Προς το περιεχόμενο

Aλλαγη της Sapphire 4870 με..


paks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια θελω να αλλαξω την ati radeon hd 4870..τη ειχα παρει 200 ευρω πριν 3-4 χρονια και θελω κατι καινουργιο...σιγουρα θα εχουν βγει καλυτερες καρτες και φθηνοτερες...δινω μεχρι 130 ευρω..

 

επεξεργαστης:Intel Core 2 Duo E8500

μητρικη:Asus P5N-5 DELUXE

τροφοδοτικο:Thermaltake toughpower 750W

 

οθονη:Samsung Syncmaster P2370 23αρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 120 ευρω μπορεις να παρεις μια απο αυτες τις 7770:

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29123&cat=5

http://www.skroutz.gr/s/1801781/Asus-Radeon-HD7770-1GB-DirectCU-V2.html

 

Η διαφορα στις επιδοσεις που θα δεις όμως ειναι μικρη και δε δικαιολογει την αντικατασταση της 4870. Θα προτεινα να μαζεψεις λιγα χρηματα ακομη (185 ευρω) και να παρεις αυτην την 7850 1GB:

 

http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=25573&catid=48

 

Με την 7850 θα δεις σημαντικη βελτιωση στις επιδοσεις του υπολογιστη σου στα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Η καλύτερη επιλογή στα 130 είναι η 7770 αλλά δεν θα δεις τόσες διαφορές με τη δικιά σου που να αξίζει να την αλλάξεις. Γνώμη μου είναι να ανεβάσεις το μπάτζετ ένα εικοσάρικο, να δώσεις και τη δικιά σου 50 και να πας σε αυτήν: http://www.skroutz.gr/s/1975643/Club3D-Radeon-HD7850-2GB-royalQueen.html ή ακόμα καλύτερα σε αυτήν: http://www.skroutz.gr/s/2356739/Palit-GeForce-GTX660-2GB.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γνωμες συμπιπτουν λοιπον. Προφανως αν μπορεις να διαθεσεις πανω απο 200 ευρω η 7850 2GB και η 660 ειναι ακομη καλύτερες επιλογες. Αλλα και η 7850 1GB θα αποτελεσει σημαντική αναβαθμιση αν δεν μπορεις να διαθεσεις 200 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παιχνιδια παιζεις;

και τι οθονη εχεις (αναλυση)

παιζω οτι κυκλοφορει και μου αρεσει dishonored,pro,torchlight η αναλυση που εχω ειναι 1900x1080..

Οι γνωμες συμπιπτουν λοιπον. Προφανως αν μπορεις να διαθεσεις πανω απο 200 ευρω η 7850 2GB και η 660 ειναι ακομη καλύτερες επιλογες. Αλλα και η 7850 1GB θα αποτελεσει σημαντική αναβαθμιση αν δεν μπορεις να διαθεσεις 200 ευρω.

η καρτα ειναι πολυ καλα που εχω και μετα απο τοσα χρονια δεν εχω κανενα προβλημα στα παιχνιδια..απλα πρεπει να ειναι χαλασμενη διοτι οταν εχω και τις 2 ραμ πανω κρασαρει ενα με την μια παιζει κανονικα...γιαυτο δεν μπορω να την πουλησω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε και τις 2 μνημες επανω και τρεξε ενα memtest.

μην την ψαχνεισ φιλε..εχω κανει τα παντα..

εχω κανει μεμτεστ τουλαχιστον 8 ωρες την καθε μια και αλλες τοσε μαζι

εχω αλλαξει drivers μηπως ηταν εκει το προβλημα

εχω κανει format

εχω δοκιμασει σε ολα τα ντιμακια τις ραμ(μονο μια δουλευει κανονικα)

εχω διορθωσει τους χρονισμους στα bios γιατι ηταν μεγαλυτεροι

εχω τρεξει προγραμματα για ραμ,καρτα γραφικων,σκληρο δισκο τιποτα δεν εχουν βρει...

απλα νομιζω οτι ειναι η καρτα γτ μου πεταει ενα μνμ το οποιο προερχεται απο την καρτα...

 

http://www.insomnia.gr/topic/451268-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B1/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δε ξερω να σε βοηθησω με το προβλημα της καρτας σου. Αυτο που μπορω να σου πω είναι οτι αν ικανοποιείσαι με την 4870 θα ικανοποιηθεις και με την 7770. Και παλι όμως η 7850 1Gb ειναι πιο καταλληλη για παιχνιδια στα 1080p, οποτε, εφοσον μπορεις να διαθεσεις 185 ευρω, θεωρω πως αποτελει την καλύτερη λυση.

