Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμένα ελαστικά


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα !

 

Ηθελα να αλλάξω ελαστικά και πήγα στο κατάστημα ενός γνωστού και μου πρότεινε να περάσω ελαφρώς μεταχειρισμένα χιονολάστιχα ώστε να βγάλω το χειμώνα (ορεινή περιοχή με αρκετά χιόνια και κάνω περίπου 70-80 χλμ τη μέρα λόγω δουλειάς) και να κοιτάξω για καλύτερο και καινούργιο ελαστικό την άνοιξη.

 

Βασικά μου έδειξε μερικές τετράδες και μου πάει γύρω στα 180 ευρώ μια τετραδούλα μεταχειρισμένα χιονολάστιχα μάρκας Barum (φίλοι που υποτίθεται πως ξέρουν μου είπαν πως είναι οκ).Φαινονται καλά αλλά είναι γυαλισμένα κλπ και να μην ήταν καλά δεν πιστεύω πως θα το καταλάβαινα...

 

Απόψεις? Εχετε περάσει ποτέ ελαφρώς μεταχειρισμένα ελαστικά? Μιλάμε για προσωρινή λύση μέχρι την άνοιξη πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πόσο "ελαφρώς" μεταχειρισμένα είναι. Πρώτα από όλα πρέπει να δεις την ημερομηνία κατασκευής που έχουν πάνω. Θεωρητικά αν έχουν κλείσει 5ετία είναι για πέταμα, στην πράξη πολύ λιγότερο. Αν λοιπόν είναι σχετικά φρέσκα και δεν έχουν μεγάλη/ανομοιόμορφη φθορά θα είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

 

Ηθελα να αλλάξω ελαστικά και πήγα στο κατάστημα ενός γνωστού και μου πρότεινε να περάσω ελαφρώς μεταχειρισμένα χιονολάστιχα ώστε να βγάλω το χειμώνα (ορεινή περιοχή με αρκετά χιόνια και κάνω περίπου 70-80 χλμ τη μέρα λόγω δουλειάς) και να κοιτάξω για καλύτερο και καινούργιο ελαστικό την άνοιξη.

 

Βασικά μου έδειξε μερικές τετράδες και μου πάει γύρω στα 180 ευρώ μια τετραδούλα μεταχειρισμένα χιονολάστιχα μάρκας Barum (φίλοι που υποτίθεται πως ξέρουν μου είπαν πως είναι οκ).Φαινονται καλά αλλά είναι γυαλισμένα κλπ και να μην ήταν καλά δεν πιστεύω πως θα το καταλάβαινα...

 

Απόψεις? Εχετε περάσει ποτέ ελαφρώς μεταχειρισμένα ελαστικά? Μιλάμε για προσωρινή λύση μέχρι την άνοιξη πάντα.

gia 4-5 μηνες να δωσεις 180 ευρω? ουτε καν..

γιατι αμαξι μιλαμε και τι διαστασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

audi a3 και 205/55/16

 

Θα μου βγάλει 2-3 χειμώνες μου είπε βασικά ελπίζω να τα ξαναχρησιμοποιήσω του χρόνου αν μείνω ευχαριστημένος κλπ.

 

Βασικά το ερώτημα είναι ένα χιονολάστιχο ακόμα και ελαφρώς μεταχειρισμένο δεν θα είναι καλύτερο από ένα Michelin/Bridgestone/Continental παντώς καιρού σε συνθήκες έντονης βροχής και χιονιού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι είναι χιονολάστιχο το κάνει να διαφέρει σε κάποιες συνθήκες, απο τα παντώς καιρού.

Μένεις σε περιοχή που εχει έντονη χιονόπτωση? Δηλαδή χρειάζεσαι οπωςδήποτε χιονολάστιχο?

 

Δεν ξέρω την οικονομικη σου κατάσταση φίλε, αλλα θα σου πω οτι τα λάστιχα είναι η μόνη και πιο σημαντική επαφή που έχει το όχημα σου με τον δρόμο. Ενα καλό λάστιχο θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο εκει που το απλό - no name λαστιχο θα σε προδώσει και ίσως να υπάρχουν άσχημα αποτελέσματα.

