Προς το περιεχόμενο

θαμπάδα


pikou13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα ναι ρε soto,γιατι τοσα νευρα?

 

Οριστε η απαντηση

 

Κλασσικα πράγματα... AMD καρτα + HDMI = η απολυτη καταστροφή.. γνωστό το πρόβλημα με ένα ψαξιμο στον γουγλη θα βρεις παρα πολλες αναφορες.

 

Και οτι βαλε Dsub και θα δεις διαφορα με το ζορι λες και δεν μπορουμε να ξεχωρισουμε μια θαμπαδα και πηγαινε κοντα και πηγαινε μακρια και θα δεις λες και ειμαστε ζωα επειδη αυτος δεν νιωθει να ρυθμισει σωστα την Tv ή την καρτα..

 

Ο γοογλης αν πατησεις πονοκεφαλος+συναχι θα σου βγαλει οτι εχεις 54 θανατηφορες αρρωστιες!

 

Αν δεν ξερεις να διαβαζεις οτι πετας εδω μεσα σαν τεκμηριο εισαι αξιος της μοιρας σου,δεν μπηκες στον κοπο ΚΑΝ να διαβασεις τις μπουρδες απο Toms Hardware και στα αλλα "Πως δουλευει το PC" Forums τα 5 πρωτα links Copy Paste και τελος..

 

Αν δεν εχει προβλημα η τηλεοραση με περιεργες κρυφες ρυθμισεις/καρφωτες αναλυσεις,τοτε παμε σε αστοχια υλικου της καρτας και μετα στον χρηστη.

 

Αν ακομα πιστευετε βεβαια οτι HDMI+ATI απλα δεν δουλευουν σας πουλαω τις 2 καρτες μου σαν συλλεκτικες!

 

Nop... Δεν χαλάει. Ίσα ίσα που γίνεται crisp. Κάτι δεν έχεις κάνει σωστά.

 

Δεν βλεπεις καλα βαλε Dsub και 3,5αρi καρφι για τον ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nop... Δεν χαλάει. Ίσα ίσα που γίνεται crisp. Κάτι δεν έχεις κάνει σωστά.

 

Εμ ελα μου ντε που δεν εχω κανει κατι λαθος. Και στις δυο οθονες που παραθετω παραπανω το ιδιο συμβαινει. Αν βαλω το overscan στο 0% η ευκρινεια ειναι αριστη αλλα τα ορια της εικονας βγαινουν εκτος οθονης και χανω μερος της επιφανειας εργασιας. Αν το ρυθμισω ακριβως στα ορια της οθονης χανω σε ευκρινια!

Απο την αλλη με dsub ολα τζαμι.

Δοκιμασμενα ολα αυτα με 5870, 4350, 4200m, 5650m , τρια διαφορεικα καλωδια και με catalyst 11.12, 12.6 και 12,8. Παντα το ιδιο θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα το ξαναπω... σου έκανα μια απλη ερώτηση αν το δοκίμασες και αν είδες διαφορές μη γνωρίζαντας την εμπειρία σου ή τις γνώσεις σου πανω στο θέμα μιας και δεν σε ξέρω και εσύ το έκανες μεσανατολικο. Ουτε σκοπο να σε προσβάλω είχα όπως προσεβαλες εσύ εμενα ουτε σκοπο να σε θίξω.

 

Μια απλη ερωτηση αφου εχω ηδη πει οτι δεν υπαρχει θαμπαδα και εχεις κανει μια Τεκμηριομενη Δηλωση Κυρους και Αξιοπιστιας αφου συμφωνει και ο Γοογλης.