 

EDIT: Μπορεις να βρεις VTX3D 7850 OC με 175 ευρω παρακατω:

 

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=5d124a24-67b7-459c-8ec1-67b5c115d14b

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι δεν αξιζει να πας σε καλυτερη gpu μονο.

Η καρτα που εχεις ειναι μια χαρα και αν πας σε καμια 7850 θα εχεις bottleneck.

 

Κατα την γνωμη μου η μενεις οπως εισαι ή κανεις αναβαθμηση cpu και gpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι δεν αξιζει να πας σε καλυτερη gpu μονο.

Η καρτα που εχεις ειναι μια χαρα και αν πας σε καμια 7850 θα εχεις bottleneck.

 

Κατα την γνωμη μου η μενεις οπως εισαι ή κανεις αναβαθμηση cpu και gpu

 

O επεξεργαστης ειναι μια χαρα, οι διπυρηνοι Intel 3Ghz ειναι υπεραρκετοι για να παιζεις τα περισσοτερα συγχρονα games σε υψηλες αναλυσεις με αριστη ποιοτητα εικονας. Η 7850 δεν προκειται να φαει bottleneck παραμονο σε CPU intensive παιχνιδια, τα οποια ειναι ως επιτοπλειστων multiplayer, οπως το WoW και το BF3 multiplayer, στα οποια τα fps θα πεφτουν ασχετα απο την GPU.

 

Με 175 ευρω μονο η VTX3D αποτελει αριστη επιλογη και με τον υπαρχων επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O επεξεργαστης ειναι μια χαρα, οι διπυρηνοι Intel 3Ghz ειναι υπεραρκετοι για να παιζεις τα περισσοτερα συγχρονα games σε υψηλες αναλυσεις με αριστη ποιοτητα εικονας. Η 7850 δεν προκειται να φαει bottleneck παραμονο σε CPU intensive παιχνιδια, τα οποια ειναι ως επιτοπλειστων multiplayer, οπως το WoW και το BF3 multiplayer, στα οποια τα fps θα πεφτουν ασχετα απο την GPU.

 

Με 175 ευρω μονο η VTX3D αποτελει αριστη επιλογη και με τον υπαρχων επεξεργαστη.

Μπορεις να μου αναλυσεις λιγο το απο πανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να παιζει ικανοποιητικα ολα τα παιχνιδια απο θεμα cpu αλλα και gpu.Αλλα οχι full αναλυση full γραφικα.

Το battlefield 3 παιχνιδι δεν ειναι?

Εδω εγω με Phenom ii x4 840 3,2Ghz και ζοριζεται πολυ στο Battlefield 3 το single οταν το επαιξα.

 

editT: Τωρα ειδα οτι εχει προβλημα με την καρτα του.

Αν εχει προβλημα και πρεπει να αλλαξει ας την βαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, αν στο κάνει αυτό με την 4870, έχω την υποψία οτι θα στο κάνει με όλες.

Μάλλον κάποιο conflict είναι ή έχει χαλάσει/υπολειτουργεί ο controller και δυστηχώς και τα δυο είναι θέμα μητρικής μιας και μιλάμε για s775.

Το είδα πρόσφατα σε μητρική am2+, που απλά δεν ήθελε να βλέπει dual chanell στα μάτια της. Οτι μνήμες και να της έβαζες, ή δεν θα έκανε boot ή με τα πολλά θα τις έτρεχε single chanell με bsod οταν άνοιγες παιχνίδι ή βαριά εφαρμογή.

Αν δεν έχεις το τελευταίο bios για την μητρική σου, πέρασε το σαν τελευταία ελπίδα. Αλλιώς εγω θα κοίταγα ή για μητρική ή αν έβαλες πρόσφατα κάποιο καινούργιο hardware (κ.ήχου, κ.δικτύου ή κάτι μέσω usb) θα δοκίμαζα να το αποσυνδέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να μου αναλυσεις λιγο το απο πανω?

 

Σε high/max settings αλλα χωρις anti-aliasing. Στα 1080p και χωρις φιλτραρισμα η εικονα ειναι εντυπωσιακη. Υπαρχουν και τα post-process anti-aliasing φιλτρα που κανουν σχεδον την ιδια δουλεια με ελαχιστη επιβαρυνση του συστηματος. Στα πιο απαιτιτικα παιχνιδια θα χρειαστει να κανει καποιες παραχωρήσεις, αλλα ποτε δε θα εχει ασχημο οπτικο αποτελεσμα που να δικαιολογει την αντικατασταση επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...