Προς το περιεχόμενο

Αντανακλαση φωτος στο παρμπριζ.


green gordon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λιγο καιρο αντικατεστησα το παρμπριζ στην carglass.

Μου ειπαν οτι ειναι το γνησιο (αν και δε γραφει τη μαρκα της εταιρειας πανω)

Παρατηρησα ομως οτι οταν οδηγω βραδυ βλεπω τα φωτα του δρομου να κανουν περιεργες γραμμες

στο γυαλι οι οποιες μαλιστα κινουνται αναλογα με την κινηση του αυτοκινητου.

Ειναι πολυ ενοχλητικο γιατι αποσπα την προσοχη μου και χανω σε ορατοτητα.

 

Μεσα στην εβδομαδα θα τους παρω τηλ,αναλογα ποτε θα μπορεσω.

Να πω βεβαια οτι στο σερβις τους κατα τα αλλα εμεινα πολυ ευχαριστημενος.

 

Εχει τυχει κατι παρομοιο σε σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος αλλα ειναι και δυσκολο αφου αν τη βγαλω με φλας θα φαινεται το φλας,χωρις φλας και σε κινηση δεν ξερω αν θα δειξει κατι.

Γενικα ειναι απο τις καταστασεις που ειναι δυσκολο να περιγραψεις αν δεν κατσεις στη θεση του οδηγου.

Μου φαινεται παντως οτι εκανα μαλακια και επρεπε να παω κατευθειαν στην αντιπροσωπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οτι εχω οδηγησει παντως δεν εχω παρατηρησει κατι παρομοιο.Τουλαχιστον οχι σε βαθμο που γινεται αντιληπτο και σου αποσπα την προσοχη.

 

 

Γνησιο και να μην λεει την εταιρεια πανω αμφιβαλω να ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...

Αντικατέστησα πρόσφατα κι εγώ το παρμπρίζ του αυτοκινήτου κι αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Παρακαλώ εάν τελικά "έβγαλες άκρη" με το τί συμβαίνει θα ήμουν ευγνώμων να με ενημέρωνες. Χρόνια Πολλά κι ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασική περίπτωση προβλήματος συμβατού παρμπρίζ.

Σύνηθες το παραμύθι της carglass (και των αντίστοιχων) οτί είναι σαν το γνήσιο από το ίδιο εργοαστάσιο με τις ίδιες προδιαγραφές απλά χωρίς το σήμα (που εμπορεύονται οι επίσημοι).

Δεν αντιλέγω οτι μπορεί να είναι από το ίδιο εργοστάσιο (μπορεί και όχι) απλά τις περισσότερες φορές υπάρχουν ποιότητες στα συμβατά που δεν μπορείς να διακρίνεις εύκολα σαν τρίτος οπότε σου βάζουν ότι θέλουν...

Εγώ πάντα ζητάω του κατασκευαστή (με το σηματάκι) για να είμαι σίγουρος οτί έχει τις απαραίτητες προδιαγραφές πάντως και να μην ψάχνομαι μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2012 στις 8:56 ΜΜ, green gordon είπε

Πριν λιγο καιρο αντικατεστησα το παρμπριζ στην carglass.

Μου ειπαν οτι ειναι το γνησιο (αν και δε γραφει τη μαρκα της εταιρειας πανω)

Παρατηρησα ομως οτι οταν οδηγω βραδυ βλεπω τα φωτα του δρομου να κανουν περιεργες γραμμες

στο γυαλι οι οποιες μαλιστα κινουνται αναλογα με την κινηση του αυτοκινητου.

Ειναι πολυ ενοχλητικο γιατι αποσπα την προσοχη μου και χανω σε ορατοτητα.

Μεσα στην εβδομαδα θα τους παρω τηλ,αναλογα ποτε θα μπορεσω.

Να πω βεβαια οτι στο σερβις τους κατα τα αλλα εμεινα πολυ ευχαριστημενος.

Εχει τυχει κατι παρομοιο σε σας?