 

Δεν ειναι 1 pixel σε μια γιγαντοοθονη ουτε κατι που δυσκολα διακρινεις ειναι μια ΘΑΜΠΑΔΑ γενικη ΠΑΝΤΟΥ,δηλαδη ελεος ειναι σαν να σου λεει ο αλλος δεν καταλαβαινω αυτη την ασκηση και να του λες μηπως εισαι καθυστερημενος;μηπως το μυαλο σου δεν λειτουργει σωστα;Γιατι εμενα λειτουργει μια χαρα. (Τραβηγμενο αλλα You got the point)

 

Εμ ελα μου ντε που δεν εχω κανει κατι λαθος. Και στις δυο οθονες που παραθετω παραπανω το ιδιο συμβαινει. Αν βαλω το overscan στο 0% η ευκρινεια ειναι αριστη αλλα τα ορια της εικονας βγαινουν εκτος οθονης και χανω μερος της επιφανειας εργασιας. Αν το ρυθμισω ακριβως στα ορια της οθονης χανω σε ευκρινια!

Απο την αλλη με dsub ολα τζαμι.

Δοκιμασμενα ολα αυτα με 5870, 4350, 4200m, 5650m , τρια διαφορεικα καλωδια και με catalyst 11.12, 12.6 και 12,8. Παντα το ιδιο θεμα!

 

Τραβας Sweeper πριν αλλαξεις τα Catalyst;

Εχεις απενεργοποιησει την OnBoard GPU απο τα BIos;

Εχεις δοκιμασει σε διαφορετικες HDMI να συνδεσεις το PC;

OC η καρτα εχει;

Να συνδεσεις το HDMI με κλειστη την τηλεοραση και μετα να ανοιξεις το PC;

Εχεις δοκιμασει Nvidia καρτα να δεις αν φταιει ο HDMI Controller της τηλεορασης τελικα;

 

Και κατι που ειχα αναφερει αλλα σβηστηκε.

http://www.samsung.c.../UN55C9000ZFXZA αυτη η TV (που δεν την λες της πλακας) ειχε το θεμα με τις θυρες HDMI που ξερυθμιζονταν.

Βαζαμε HP Laptop καινουργιο με Nvidia ενσωματομενη GPU και δεν εδειχνε τιποτα ξαναβαζαμε το PS3 που ηταν στην ιδια θυρα ουτε αυτο επαιζε μετα καναμε Reset επαιζε το PS3 και οχι το Laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οτι βαλε Dsub και θα δεις διαφορα με το ζορι λες και δεν μπορουμε να ξεχωρισουμε μια θαμπαδα και πηγαινε κοντα και πηγαινε μακρια και θα δεις λες και ειμαστε ζωα επειδη αυτος δεν νιωθει να ρυθμισει σωστα την Tv

Ρε παλικαρι μου ηρεμησε λιγο την τρελα μου μεσα.

Θα το πω μια και τελευταια φορα. Μια απλη ερωτηση εκανα αν το δοκιμασες!

Ουτε σε υποχρεωσα να το κανεις ουτε ισχυριστηκα πουθενα οτι εισαι ζωο ουτε εκρινα πουθενα αν εχεις τις γνωσεις η οχι. Σε αντιθεση με εσενα που επιτιθεσαι κατα μετωπο μονο και μονο επειδη θιξαμε τον συνδιασμο AMD + hdmi.

 

Να μην μιλησω για το γεγονος οτι δεν εκανες καν τον κοπο να διαβασεις το μηνυμα που σε ρωταω αν εχεις να προτεινεις καποια λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εμ ελα μου ντε που δεν εχω κανει κατι λαθος. Και στις δυο οθονες που παραθετω παραπανω το ιδιο συμβαινει. Αν βαλω το overscan στο 0% η ευκρινεια ειναι αριστη αλλα τα ορια της εικονας βγαινουν εκτος οθονης και χανω μερος της επιφανειας εργασιας. Αν το ρυθμισω ακριβως στα ορια της οθονης χανω σε ευκρινια!

Απο την αλλη με dsub ολα τζαμι.

Δοκιμασμενα ολα αυτα με 5870, 4350, 4200m, 5650m , τρια διαφορεικα καλωδια και με catalyst 11.12, 12.6 και 12,8. Παντα το ιδιο θεμα!

Ωραία.

Εκεί που η εικόνα είναι άριστη και ξεφεύγει από τα όρια, πρέπει να παίξεις με τις ρυθμίσεις της TV. Είμαι 100% σίγουρος γιατί κάποτε είχα φάει τη ζωή μου με αυτό το θέμα.

