Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση δικτύου με Asus RT-AC66U


FrankyGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω το δικτυό μου με το router Asus RT-AC66U.

Τώρα έχω ένα Netgear DGN2000B (annex B). Θα χρειαστεί να πάρω άλλο modem ή θα μπορέσω να κάνω την δουλειά μου με το υπάρχων ? Αν ναι ποιό προτείνετε εσείς ?

Από ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά του δεν έχει gigabit ethernet (10/100 μόνο) οπότε λογικά όταν βάλω πάνω το Asus RT-AC66U δεν θα έχω gigabit ταχύτητα ή δεν έχει σχέση αυτό ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με το υπάρχον. Δεν χρειάζεται να αγοράσεις άλλο Modem/Router. Ήδη έχεις εξαιρετικό modem/router :)

 

To netgear σου το γυρνάς σε bridge (modem mode only το έχει στις ρυθμίσεις), το συνδέεις με καλώδιο στο asus, και συμπληρώνεις στο asus τα pppoe στοιχεία του παρόχου σου, και είσαι τζιτζι... :) (vpi/vci=8/35, username/password, κτλ κτλ)

 

Όχι, δεν έχει σχέση που το netgear δεν είναι gigabit. Εσύ είτε με καλώδιο, είτε με wireless θα συνδέεσαι πλέον στο ASUS, και θα έχεις gigabit κανονικά (με cat5e η cat6)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το παρουμε απο την αρχη?για ποιο λογο θες να το αλλαξεις?δεν σε καλυπτει που δεν εχει gigabit to netgear?μεταφερεις μεγαλα αρχεια απο δικτυο και θες gigabit? η θες dual band router που προυποθετει και αντιστοιχες καρτες?γιατι παραπανω ταχυτητα ιντερνετ δεν θα εχεις με gigabit ουτε με dual band.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos ο άνθρωπος το γράφει από μόνος του....: Σκέφτομαι να αναβαθμίσω το δικτυό μου ---> ΤΟΠΙΚΟ ΜΟΥ ΔΙΚΤΥΟ

 

Για να θέλει gigabit, να λέει αναβάθμιση, τι μας έρχεται στο μυαλό...; Πως του είναι αχρείαστα...; Πάει να πει ότι έχει επιλέξει το συγκεκριμένο για κάποιο σκόπο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να μας πει τι θελει να κανει να δουμε αν μπορει να βρεθει κατι καλυτερο απο το συγκεκριμενο παλι δεν νομιζω οτι ειναι κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Θέλω να αναβαθμίσω το δικτυό μου σε gigabit γιατί μεταφέρω πολλά αρχεία από και προς NAS που τώρα να φανταστείτε ανεβάζω και κατεβάζω με 9 Mbit/sec.

Επίσης στο μέλλον θα ήθελα να πάρω ένα apple tv gen 3.

Ξέρει κανείς ποιό είναι το max μήκος καλωδίου cat 6 που μπορώ να βάλω για να μην έχω απώλειες?

Και κάτι τελευταίο αν ξέρει κανείς θέλω να μεταφέρω hdmi σήμα από ote tv σε άλλη τηλεόραση μέσω δικτύου .

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαξ μηκος καλωδιου cat6 αρκει να ειναι φτιαγμενο σωστα

When used for 10/100/1000BASE-T, the maximum allowed length of a Cat 6 cable is 100 meters or 328 feet. This consists of 90 meters (300 ft) of solid "horizontal" cabling between the patch panel and the wall jack, plus 10 meters (33 ft) of stranded patch cable between each jack and the attached device. Since stranded cable has higher attenuation than solid cable, exceeding 10 metres of patch cabling will reduce the permissible length of horizontal cable

τωρα για το Nas απλα να σου αναφερω κατι γενικοτερα.οκ το Nas πραγματι με 100αρα ethernet θα φτασει τα 12 mbyte/sec περιπου ενω αντιθετα σε 1000 θεωρητικα θα φτανει τα 120 περιπου.απο εκει και περα τα περισσοτερα φτηνα Nas αμα κοιταξεις στις προδιαγραφες η να το πω καλυτερα στα Test που κανουν θα δεις οτι πολλα απο αυτα δεν μεταφερουν ουτε 20mbyte/sec λογω του ιδιου του Nas και οχι λογω αλλου θεματος.οποτε δες και σε κανα συγκριτικο τι βγαζει σε ταχυτητα το Nas σου.

να υποθεσω οτι εννοεις 9mbyte οχι 9mbit.

για το hdmi σε ethernet Μηπως εννοεις κατι σαν αυτο?

http://lifehacker.com/5918457/hdmi-over-ethernet-adapter-extends-hdmi-connections-up-to-98-feet-saves-money

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και πάλι. Το router το πήρα τελικά πριν λίγες ημέρες. Το DGN2000b το έκανα modem και το έχω συνδέσει με ένα cat6 7,5m αλλά και πάλι έχω αρκετά προβλήματα με τις μεταφορές. Αυξήθηκε η ταχήτητα αλλά όχι δραματικά θα έλεγα. Πριν με 9mbyte/sec τώρα 14 mbyte/sec.

Επειδή έχω το modem και το router στο γραφείο και εγώ είμαι δίπλα στο σπίτι λέω να φέρω το router σπίτι για να αυξήσω την ταχύτητα. Η απόσταση είναι περίπου 30-40 μέρα (γύρω γύρω από τοίχους). Αν βάλω cat5 καλώδιο θα έχω πρόβλημα ή πρέπει να πάρω cat6 ? (Σύνδεση από modem σε router).

