Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό ή CCNA?


nzes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδία,

 

Νέος στο Insomnia, θα ήθελα να με βοηθήσετε.

Εργάζομαι ήδη σε μία εταιρέία τεχνικος υπολογιστών, με πτυχίο ΤΕΙ Πληροφορικής

και θέλω το κάτι παραπάνω.Σκέφτομαι για CCNA ή μεταπτυχιακό δικτυών-ασφάλεια?

Απλά δεν μπορώ να καταλήξω.Στην αγορά εργασίας (λέμε τώρα..) με τι θεωρείται

ότι ήταν καλύτερο να ξεκινήσω..Λόγω κρίσης δεν έχω και τα τρελλά λεφτά για

μεταπτυχιακό.

 

Αναμένω για τις απαντήσειςσας

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείτε ccna/ccnp/ccie

αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω, δεν θα σπούδαζα πανεπιστήμιο καν...

μονο αυτά μετράνε φιλε, τα πτυχία είναι για θεωρία...

στην πράξη θες certifications, είτε cisco, είτε microsoft, είτε linux.

βεβαια το ccna είναι το πρώτο και μετράει αλλα όχι όσο το ccnp ποσο μάλλον το ccie...το ίδιο ισχύει και σε όλα τα αλλα certifications...τα πρώτα είναι καλά...τα δευτερα ακόμα καλύτερα k ούτω καθεξής

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να μεινεις μονο στο CCNA καλύτερα μεταπτυχιακο και διαβασε μετα 1 μηνακι 9tut και παρε και το CCNA. Αν πας για CCNP τότε ναι μετραει. CCIE που αναφέρθηκε θελει πολλά κιλά @@ και πολλά $$$ για να το προσπαθήσεις και να το παρεις και σίγουρα καποια επαγγελματικη εμπειρια, αν το παρεις βεβαια θα εχεις δουλεια και με καλά λέφτα.

Τωρα για αγορα εργασίας που αναφέρθηκες αν μιλας για Ελλάδα πρεπει να ξερεις και απο λειτουργικά microsoft servers κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

το ccna πρπεει να ειναι μοναχα η αρχη, με σκοπο να συνεχισεις παραπανω σε ccnp και σε concentrations (voice, service provider, security κλπ). το σιγουρο ειναι πως εταιριες πληροφορικης ζητανε περισσοτερο ειδικες, πρακτικες γνωσεις που αποκτας μεσω πιστοποιησεων παρα με πτυχια και μεταπτυχιακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εννοείται οτι θα πας για πιστοποιήσεις cisco.

 

Παίρνεις το CCNA, μετά πας στο CCNP και αν θέλεις παίρνεις και το security certification που εχει η cisco και είσαι αρχηγός.

Θα σε ζητάνε για δουλειά. Να είσαι 100% σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν καποια στιγμη θελησεις να ανεβεις μισθολογικα και να μην εισαι απλα ενας μηχανικος, νομιζω θα χρειαστει κατι παραπανω απο μια πιστοποιηση cisco. οπως και να το κανουμε, με εξαιρεση τα διαφορα CCIE, δεν εχουν τοσο μεγαλο κυρος αυτα τα χαρτια. μετρανε και πιστοποιουν πρακτικες γνωσεις, αλλα για το κατι παραπανω δεν αρκουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι,

 

Απότι βλέπω τα λεφτά για το CCNA είναι γύρω στα 2000 ευρώ

χωρίς τα λεφτά της πιστοποίησης.Ψάχτηκα λίγο και λέω να καταλήξω

σε Microsoft Certification και αγορά βιβλίων και στην συνέχεια για CCNA.

Λέω να ξεκινήσω με

Windows Server 2012.

 

Ακούω γνώμες.

Επεξ/σία από nzes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys , η εκπαίδευση μετράει περισσότερο μην ακολουθείτε το τριπακι της πιστοποίησης , πρέπει να το ξέρεις το σπορ καλά και αυτό με 2 τρόπους γίνεται. 1ον εμπειρία, 2ον hands on και καθηγητής. Το να έχεις ένα χαρτί δεν λέει κάτι, το να το ξέρεις όμως είναι πολύ σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 φιλοι μου εχουν παρει το CCNA+CCNP με βιβλια και emulators απο τον θειο.

Κοινως, εστρωσαν κωλο και διαβασαν μονοι τους.

 

Αυτα σε αντιθεση με τα 2 χιλιαρικα που ειπωθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 φιλοι μου εχουν παρει το CCNA+CCNP με βιβλια και emulators απο τον θειο.

Κοινως, εστρωσαν κωλο και διαβασαν μονοι τους.

 

Αυτα σε αντιθεση με τα 2 χιλιαρικα που ειπωθηκαν.

Ετσι ακριβως.

Απλα θελει ψαξιμο.

 

Εγω παντως θα αρχισω αυτες τις μερες σεμιναρια για πιστοποιηση Apple τεχνικου. Μετα θα παω για CCNA και μετα ισως για CCNP. Το CCIE, ειναι πολυ δυσκολο και χρειαζεται απ' οτι ξερω να αγορασεις εξοπλισμο. Δεν ξερω αν με emulators μπορεις να τρεξεις ακριβως αυτο που πρεπει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβως.

Απλα θελει ψαξιμο.

 

Εγω παντως θα αρχισω αυτες τις μερες σεμιναρια για πιστοποιηση Apple τεχνικου. Μετα θα παω για CCNA και μετα ισως για CCNP. Το CCIE, ειναι πολυ δυσκολο και χρειαζεται απ' οτι ξερω να αγορασεις εξοπλισμο. Δεν ξερω αν με emulators μπορεις να τρεξεις ακριβως αυτο που πρεπει.

 

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους για το CCNA. Αξίζει να το πάρεις (εγώ να δω πότε θα στρωθώ να διαβάσω για να το πάρω πριν τα ξεχάσω στο τέλος). Το CCIE είναι μεγάλο παλούκι και από όσο ξέρω για την εξέταση πρέπει να πας εξωτερικό (Βέλγιο αν θυμάμαι καλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους για το CCNA. Αξίζει να το πάρεις (εγώ να δω πότε θα στρωθώ να διαβάσω για να το πάρω πριν τα ξεχάσω στο τέλος). Το CCIE είναι μεγάλο παλούκι και από όσο ξέρω για την εξέταση πρέπει να πας εξωτερικό (Βέλγιο αν θυμάμαι καλα).

 

Καλά θυμάσαι! Για το CCIE δίνεις εξετάσεις σε 3-4 συγκεκριμένες χώρες στην ΕΕ.

Πάντως για όσους έχουν αμφιβολίες, καλό θα ήταν να ξεκινούσαν με το CCENT και μετά να προχωρήσουν στο CCNA. Τo CCENT μπορείτε να το κλείσετε σε πολύ καλή τιμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού περάσεις από Ελλάδα το θεωρητικό, πας για μία μέρα και δίνεις εργαστήριο στο εξωτερικό για το CCIE.

Πρέπει να νοικιάσεις έτοιμα racks ή να πηγαίνεις στη Cisco να πληρώνεις με την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...