Προς το περιεχόμενο

Drupal δημιουργία αναζήτησης με φίλτρα


loumbas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω μια αναζήτηση σε συγκεκριμένο content type αλλά ξεκινώντας με ένα ένα χαρακτηριστικό. Δηλαδή για παράδειγμα έστω ότι έχω το content type "CAR" με χαρακτηριστικά τα "Car Make", "Model", "Doors Number", "Year".

Θέλω αν γίνεται να υπάρχουν Drop Down που όταν επιλέγω για παράδειγμα "Car Make=VW" αυτόματα να εμφανίζονται στο επόμενο Drop Down οι επιλογές

  • Polo
  • Passat
  • Golf
  • Bora
  • Jetta
  • κλπ...

και στη συνέχεια σε άλλο Drop Down οι χρονολογίες που έχουν κυκλοφορήσει αυτά τα αυτοκίνητα.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω πως γίνεται γενικότερα και ότι το περιεχόμενο που θα κάνω την αναζήτηση πρέπει να μπορεί να μεταβάλεται γιατί αυτό που θέλω να κάνω είναι κατάλογος βιβλίων που έχει γράψει ο κάθε χρήστης και μπορεί να κάνει ο ίδιος καταχώρηση και κάποιος άλλος να μπορεί να κάνει αναζήτηση για κάθε χρονιά ποιός έγραψε και σε τι κατηγορία ανήκει και στο τέλος να μου βγαίνει ο τιτλος. Προφανώς είναι ιδανικό όλο αυτό να γίνεται με OR και όχι AND γιατί κάποιος μπορει να θέλει ευρύτερη αναζήτηση.

 

Αυτό που ψάχνω είναι το κατάλληλο module που θα μου επιτρέψει τέτοιο configuration και αν είναι κάποιο από core modules μια καθοδήγηση του τι πρέπει να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...