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι το n παιζει στα 150mbits η στα 300 αναλογα τι πηρες δεν σημαινει οτι σε μεγαλη αποσταση θα τα πετυχεις ειδικα με Omni Κεραιες.κατα τα αλλα ναι το cat5 παιζει σχεδον 100 μετρα χωρις προβλημα αρκει εννοειται να ειναι φτιαγμενο σωστα με τα χρωματα.

 

επισης να σου πω κατι βασικο.αν το ενα Pc ειναι συνδεδεμενο στο asus και το αλλο ειναι συνδεδεμενο στο netgear και στελνεις αρχει απο το ενα στο αλλο εχεις θεμα.το netgear νομιζω ειναι 100mbit Οι ethernet του οποτε ενω εσυ στο wireless μπορει να εχεις 300mbits το ethernet που ενωνει το ενα ρουτερ με το αλλο αρα και το ενα pc με το αλλο θα σε περιοριζει στα 100mbit.δηλαδη κοντα στα 12,5 mbyte per second

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι nas εχεις? Ισως να ειναι αυτο αργο.(παρολο που ειναι gigabit)

 

To WD Book Live 2TB και από ότι λέει είναι gigabit.......

 

οτι το n παιζει στα 150mbits η στα 300 αναλογα τι πηρες δεν σημαινει οτι σε μεγαλη αποσταση θα τα πετυχεις ειδικα με Omni Κεραιες.κατα τα αλλα ναι το cat5 παιζει σχεδον 100 μετρα χωρις προβλημα αρκει εννοειται να ειναι φτιαγμενο σωστα με τα χρωματα.

 

επισης να σου πω κατι βασικο.αν το ενα Pc ειναι συνδεδεμενο στο asus και το αλλο ειναι συνδεδεμενο στο netgear και στελνεις αρχει απο το ενα στο αλλο εχεις θεμα.το netgear νομιζω ειναι 100mbit Οι ethernet του οποτε ενω εσυ στο wireless μπορει να εχεις 300mbits το ethernet που ενωνει το ενα ρουτερ με το αλλο αρα και το ενα pc με το αλλο θα σε περιοριζει στα 100mbit.δηλαδη κοντα στα 12,5 mbyte per second

 

To netgear είναι 100 mbit σωστά αλλά δεν το έχω πάνω πουθενά. Το κατάργησα και το έκανα modem μόνο. Του έχω βάλει ένα cat 6 7,5m και το έχω συνδέσει με το Asus AC-RT66U. Πάνω στο asus έχω βάλει το nas με gigabit σύνδεση. Το router είναι πολύ καλό και γρήγορο σε όλα αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος με τα ασύρματα. Δεν ξέρω μήπως φταίει ότι το έχω τοποθετήσει σχετικά ψηλά (2 μέτρα περίπου).

Όσο για το cat 5 που μου λες με τα χρώματα δεν ξέρω καθόλου απο συνδέσεις αύριο θα το πάρω και θα πρέπει να είναι ενισχυμένο (PET μου φαίνεται ότι το λένε) γιατί θα βγει και ένα μεγάλο μέρος εκτός σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μην περιμενεις με το Wd να δεις μεγαλυτερη ταχυτητα.ειναι απο τα πιο αργα nas.

kai με καλωδιο να στειλεις στο nas μην περιμενεις να δεις μεγαλυτερη ταχυτητα.οσο πιο ψηλα το ρουτερ τοσο αποφευγεις εμποδια οποτε παιζει πιο καλα.

αν το φτιαξεις εσυ το Utp πρεπει να μπουν σωστα τα χρωματα.τωρα για το καλωδιο δεν ξερω αν το λενε pet απλα εσυ ζητα Utp για εξωτερικους χωρους.μην σου δωσουν κανα καλωδιο που ειναι πολυζευγο και δεν σου κανει μετα οπως ειναι του οτε κατι Pet πολυζευγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μην περιμενεις με το Wd να δεις μεγαλυτερη ταχυτητα.ειναι απο τα πιο αργα nas.

 

kai με καλωδιο να στειλεις στο nas μην περιμενεις να δεις μεγαλυτερη ταχυτητα.οσο πιο ψηλα το ρουτερ τοσο αποφευγεις εμποδια οποτε παιζει πιο καλα.

 

αν το φτιαξεις εσυ το Utp πρεπει να μπουν σωστα τα χρωματα.τωρα για το καλωδιο δεν ξερω αν το λενε pet απλα εσυ ζητα Utp για εξωτερικους χωρους.μην σου δωσουν κανα καλωδιο που ειναι πολυζευγο και δεν σου κανει μετα οπως ειναι του οτε κατι Pet πολυζευγα.

 

Δηλαδή να πάρω cat5 για σύνδεση modem router ?

 

Sent from my iPad using Insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και cat5 κανει.αν θες να παρεις cat6 παλι χαμενο δεν παει.απλα και cat6 και για εξωτερικους χωρους θα ειναι λιγο τσιμπημενη η τιμη.αν δεν σε πειραζει πηγαινε για cat6.

 

ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ CAT5 ENNOOYME CAT5E ΠΑΝΤΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...