Ψάξε τα menu της TV. Ψάξε τα πάντα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω την δική μου προσωπική εμπειρία, σε μια συνομιλία που είχα με τον STM για το ίδιο θέμα.

 

Τον STM τον σέβομαι και εκτιμώ τις γνώσεις του οπότε όταν μου λέει έχει θέμα και το έψαξε σημαίνει ότι ισχύει. Και οι δύο έχουμε 5850 (εγώ CF). Προσωπικά με τις δικές μου 5850 δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα (τις δοκίμασα σε τρις τηλεοράσεις του σπιτιού μου) ενώ αυτός έχει. Ψάχτηκα και λίγο στο ΝΕΤ και είδα ότι συμβαίνει σε αρκετούς και δεν είναι μόνο θέμα ρυθμίσεων.

 

Σίγουρα πάντως δεν ισχύει και το ATI+HDMI = καταστροφή. Στο HTPC του σπιτιού μου, πέρασαν κατά σειρά 3850-4850-5770-5850 και έπαιξαν όλες με δυο τηλεοράσεις (Pioneer Plasma η πρώτη και μετά αλλάχτηκε σε Samsung LCD) χωρίς θέμα (η 5850 δοκιμάστηκε μόνο στις τωρινές τρεις Samsung/LG/Thomson). Να σημαιώσω πως η 5850 που δοκίμασα έπαιξε Out-of the box χωρίς καμία ρύθμιση για να βελτιώσω ποιότητα σε κάποια από τις οθόνες. Στην Samsung απλά έκανα λίγο overscan για να πιάσει όλη την οθόνη χωρίς όμως να χαλάσει η ευκρίνεια.

 

Προφανώς κάποιες φορές υπάρχει κάποια ασυμβατότητα της TV και της κάρτας. Απλά δεν συμβαίνει μόνο σε ΑΤΙ. πχ για NVidia. Απλά αν έχω καταλάβει καλά το όλο θέμα, το πρόβλημα έγκειται στην TV και όχι στην VGA (από την στιγμή που την ρυθμίσεις σωστά). Αρκετές φορές λύνεται και με FW update της TV. Υπάρχει φυσικά και αστοχία υλικού οπότε αρκετές φορές φταίει και η VGA. Ξέρω φίλο με 7950 HIS, που τελικά είχε πρόβλημα η κάρτα.

 

Και όπως είπε και ο Θάνος νωρίτερα, παιδιά πιο χαλαρά. Μην γινόμαστε εριστικοί χωρίς λόγο. Νομίζω ότι έχουμε επίπεδο και πρέπει να το κρατάμε ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την στιγμη εχω πανω στο Pc της Tv μια 6670 με Hdmi και με DVI την οθονη του PC.

 

Full HD LG ειναι η TV και το καλωδιο ειναι V1.3 οντως πρεπει να κανεις overscale για να γινει Fit στην τηλεοραση (1920*1080) αλλα θαμπαδα σε καμια περιπτωση.

 

Τσεκαρε τις ρυθμισεις του CCC και θα βρεις την ακρη.

 

Και 5670 που ειχα κουμπωμενη κανενα προβλημα.

 

Αν η τηλεοραση ειναι Samsung υπαρχει ενα θεματακι επειδη η HDMI θυρες χανουν τις ρυθμισεις τους (προβλημα και σε Nvidia καρτα αλλα και σε Ati αλλα και σε Ps3)

 

Καταστροφη Ati και Hdmi....οκ υπερβαλε και λιγο.

 

Κοιτα και αν εχεις Hybrid CF με την onboard GPU μεσω bios μηπως και δημιουργει και αυτο προβλημα.

