΗ ελεγχο της συσκευης σου απομακρυσμενα. Πως θα μπορουσες να το χρησιμοποιησεις στελνοντας εντολη με sms αν δεν ειχε προσβαση στα sms σου λ.χ?

Ας μην ειμαστε υπερβολικοι, αν κατεβασεις εφαρμογη που αντικαθιστα τον dialer προφανως θα σου ζητα προσβαση στα τηλεφωνα κ.ο.κ.

Τωρα αν ενα live wallpaper θελει προσβαση στον καταλογο σου, ε κατι παιζει. Και παλι βεβαια οχι απολυτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ας μην κοροϊδευόμαστε όμως! Γιατί οι περισσότεροι χρήστες ΔΕΝ αγοράζουν τα προγράμματα που χρησιμοποιούν και προτιμούν να τα κατεβάζουν από "περίεργες" τοποθεσίες κλπ!

 

το FBI μας κοροιδεύει λέγοντας τα αυτονόητα.Σαν να βγάζω είδηση και να λέω οτι τα cracks στα Windows είναι επικίνδυνα και να αναφέρω 2 ιούς παραδείγματα.Μετά θα πάρω μια εικόνα με τη φάτσα του Nicolas Cage "you dont say" ως απάντηση.

Το ότι σε κάθε λογισμικό για να κολλήσεις ιούς πρέπει να μην είσαι προσεχτικός είναι πασιφανές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία' date=' συχνά μου εμφανίζεται ένα μήνυμα που υπόσχεται αναβάθμιση της μπαταρίας εως και 50% ή δεν ξέρω και γω πόσο!

Τι είναι πάλι αυτό; :huh: Εννοείται ότι δεν το χρησιμοποίησα.[/quote']

 

Έχεις εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση του Εκατομυριουχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει,όποιος δε το κάνει ήδη αυτό δεν του αξίζει android.

 

Fixed that for you. Υπαρχει κοσμος που τα θελει ολα χωρις να μαθει τιποτα (δηλ "θελω smartphone με apps, αλλα δεν θελω να μαθω γιατι δεν πρεπει να κατεβαζω apps απο δεξια και αριστερα"). Ας παρει iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fixed that for you. Υπαρχει κοσμος που τα θελει ολα χωρις να μαθει τιποτα (δηλ "θελω smartphone με apps, αλλα δεν θελω να μαθω γιατι δεν πρεπει να κατεβαζω apps απο δεξια και αριστερα"). Ας παρει iPhone.

 

Άντε πάλι...Σε όποιο σύστημα και να βάλεις έναν άσχετο,αν την πατήσει,το σύστημα θα κλατάρει.

http://www.ibtimes.com/apple-ios-app-store-gets-first-virus-learn-about-app-steals-your-contacts-and-spams-your-friends

The app does request permission to access the user's address book by asking if the user wants to find friends in a phone book. However, once permission is granted, the app swipes the contact information and sends spam, making it seem as if it is being sent by the user.

 

ps.Ας μετονομάσουμε το φόρουμ απο insomnia σε iphonia να αντικατοπτρίζει περισσότερο την πραγματικότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση του Εκατομυριουχου?

Όχι. Μου ξαναεμφανίστηκε με μπροστά τ' όνομα μιας άλλης εφαρμογής, που πήρε επίσης πόδι.

Η εφορμογή ήταν ο Λεξάριθμος. Είδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι...Σε όποιο σύστημα και να βάλεις έναν άσχετο,αν την πατήσει,το σύστημα θα κλατάρει.

http://www.ibtimes.c...ms-your-friends

Ας μην λεμε οτι θελουμε. Αλλιως ειναι να εισαι σε κλειστο οικοσύστημα. Αντε να κολλησουν μερικοι απο καμια κακη εφαρμογη που χωθηκε στο app store, αλλα αλλιως ειναι να μπορεις να μπεις στο καθε site και να κατεβασεις apk αγνώστου πατρότητας και λοιπων στοιχειων.