    Πείτε μας σε πρώτη ευκαιρία την φίρμα που γράφει επάνω το παρμπρίζ , δεν μπορώ να φανταστώ πως δεν γράφει τίποτε απολύτως .

    Όσο για τις γραμμές , υποθέτω πως πρόκειται για διαφορά στην καμπυλότητα του after market παρμπρίζ σε σχέση με το γνήσιο και σωστά περιγράψατε πως ακολουθούν την ταχύτητα του αυτοκινήτου .

   Δώστε προσοχή για τυχόν υγρασίες , τις οποίες απευχομαι βέβαια , κυρίως στο μπροστινό μέρος της καμπίνας , ο λόγος είναι πως δεν υπάρχει πλέον στο δεύτερο παρμπρίζ η εφαρμογή που είχε το πρώτο . Φυσικά όπως εξήγησα και πριν , απευχομαι κάτι τέτοιο , όμως σε περίπτωση που προκύψει θα είναι μια καλή δικαιολογία ώστε να ζητήσετε την εκ νέου τοποθέτηση .

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο παρμπρίζ  είναι κατόπιν παραγγελίας και προμήθειας από την επίσημη αντιπροσωπεία του αυτοκινήτου μου και γράφει την ίδια ακριβώς μάρκα με τα υπόλοιπα κρύσταλλα του αυτοκινήτου (πίσω παρμπρίζ και στα πλαϊνά τζάμια) και τοποθετήθηκε πριν 10 μέρες περίπου. Οπότε θεωρητικά είναι γνήσιο. Επίσης, να προσθέσω ότι αντανακλάται και όλο το ταμπλό εσωτερικά στο παρμπρίζ (δλδ φαίνονται τόσο στα πλαϊνά π.χ. τα ηχεία, όσο και στο κέντρο π.χ. τα σημεία εξόδου του αέρα, κ.λπ.),  καθώς και κατά την ημέρα αντανακλάται ο ήλιος σε κατακόρυφες (εν μέρει καμπυλωτές) γραμμές, αντανακλάσεις που δεν υπήρχαν πριν την αντικατάσταση του παρμπρίζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Πείτε μας σε πρώτη ευκαιρία την φίρμα που γράφει επάνω το παρμπρίζ , δεν μπορώ να φανταστώ πως δεν γράφει τίποτε απολύτως .

    Όσο για τις γραμμές , υποθέτω πως πρόκειται για διαφορά στην καμπυλότητα του after market παρμπρίζ σε σχέση με το γνήσιο και σωστά περιγράψατε πως ακολουθούν την ταχύτητα του αυτοκινήτου .

   Δώστε προσοχή για τυχόν υγρασίες , τις οποίες απευχομαι βέβαια , κυρίως στο μπροστινό μέρος της καμπίνας , ο λόγος είναι πως δεν υπάρχει πλέον στο δεύτερο παρμπρίζ η εφαρμογή που είχε το πρώτο . Φυσικά όπως εξήγησα και πριν , απευχομαι κάτι τέτοιο , όμως σε περίπτωση που προκύψει θα είναι μια καλή δικαιολογία ώστε να ζητήσετε την εκ νέου τοποθέτηση .

Απαντάς σε κάτι που γράφτηκε πριν 9 χρόνια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Απαντάς σε κάτι που γράφτηκε πριν 9 χρόνια!!

      Ευχαριστώ ! Έτσι συνειδητοποίησα πόσο συχνά γράφουν σ' αυτή την ενότητα . Θέμα πριν εννέα χρόνια ακόμη δεν έφτασε χρονικά στο σημείο να διαγραφεί από το σύστημα .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνιση: Η παρούσα ενότητα όντως "άνοιξε" το έτος 2012. Επειδή αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα και τον 12/2019 γιαυτό και έκανα ανάρτηση (26-12-2019) μήπως και είχε κάποιος κάποια ενημέρωση / λύση, μιας και στην αναζήτηση που έκανα δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αλλο  να ζητάς διευκρινήσεις απο κάποιον που έγραψε κάτι το 2012 και άλλο να λες το δικό σου προβλημα.

Καλημέρα.

    Καλημέρα σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...