Πρωτο μου Post αν σε πειραξε το υπερβαλε λιγο που εγραψα αυτο ειναι αλλο θεμα

 

Και παμε αλλη μια για να το εμπεδωσουμε,δεν ειμαι Ati Fanboy αλλα οταν μπαινει καποιος να διαβασει αυτο το Thread και βλεπει ΑΤΙ+HDMI κινδυνος θανατος μακρια σου λεει ο αλλος οτι σε αυτον δουλευει μια χαρα και παιρνεις απαντηση αρχισε τα ZOOM OUT/ZOOM IN εκει σπας.

 

Εχω βοηθησει πολλα ατομα εδω μεσα με τον Α ή Β τροπο χαλαω την ωρα μου για να λυσω προβληματα αλλων χωρις κερδος,που εχω φαει εγω ο ιδιος στην μαπα και ιδρωσα για να λυσω.

 

Δεν μπορω αοριστολογιες απλα.θα τα διαβασει ο αλλος και θα μαθει απο εδω και περα να λεει "Α φτιαχνεις HTPC μη παρεις Αti καρτες γιατι εχουν προβληματα με το HDMI"

 

To google εχει καταστρεψει κοσμο πραγματικα ακουω "τεκμηριωμενες" αποψεις για θεματα υπολογιστων βασισμενες σε Googlarisma και τραβαω τα μαλλια μου ωρες ωρες (και νιωθω καλα απο την αλλη γιατι δεν μου καθονται εμενα ολες αυτες οι στραβες).

 

Αυτα ειχα να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τραβας Sweeper πριν αλλαξεις τα Catalyst;

Εχεις απενεργοποιησει την OnBoard GPU απο τα BIos;

Εχεις δοκιμασει σε διαφορετικες HDMI να συνδεσεις το PC;

OC η καρτα εχει;

Να συνδεσεις το HDMI με κλειστη την τηλεοραση και μετα να ανοιξεις το PC;

Εχεις δοκιμασει Nvidia καρτα να δεις αν φταιει ο HDMI Controller της τηλεορασης τελικα;

.

 

1. Atiman uninstaller και sweeper απειρες φορες και απειρες δοκιμες με διαφορετικους οδηγους

 

2. Στο σταθερο δεν εχω onboard

 

3. Ναι

 

4. Οχι

 

5. Ναι και στην οθονη και στην TV

 

6. Nvidia οχι intel ναι και δουλευε μια χαρα και στην TV και στην οθονη.

 

 

Δες στο προηγουμενο μου ποστ σε ποσες διαφορετικες amd καρτες εχω το ιδιο προβλημα σε δυο διαφορετικες οθονες και ελα πες μου μετα αν θα εβγαζες το ιδιο συμπερασμα με εμενα για τον συνδιασμο and+hdmi!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ GothmogGr τι θα έκανα εγώ στην θέση σου για να κατέληγα κάπου. Βρες έναν φίλο που έχει PC συνδεδεμένο με TV (όχι monitor-TV) με HDMI (ακόμα καλύτερα Αν έχει ΑΤΙ) και δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα. Πάνε εκεί την/τις κάρτες σου και δοκίμασέ τες. Έτσι θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι φταίει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε δυο διαφορετικες οθονες και ελα πες μου μετα αν θα εβγαζες το ιδιο συμπερασμα με εμενα για τον συνδιασμο and+hdmi!

Εκει πρεπει να εστιασεις τοτε.

Αν η ψηφιακη υπογραφη των 2 οθονων σου δουλευει μονο σε συγκεκριμενες καρτες γραφικων δεν φταιει η Ati,αν εχεις δοκιμασει ολες τις ρυθμισεις menu υποmenu Firmware Update (Αν η εταιρια της τηλεορασης σου εχει ανανεωμενο και επικοινωνησεις μαζι τους μπορει και να στο δωσουν ή να σε στειλουν για Update τσαμπα) τοτε εκανες οτι μπορουσες.Αλλα εγω θαμπαδα δεν εχω :-D

 

Ο ninos30 τα λεει ωραια και τελειωσε το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ GothmogGr τι θα έκανα εγώ στην θέση σου για να κατέληγα κάπου. Βρες έναν φίλο που έχει PC συνδεδεμένο με TV (όχι monitor-TV) με HDMI (ακόμα καλύτερα Αν έχει ΑΤΙ) και δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα. Πάνε εκεί την/τις κάρτες σου και δοκίμασέ τες. Έτσι θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι φταίει.

