Προς το περιεχόμενο

να ανταλλάξω τον fx810 μου με τον phenomII 1075T?


chrisSerres

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ανταλλάξω τον fx810 μου με τον phenomII 1075T?

 

Εδώ και μερικές μέρες ένα φιλαράκι μου από εδώ δίπλα, μου ζητάει να κάνουμε την εξής ανταλλαγή. Χωρίς χρήματα, απλώς αυτός έχει ψηθεί λόγο του ότι βλέπει τον δικό του αποσυρμένο, ενώ ο δικός μου κυκλοφορεί στην αγορά... Περι ορέξεως..

Εγώ από ότι ξέρω ο δικός του παίζει να είναι καλύτερος από τον δικό μου... Εσείς τι λέτε? Η μητρική μου είναι αυτή στην υπογραφή μου.

Να δώσω τον 8120 και να πάρω τον 1075Τ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το δικό σου CPU είναι πιο καινούριο. Επίσης με τη μητρική που έχεις, μπορείς να του ανεβάσεις συχνότητα. Δεν πρέπει κατά τη γνώμη μου να κάνεις την ανταλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θα άλλαζα επεξεργαστή θα ήταν μετά τους οχταπύρηνους φχ, ποιο το όφελος αν πληρώνω μόνο για λίγο μεγαλύτερα νούμερα, ενώ μπορώ να τα αλλάξω και μόνος? :)

 

Από πλευράς επιδόσεων ποιος λέτε πως είναι καλύτερος? ο 1075Τ η ο 8120?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο ηταν να πουλησεις το δικο σου,και να παρεις καποιον 83χχ που βγαινουν τωρα... :-D :-D

 

:confused: :confused:

 

Kαι γιατί να το κάνει αυτό? Να δώσει 100 ευρώ καπέλο για ποιόν λόγο?

 

chrisSerres κράτα τον cpu σου, δεν υπάρχει λόγος να τον αλλάξεις.

 

Από πλευράς επιδόσεων ποιος λέτε πως είναι καλύτερος? ο 1075Τ η ο 8120?

 

Παρόμοιοι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:confused: :confused:

 

Kαι γιατί να το κάνει αυτό? Να δώσει 100 ευρώ καπέλο για ποιόν λόγο?

 

chrisSerres κράτα τον cpu σου, δεν υπάρχει λόγος να τον αλλάξεις.

 

 

 

Παρόμοιοι είναι.

 

ok φίλε. Ως στιγμής θα τον κρατήσω εκτός αν βρεθούν bencmarks υπερ του 1075 και με κάνουν να αλλάξω γνώμη :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μητρική ικανή να πάει τον 8120 πολύ ψηλά με chipset βελτιστοποιημένο για FX. Χαμένος θα βγεις από αυτήν την ανταλλαγή. Η τελευταία τιμή του 1075 καινούρου ήταν 100 ευρώ στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μητρική ικανή να πάει τον 8120 πολύ ψηλά με chipset βελτιστοποιημένο για FX. Χαμένος θα βγεις από αυτήν την ανταλλαγή. Η τελευταία τιμή του 1075 καινούρου ήταν 100 ευρώ στην Ελλάδα.

 

αλήθεια? 100€ όντως ήταν πολύ χαμηλά.. Αυτό που σκέφτομαι είναι πως οι fx τους μισούς πυρήνες τους έχουν ως threads ενώ οι pheonII κανονικά 6.. κατάλαβες τι εννοώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι FX έχουν κανονικά 8 πυρήνες φυσικότατους.

4 modules και δύο Cores το κάθε Module. :)

 

Κανεις λαθος φιλε.Δεν ειναι και οι 8 πυρηνες φυσικοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μητρική ικανή να πάει τον 8120 πολύ ψηλά με chipset βελτιστοποιημένο για FX. Χαμένος θα βγεις από αυτήν την ανταλλαγή. Η τελευταία τιμή του 1075 καινούρου ήταν 100 ευρώ στην Ελλάδα.

Συμφωνώ απόλυτα

 

Κανεις λαθος φιλε.Δεν ειναι και οι 8 πυρηνες φυσικοι!

Η μεγάλη αντιπαράθεση... Η αλήθεια είναι πως δεν είναι καθαροί 8 πυρήνες, αλλά δεν είναι και 4+4 με HT τύπου Intel. Είναι 8 ανεξάρτητα modules που ανά δύο μοιράζονται κάποια κοινά στοιχεία, όπως την cache.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις λαθος φιλε.Δεν ειναι και οι 8 πυρηνες φυσικοι!

 

φυσικα, ειναι φυσικοτατοι, πιο φυσικοι δεν γινεται....!!! απλα ειναι οπως τα σαμπουαν. 2 σε 1...!!!!!! :-D :-D

 

 

και φυσικα...., κι εγω ψηφιζω υπερ του FX8120..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγάλη αντιπαράθεση... Η αλήθεια είναι πως δεν είναι καθαροί 8 πυρήνες, αλλά δεν είναι και 4+4 με HT τύπου Intel. Είναι 8 ανεξάρτητα modules που ανά δύο μοιράζονται κάποια κοινά στοιχεία, όπως την cache.

4 ανεξαρτητα Modules που το καθε ενα εχει την Cache του(L2).

Το καθε Module εχει δυο πυρινες, αρα 4x2=8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...