 

Ας μην γελιομαστε, υπάρχει ενα ποσοστο τεχνο-ανεπίδεκτων, που δεν θελουν να μαθουν. Τα θελουν ολα χωρις να μαθουν ουτε 2 (μα ακριβως 2) πράγματα. Σε αυτο το κοινο στοχεύει το iPhone και παιχνιδια τυπου farmville.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες;

Δηλαδή,αυτοί οι τεχνο-ανεπίδεκτοι είναι πιο ασφαλές να πάνε στο iPhone επειδή δεν θέλουν να μάθουν 2 πράγματα;λες και αν τους δώσεις android θα μάθουν να ψάχνουν τα apk,να τα κατεβάζουν και να τα εγκαταστούν...

Αυτοί οι τεχνο-ανεπίδεκτοι είτε τους δώσεις iPhone είτε Android τότε θα αρκεστούν στο Appstore/Playstore και συνήθως στις δωρεάν εφαρμογές.

Και αν δεν κάτσουν να ψάξουν κάτι κινέζικες εφαρμογές που φυσάς και σηκώνεται η φούστα των κοριτσιών,δεν κινδυνεύουν,τουλάχιστον σε android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..

Αυτοί οι τεχνο-ανεπίδεκτοι είτε τους δώσεις iPhone είτε Android τότε θα αρκεστούν στο Appstore/Playstore και συνήθως στις δωρεάν εφαρμογές.

Δυστυχώς αυτοί οι χρήστες εχουν μαθει να πατάνε yes σε οτι τους λεει το site. Να κατεβει το apk; Yes. Με το ζόρι δεν δινουν τις πιστωτικες τους καρτες δεξια και αριστερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου θυμίζεις έναν moderator που έκραζε το Android επειδή μια εφαρμογή που κατέβασε είχε διαφημίσεις.

 

Καταρχάς,το Android by-default έχει ενεργοποιήμενη την επιλογή "εγκατάσταση εφαρμογών μόνο απο έμπιστες πηγές".Ένας άσχετος δεν έχει την παραμικρή ιδέα που βρίσκεται,και τι κάνει.

Κατα δεύτερον,εγώ προσωπικά banner που να μου λέει "κατέβασε την Χ εφαρμογή δωρεάν" δεν έχω πετύχει.

Κατα τρίτον,όσο για τις πιστωτικές,αυτό λέγεται phishing και γίνεται σε όλα τα λογισμικά.Το βρίσκω απίθανο μια μεγάλη εφαρμογή όπως Google Wallet,Amazon να αποθυκεύουν την πιστωτική σου στο κινητό χώρις κάποια ασφάλεια.

 

Φιλικά :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είναι 100% safe αν το κατεβάζω από το Play Store?

Έχω βρει κάτι ωραία παιχνίδια, αλλά επειδή ζητάνε τα πάντα από άδειες δεν τα έχω βάλει..

 

Το AndroidLost ΠΡΕΠΕΙ να ζηταει τα παντα απο permissions, στο κατω κατω ειναι εφαρμογη που παιρνει τον ΠΛΗΡΗ ελεγχο της συσκευης σου απομακρυσμενα. Πως θα μπορουσες να το χρησιμοποιησεις στελνοντας εντολη με sms αν δεν ειχε προσβαση στα sms σου λ.χ?

Ας μην ειμαστε υπερβολικοι, αν κατεβασεις εφαρμογη που αντικαθιστα τον dialer προφανως θα σου ζητα προσβαση στα τηλεφωνα κ.ο.κ.

Τωρα αν ενα live wallpaper θελει προσβαση στον καταλογο σου, ε κατι παιζει. Και παλι βεβαια οχι απολυτα :)

 

Skynet φάση θυμίζει όλο αυτό

 

 

Terminator 3

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την συγκεκριμένη εφαρμογή που μου παρουσίαζε αυτό το πρόβλημα, την είχα κατεβάσει απ' το Play Store.

Τίποτα δεν είναι 100% ασφαλές. Την εφαρμογή του CNN που ζήταγε απο άδειες την μάνα της και τον πατέρα της, τελικά την έβγαλα.

Την είχα χρησιμοποιήσει και ελάχιστα, οπότε...

Και για ποιό λόγο δηλαδή ζητάνε τόσες άδειες, ορισμένες εφαρμογές σαν αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...