 

Σωστο αυτο αλλα δυστυχως δεν ειναι εφικτο!

 

Εκει πρεπει να εστιασεις τοτε.

Αν η ψηφιακη υπογραφη των 2 οθονων σου δουλευει μονο σε συγκεκριμενες καρτες γραφικων δεν φταιει η Ati' date='αν εχεις δοκιμασει ολες τις ρυθμισεις menu υποmenu Firmware Update (Αν η εταιρια της τηλεορασης σου εχει ανανεωμενο και επικοινωνησεις μαζι τους μπορει και να στο δωσουν ή να σε στειλουν για Update τσαμπα) τοτε εκανες οτι μπορουσες.[b']Αλλα εγω θαμπαδα δεν εχω :-D [/b]

 

Ο ninos30 τα λεει ωραια και τελειωσε το θεμα.

 

E τι να πω αν είμαι τοοοοσο γκαντεμης που υπαρχει θεμα συμβατοτητας και με τις δύο οθόνες καλυτερα να το απρατησω το αθλημα.. και άντε με την την toshiba ως ένα βαθμό να το δεχτώ... αλλα με την samsung... που η κυρία samsung μας την παρουσιάζει ως TV/monitor αλλα παροαυτα ως ψηφιακες εισοδους δίνει μονο 2 hdmi και καθολου dvi το πρόβλημα καθε αλλο παρα αποδεκτό μπορει να θεωρηθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνια έχει η TV DVI και αυτό γιατί έχει HDMI. Δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης του πρώτου. Σου δίνει VGA που υποτίθεται είναι για PC.

Από εκεί και πέρα αν έψαξες τόσο καλά το menu την ώρα που όπως σου είπα η εικόνα περισσεύει από την οθόνη και δεν μπορείς να βρεις άκρη, έχει θέμα η TV. Επιμένω στο να ψάξεις καλά το menu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνια έχει η TV DVI και αυτό γιατί έχει HDMI. Δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης του πρώτου. Σου δίνει VGA που υποτίθεται είναι για PC.

Από εκεί και πέρα αν έψαξες τόσο καλά το menu την ώρα που όπως σου είπα η εικόνα περισσεύει από την οθόνη και δεν μπορείς να βρεις άκρη, έχει θέμα η TV. Επιμένω στο να ψάξεις καλά το menu.

 

Αυτο κανω τώρα...

 

Η samsung δεν είναι μονο TV ειναι TV/monitor και είναι απαραδεκτο να μην έχει DVI!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δικιά μου εμπειρία λέει τα εξής:

 

1)ΑΤΙ 6870 μέσω HDMI στο monitor της υπογραφής μου -> κανένα πρόβλημα

2) >> >> σε LCD samsung TV HD ready -> κανένα πρόβλημα

3)Intel HD graphics μέσω HDMI στο monitor της υπογραφής μου -> κανένα πρόβλημα

4) Ιntel HD graphics μέσω HDMI σε LCD samsung TV HD ready -> overscale, διορθώθηκε χειροκίνητα.

5) Σε panasonic vt 30 τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοίπον η tv μου έχει vga και hdmi.

-Όταν την συνδέω με vga δείχνει τέλεια και έχει την σωστή ανάλυση ως recomended 1366x768

-Όταν την συνδέω με hdmi δεν δουλεύει σωστα. Μου δείχνει ανάλυση ως recomended 1920x1080 (ανάλυση που η τηλεόραση δεν έχει).

Οπότε είπα να πάρω ένα καλώδιο dvi σε vga, όμως δεν μπορώ να βρω αυτό που θέλω......

 

η είσοδος dvi μου είναι έτσι όπως φένεται στην photo παρακάτω...

 

 

http://www.google.gr...29,r:5,s:0,i:81

 

αν ξέρετε που θα το βρω πείτε μου ...

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...