Προς το περιεχόμενο

Windows 7 μαζι με Windows xp????


Liverpoolianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους είμαι νεος στο forum και θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι..Εχω τα windows 7 και προσπαθω να κανω install τα windows xp ετσι ωστε να τα εχω μαζι επειδή τα χρειάζομαι...Εχω χωρίσει τον δισκο σε partition και οταν ξεκιναω το boot ενω διαβάζει τα αρχεία του cd σε κάποια στιγμή μου πετάει μπλε οθόνη και μου βγάζει το εξής μήνυμα: STOP 0x0000007E PCI.SYS και διάφορα άλλα(κινέζικα) τελος πάντων...Τι φταίει??Εχω ψάξει αρκετά αλλά λύση δεν βρίσκω...Ευχαριστώ εκ το προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, έχοντας λειτουργικό νεώτερης έκδοσης δεν μπορείς να εγκαταστήσεις παλαιότερο.

Εάν θέλεις αυτό το συνδυασμό πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις τα xp και στη συνέχεια τα win7.

Αυτό, βέβαια, δεν ισχύει όταν μιλάμε για διαφορετικές εκδόσεις (32 και 64) του ίδιου λειτουργικού. Δηλαδή μπορείς να έχεις τα win7 64 και να εγκαταστήσεις σε άλλο δίσκο ή partition τα 32.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα βαλεις σε ενα αλλο δισκο ενω εχεις αποσυνδεσει αυτον που εχεις τωρα λογικα θα γινεται, απλα θα χρειαζεται να μπαινεις απο τα bios να αλλαζεις δισκους για το boot

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως το δισκακι των xp που προσπαθεις να κανεις εγκατασταση ΔΕΝ εχει μεσα τουλαχιστον ΚΑΙ το service pack 2? γιατι με λιγο ψαξιμο στο google το προβλημα ειναι σε καποιο hardware. εχεις καποια αλλα καρτα πανω εκτος απο την καρτα γραφικων?

 

επισης δες και Link.png Site: εδω για dual boot

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows που εχω ειναι με service pack 3..Δεν εχω άλλη κάρτα πάνω εκτος την κάρτα γραφικων..Συγκεκριμενα να σας πω εχω laptop....(disqualified)οταν λες να κάνω αποσύνδεση δίσκου τι εννοείς ακριβώς?Καμιά αλλη λύση παίδες???Και τα δυο windows ειναι 32 bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα XP έχουν πρόβλημα όταν δεν μπαίνουν στην αρχή του δίσκου, πρέπει λοιπών:

να σβήσεις το δεύτερο διαμέρισμα που έκανες για να γίνει ελεύθερος χώρος

να μεταφέρεις όοοοοοοοοολο το διαμέρισμα με τα 7 στο τέλος του δίσκου (προσοχή εδώ αν πάει κάτι στραβά χάνεις όλα τα δεδομένα σου,backup οπωσδήποτε)

να κάνεις νέο διαμέρισμα στην αρχή του δίσκου

Μπορείς να τα κάνεις αυτά με το MiniTool Partition Wizard Home Edition 7,προτείνω να κατεβάσεις το iso και να το κάψεις σε ένα cd για να υπάρχει κιόλα,ποτέ δεν ξέρεις,είναι πολύ χρήσιμο.

Με το που θα περάσεις τα xp θα ξεκινάνε μόνο αυτά οπότε θα πρέπει να κάνεις εκκίνηση με το dvd των 7 και να κάνεις boot recovery.

(Ή μπορείς και να περάσεις και απλά κάποιον boot manager)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows που εχω ειναι με service pack 3..Δεν εχω άλλη κάρτα πάνω εκτος την κάρτα γραφικων..Συγκεκριμενα να σας πω εχω laptop....(disqualified)οταν λες να κάνω αποσύνδεση δίσκου τι εννοείς ακριβώς?Καμιά αλλη λύση παίδες???Και τα δυο windows ειναι 32 bit

 

αφου εχεις laptop ξεχνα το. Ο theELF προτεινει μια ρεαλιστικη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με λίγα λόγια θα πρέπει να περαστούν στον πρώτο δίσκο που εχω για να τα διαβασει..Και εφοσον στον πρωτο δίσκο που εχω ειναι ο δίσκος με τα windows 7 δεν μπορεί να τα διαβάσει..Και θα πρέπει να δημιουργήσω ενα αλλο διαμέρισμα δίπλα και να βάλω τα windows 7 εκεί??Δεν θα εχω πρόβλημα μετά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με λίγα λόγια θα πρέπει να περαστούν στον πρώτο δίσκο που εχω για να τα διαβασει..Και εφοσον στον πρωτο δίσκο που εχω ειναι ο δίσκος με τα windows 7 δεν μπορεί να τα διαβάσει..Και θα πρέπει να δημιουργήσω ενα αλλο διαμέρισμα δίπλα και να βάλω τα windows 7 εκεί??Δεν θα εχω πρόβλημα μετά???

Δεν κατάλαβα τι λες,πόσους δίσκους έχεις τελικά; ,αλλά τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσεις σου τα έχω αναφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry εννοώ partition.Ενα δίσκο εχω....Πανω κάτω κατάλαβα..Απλα θα πρέπει να περασω τα windows 7 σε αλλο partιtion...Σε ευχαριστώ πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν δεν έχεις τίποτα σημαντικό και δεν σε νοιάζει να τα χάνεις,κάνε τα πάντα από την αρχή περνώντας πρώτα τα XP έχει και οδηγό εδώ στο wiki του insomnia για τέτοιο dual boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...