Προς το περιεχόμενο

Νέα υπέρλεπτη σειρά iMac από την Apple


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο λεπτό iMac πάχους 5 χιλιοστών (!) παρουσίασε σήμερα η Apple, με ιδιαίτερα όμορφο σχεδιασμό και υψηλής ποιότητας κατασκευή. Διαθέτει οθόνη με γυαλί από γωνία σε γωνία, ενώ το υλικό κατασκευής του είναι το γνωστό αλουμίνιο που χρησιμοποιεί η Apple στα προϊόντα της.

Κυκλοφορεί σε εκδόσεις με δύο μεγέθη οθόνης, 21.5" και 27" ιντσών, με αναλύσεις 1.920x1.080 και 2.560x1.440 pixel αντίστοιχα. Έχει 75% λιγότερη αντανάκλαση σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο ενώ η διαδικασία του calibration είναι ήδη προρυθμισμένη από το εργοστάσιο. Κυκλοφορεί σε εκδόσεις με επεξεργαστή Intel Core i5 και i7 με γραφικά NVIDIA Kepler. Η χωρητικότητα φτάνει τα 768GB με τεχνολογία σκληρού δίσκου SSD ή 3TB με μηχανικό σκληρό δίσκο και 32GB Ram. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα συνδυασμού 128GB SSD δίσκου με 3 ΤB HDD σε ένα εξάρτημα, κάνοντας χρήση της τεχνολογίας Fusion Drive. Για πρώτη φορά αφαιρείται η υποστήριξη οπτικού δίσκου, ο οποίος υποστηρίζεται πλέον ως αξεσουάρ όπως γίνεται στα MacBook Air και στο νέο MacBook Pro.

 

imacc.jpgimacb.jpg

 

 

Το βασικό μοντέλο είναι με 21.5 ιντσών οθόνη περιλαμβάνει επεξεργαστή 2.7GHz i5, 8GB RAM και 1TB HDD με κοστολόγηση $1,299 ενώ θα είναι διαθέσιμο από το Νοέμβριο. Το μοντέλο με 27 ιντσών οθόνη περιλαμβάνει επεξεργαστή 2.9GHz i5, 8GB RAM και 1TB HDD με κοστολόγηση $1,799 ενώ θα είναι διαθέσιμο από το Δεκέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μια ακόμη φορά, το iMac αποτελεί το απόλυτο vfm προϊόν της Apple, πανέμορφο, εξαιρετικά δυνατό και σε σχετικά λογική τιμή γαι αυτά που δίνει.* Αρκεί να έχει το fusion drive και στα πιό φτηνά μοντέλα.

Όλα τα άλλα που ανακοίνωσε ως τώρα, για μένα είναι φύκια. Για να μη μιλήσω για το iPad 3 που το έφαγε η μαρμάγκα, μαζί με τα ωραία λ7 αυτών που το αγόρασαν.

 

 

*Αν και πάλι για Win8 με βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτο χωρις οθονη αφης? Καταλαβα, τα win 8 θα κανουν περιπατο....

 

Θες οθόνη αφής σε desktop..??

περιμένουμε τις εντυπώσεις σου απο την αγορά σου...

 

Το νέο iMac είναι φοβερό desktop και πολύ καλό value for money.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφο μηχάνημα...η apple τα έπαιξε όλα για όλα (ipad4,ipad min,imac,macbook pro,mac mini), να προλάβει την αγορά για τα χ/γεννα...το θέμα είναι εδώ, ποιος πλέον θα μπορεί να τα αγοράσει!;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ! η κρίση στην Ελλάδα έφτιαξε τις τιμές στα iMac.. keep going guys... :P

Μόλις γίνουν γνωστά κ τα υπόλοιπα στην σελίδα της Apple θα εκφέρω εγώ γνώμη,η εμφάνιση είναι δεδομένη εξάλλου στα προϊόντα της και το αποδεικνύει συνεχώς..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει... το μηχάνημα είναι ότι ομορφότερο έχω δει σε all in one... και σίγουρα θα το ήθελα...

Αλλά μάλλον πρέπει να είμαι ανώμαλος γιατί το φαντάζομαι με windows 8 επάνω... :P

Και χωρίς το όμορφο (αλλά άβολο) πληκτρολόγιο-ποντίκι...

 

Βασικά, μόνο τον "πύργο" θέλω... με την Onboard οθόνη... :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα. Από design τρομερά τα νέα iMac αλλά με ξενερώνει πολύ ένα πράγμα. Ποιό? Ε όχι και 5400rpm HDD στο οικονομικότερο μοντέλο και στο αμέσως επόμενο. Αυτό μόνο εμένα ξενερώνει? Ελπίζω να αλλάζει εύκολα σε 7200rpm ή σε SSD καθαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

έως 3ΤΒ, όχι απαραίτητα αυτόν...

 

btw το "τεχνολογία σκληρού δίσκου SSD" δεν στέκει καλά, ο SSD δεν είναι "σκληρός δίσκος"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...