Προς το περιεχόμενο

Format Win7, install Ubuntu.


silve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

έχω ένα laptop στο οποίο υπάρχουν windows 7. Αυτό που θέλω είναι να διαγράψω εντελώς ότι υπάρχει, format δηλαδή το δίσκο και να εγκαταστήσω τη νεότερη έκδοση Ubuntu. Αυτό που αρχικά έκανα ήταν να ορίσω να κάνει boot το laptop από το CD/DVD και αφού έγραψα σε ένα DVD τα αρχεία έκδοσης 12.10, έβαλα το DVD στο drive, restart το μηχάνημα αλλά δε μου bootάρει από το DVD. Εξακολουθεί να μπαίνει στα win7 που έχει εγκατεστημένα. Έγραψα σε ένα άλλο CD την έκδοση Ubuntu 12.04 LTS αλλά πάλι τα ίδια μου κάνει!

 

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει; Νομίζω πως κάτι παίζει με την εγγραφή. Εξηγώ τι ακριβώς κάνω. Μου κατεβαίνει σε .iso μορφή το αρχείο με τα Ubuntu, κάνω αποσυμπίεση των αρχείων, και όλα αυτά τα αρχεία τα γράφω σε ένα CD/DVD. Κάνω κάτι λάθος;

 

Πάντως όταν είμαι μέσα στα win7 και βάζω το CD με τα Ubuntu, το αναγνωρίζει κανονικά και μου λέει να κάνω εγκατάσταση, αλλά θέλω παράλληλα να γίνει και format του δίσκου, όχι να έχω δυο λειτουργικά στο laptop.

 

Ελπίζω να μη σας ζάλισα,

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει; Νομίζω πως κάτι παίζει με την εγγραφή. Εξηγώ τι ακριβώς κάνω. Μου κατεβαίνει σε .iso μορφή το αρχείο με τα Ubuntu, κάνω αποσυμπίεση των αρχείων, και όλα αυτά τα αρχεία τα γράφω σε ένα CD/DVD. Κάνω κάτι λάθος;

Αυτό κάνεις λάθος,πρέπει να το γράψεις σαν iso.

Αναλόγως ποιο πρόγραμμα έχεις αλλά γενικά πρέπει να πας σε επιλογή copy cd/dvd και εκεί να διαλέξεις σαν πυγή το iso, έτσι θα γραφούν όλες οι πληροφορίες και θα μπορείς να κάνεις Boot.

 

Μπορείς να φτιάξεις και usb εγκατάστασης π.χ. με τοY.U.M.I

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...