 

Επίσης η τιμή είναι αρκετά υψηλή. Σκέψου οτι σε ίδιες διαστάσεις είχα βάλει με 450 ευρω τα pirelli p zero nero που είναι απο τα κορυφαία λάστιχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχει χιονόπτωση αλλά δεν κλείνει ποτέ ο δρόμος απλά πας σιγά οκ.

 

Αν πάω σε καινούργια ελαστικά όχι χιονού αλλά παντώς καιρού τι θα μου προτείνατε? Μπορώ να δώσω μέχρι 450-500

 

205/55/16 διαστάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αν εχει οντος χιονια εκει που εισαι θα σου ελεγα ναι στα χιονολαστιχα. Το αμαξι πεταει στο χιονι και ξενοιαζεις απο αλυσιδες και ταλαιπωρια. Και εγο το σκεφτομαι φετος να αγωρασω απο εξωτερικο μια 4δα μεταχειρισμενα, η δικια μου συμβουλη ειναι να δεις την ημερομηνια κατασκευης.Αν ειναι 2010 και περα τοτε παρτα, θα σε βγαλουν 3 χειμωνες και θα εισαι ανετος. Δεν εχει καμια σχεση ενα καλο δρομου με ενα χιονολαστιχο στο χιονι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το camskill εαν θυμαμαι καλα εχει σταματησει εδω και 6 μηνες να στελνει ελλαδα.

 

Παραπάνω...αν δεν ειναι από πέρισυ το Δεκέμβρη ειναι σίγουρα από το Γενάρη. Σε πολλαπλές επικοινωνίες που είχα μαζί τους η επίσημη δικαιολογία ήταν ότι τους χρεωνε πολύ η μεταφορική που είχαν για Ελλάδα και έψαχναν να βρουν άλλη. Για 4-5 μήνες το ίδιο μου έλεγαν, οπότε σταμάτησα να στέλνω email.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπάνω...αν δεν ειναι από πέρισυ το Δεκέμβρη ειναι σίγουρα από το Γενάρη. Σε πολλαπλές επικοινωνίες που είχα μαζί τους η επίσημη δικαιολογία ήταν ότι τους χρεωνε πολύ η μεταφορική που είχαν για Ελλάδα και έψαχναν να βρουν άλλη. Για 4-5 μήνες το ίδιο μου έλεγαν, οπότε σταμάτησα να στέλνω email.

ακριβως 100% τα ιδια μου λεγανε και εμενα..ε απλα δεν τους συμφερει και καλα κανουνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ακριβως 100% τα ιδια μου λεγανε και εμενα..ε απλα δεν τους συμφερει και καλα κανουνε..

 

Εμένα δεν έπιασε ούτε που τους είπα ότι εμενα 6 χρονια Αγγλία και τους χρησιμοποιούσα φανατικά κι εκεί.

Δεν ξέρω αν το θέμα ειναι αν τους συνέφερε η εάν μας θεωρούσαν αναξιοπιστους λόγω κρίσης και πιθανής πτώχευσης που λεγόταν τότε συνέχεια ;)

Μακάρι να επαναφέρουν την αποστολή για Ελλάδα...συνέφερε εμάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αν δεν ξερεις να τα ξεχωρισεις μην κανεις χαζομαρα και παρεις μεταχειρισμενα επειδη καπποιος θα στο πει..

παρε καινουρια... δεν ξερω ποσο εχουν στην περιοχη σου... αθηνα παντως βρικσεις λαστιχα σε αυτη την διασταση απο 300€.. ψαξτο!

καλητερα να βαλεις οτι μαρκα νανε, αλλα καινουριο, παρα την καλητερη μαρκα μεταχειρισμενα

ασε που τα barum δεν τα εχω καθολου σε εκτιμιση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βαλεις μεταχειρισμενα! Τα λαστιχα και τα φρενα ειναι το πιο βασικο κατα την γνωμη μου σε ενα αμαξι! Σκεψου πως μπορει τωρα να γλιτωσεις 200-300 ευρο, αλλα λιγο παραπανω να σου γλιστρισει σε μια στροφη ή σε ενα φρεναρισμα θα σου κοστισει το λιγοτερο αλλα τοσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...