Προς το περιεχόμενο

Πιo από αυτά τα δύο WiFi router εκπέμπει λιγότερη ακτινοβολία;


Kosmas70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και καιρό χρησιμοποιώ το αρκετά παλιό Sagem F@st 1500WG αλλά παρ' ότι λειτουργεί μια χαρά σκέπτομαι να το αντικαταστήσω με το ZTE W300 καθώς σαν πιο καινούργιο μηχάνημα ίσως να είναι πιο ασφαλές από άποψη εκπομπής ακτινοβολίας. Είναι σωστή η σκέψη μου ή δεν υπάρχει τέτοιο θέμα;

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Θρύλος το sagem, νόμιζα ότι ήταν μια χαρά έως ότου πήρα ένα usr κ ξέχασα τί είναι το restart στο ρούτερ.)

Δεν θυμάμαι καλά, όμως έχω την εντύπωση πως στο sagem δεν μπορούσες να αυξομειώσεις την ένταση εκπομπής του wifi.

Είναι μία λειτουργία που τα πιο σύγχρονα την υποστηρίζουν. Βεβαιώσου ότι και το ZTE την υποστηρίζει.

Από κει και πέρα χωράει πολύ συζήτηση το θέμα της ακτινοβολίας router, και το δικό σου να ελαχιστοποιήσεις αν κάνεις μια

αναζήτηση θα βρεις άλλα δέκα γειτονικά που εκπέμπουν, αν βέβαια βρίσκεσαι σε ανάλογη περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, απλά έλεγα μήπως μπορούσα να μειώσω έστω και την ήδη υπάρχουσα ακτινοβολία.

 

Δεν θυμάμαι καλά, όμως έχω την εντύπωση πως στο sagem δεν μπορούσες να αυξομειώσεις την ένταση εκπομπής του wifi.

 

Το συγκεκριμένο μοντέλο δυστυχώς δεν έχει τέτοια επιλογή. Έχεις δίκιο όμως, το ZTE λογικά πρέπει να την έχει αφού είναι πιο καινούργιο.

 

Από κει και πέρα χωράει πολύ συζήτηση το θέμα της ακτινοβολίας router, και το δικό σου να ελαχιστοποιήσεις αν κάνεις μια

αναζήτηση θα βρεις άλλα δέκα γειτονικά που εκπέμπουν, αν βέβαια βρίσκεσαι σε ανάλογη περιοχή.

 

Έχεις δίκιο απλά με απασχολεί επειδή το router που χρησιμοποιώ είναι δίπλα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει γίνει αρκετές φορές συζήτηση εδώ στο insomnia, και στο google αν ψάξεις θα βρεις πλήθος απαντήσεων και συζητήσεων.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι στην πόλη αν οι κάθε είδους ακτινοβολίες ήταν έγχρωμες δεν θα μπορούσαμε να δούμε τη μύτη μας....:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που μειώσεις την ένταση εκπομπής του wifi υποθέτω πως μειώνεται και η ταχύτητα πλοήγησης στο internet σωστά;

οχι απλα το σημα δεν μπορει να φτασει τοσο μακρια οσο πριν.αν ειναι διπλα το pc δεν εχεις θεμα.αν ομως πριν επαιζες με σημα low πχ τοτε μετα δεν θα παιζεις καθολου.η αν ειχες good και μετα επεσε Low ναι τοτε μπορει να δεις και καποια διαφορα ενδεχομενως λογω κακου σηματος στην ταχυτητα πλοηγησης.κατα τα αλλα αν τα ρουτερ δεν εχουν επιλογη για να μειωσεις τα Mw τοτε και τα δυο ειναια ακριβως το ιδιο.δηλαδη 100mw =20 dbm αν θυμαμαι καλα το conversion που ειναι και το νομιμο στην ευρωπη για Indoor use.αρα ενα και το ιδιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...