Προς το περιεχόμενο

Αγορά 27αρας Yamakasi


Sotosgl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η γκαντεμιά στο μεγαλείο της. Φυσικά και επιβλήθει φόρος κτλ στα 93ε, μιας και είχαν την αναλυτική απόδειξη από το ebay.

Καλύτερα να περνά από τελωνείο Αθηνών ή όπου αλλού εκτός από Θεσσαλονίκης (μιας και το ήθελα για Λάρισα)

 

Λεπτομέρειες, οδηγίες και φωτογραφίες, απο Κυριακή και μετά.

 

- Μια χαρά ήταν και δίχως καμένα πίξελ, της αφαίρεσα ολόκληρη την βάση (θέλει προσοχή και υπομονή) και βιδώθηκε μια χαρά σε monitor bracket που είχα από το Πλαίσιο με μια 20άρα της Philips πριν.

 

ΥΓ. θα χρειαστώ και νεότερη κάρτα γραφικών μιας και η 6850 (MSI Model: R6850-PM2D1GD5) μου δεν σηκώνει ανάλυση πάνω από 1920x1200. Τρέχουσα σύνδεση με χρήση dual-dvi, με HDMI μου δίνει την μέγιστη ανάλυση 2560x1440, αλλά υπάρχει περίτπωση να την πάρω από το dvi?

Επεξ/σία από HamerZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΥΓ. θα χρειαστώ και νεότερη κάρτα γραφικών μιας και η 6850 (MSI Model: R6850-PM2D1GD5) μου δεν σηκώνει ανάλυση πάνω από 1920x1200. Τρέχουσα σύνδεση με χρήση dual-dvi, με HDMI μου δίνει την μέγιστη ανάλυση 2560x1440, αλλά υπάρχει περίτπωση να την πάρω από το dvi?

 

Με μπέρδεψες με τη σύνταξη που χρησιμοποιείς. Χρησιμοποιείς καλώδιο Dual Link DVI και δε σηκώνει 2560*1440, αλλά στη δίνει το HDMI;

 

Μάλλον το ανάποδο εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με radeon 7770 μου δίνει native ανάλυση και με DVI και με HDMI. 

 

Φαντάζομαι τα 93Ε ήταν μόνο ΦΠΑ και δασμοί, δεν είχες κερατιάτικα εκτελωνισμού που πληρώνεις όταν έρχεται κάτι με courier.

 

 

Θα ήθελα να μου πεις αν σου δουλεύει το brightness από το OSD. Εμένα μόνο το contrast δουλευει (αλλά φαίνεται σαν να ρυθμίζει την φωτεινότητα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε Λάρισα και την πήρα στις 11/6/2013. Ελλάδα είχε φτάσει στις 31/05/2013 (ΚΔ Αεροδρομίου & τελωνείο Θεσσαλονίκης).

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 11-06-2013 10:26

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 11-06-2013 03:08 ΛΑΡΙΣΑ Κ.Δ.Τ.

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΛΑΡΙΣΑ Κ.Δ.Τ. 10-06-2013 21:26 ΛΑΡΙΣΑ Κ.Δ.Τ.

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΔΤ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 10-06-2013 15:17 ΚΔΤ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΔΤ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ  10-06-2013 14:34 ΚΔΤ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 10-06-2013 09:17 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 31-05-2013 13:16 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-05-2013 12:51 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 29-05-2013 18:00 IPS

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-05-2013 19:28 IPS

 

Τα πρόσθετα χρήματα πέρα από την τιμή αγοράς του, και τα οποία πλήρωσα στα ΕΛΤΑ – Courier ήταν: Δασμοί 79€ και Τέλη Εκτελωνισμού 14,76€. Στο χαρτί με τίτλο «Διασάφηση Ταχυδρομικών Δεμάτων» είχε όλα τα στοιχεία από το ebay.co.uk. Την τιμή αγοράς και όχι το “200$/€” ή gift που γράφετε συνήθως από τον πωλητή/αποστολέα. Οπότε προέκυψε τα 335,80€ * 23% να μου έρθουν τα 79€.

 

Ρωτώντας (για το συγκεκριμένο Θεσσαλονίκης/Λάρισας), δέματα έως 70€ «περνάν» δίχως πρόσθετα. Από εκεί και πάνω όλα τα ελέγχουν και φορτώνουν τον ΦΠΑ 23%. Ακόμη και για αγορά 100€ πχ για συλλογή ασήμαντης πρακτικά αξίας (για προσωπική χρήση), θα έρθει το 23% για να το πάρεις από τα ΕΛΤΑ.

Φυσικά και θα προτιμούσα να είχα και επιλογή αποστολής με σκοπό να γλυτώσω τα έξτρα, όπως πχ αγοράζεις κινητό από ebay από Κίνα και ενώ έχει πραγματική αξία πχ 170€, δεν πληρώνεις τίποτα έξτρα.

 

Η οθόνη:

  1. Με την πρώτη ματιά δεν χρειάστηκε να αλλάξω τίποτα. Δεν είδα καμένο pixel ή κάτι άλλο.
  2. Άμεσα την χειρούργησα ώστε να φύγει και το εξόγκωμα για την βάση που είχε από κάτω. Οδηγίες βρήκα στο ακόλουθο site:  Link.png Site: http://www.overclock.net/t/1266468/removing-the-base-of-2720mdp">Removing the base of 2720MDP
  1. Η βάση-βραχίονας (με VESA) που είχα αγοράσει από το Πλαίσιο από την εποχή που αγόρασα την 20άρα της Philips (Brilliance 200WP), αντέχει μια χαρά την συγκεκριμένη 27άρα. Η 20άρα πήγε στον ίδιο βραχίονα όπου είχα μια 17άρα της Viewsonic από το 2005.
  2. Δυστυχώς η AMD/ATI 6850 της MSI (Model: R6850-PM2D1GD5)  μου δεν μπορεί να δώσει από το DVI ανάλυση πάνω από 1920x1200 με 1920x1080 (recommended).  Με χρήση HDMI αυτόματα γυρνά στην μέγιστη ανάλυση 2560x1440.

 

Ορίστε και φωτογραφίες από την διαδικασία αφαίρεσης της βάσης

uhng.jpg

y5oy.jpg

ltfv.jpg

l4xu.jpg

dd4z.jpg

nr6n.jpg3c5y.jpglxf.jpgogp5.jpgiht.jpgn5x5.jpg83fb.jpg7qs7.jpgyj6.JPG3cx4.jpgwgjx.jpg2y24.jpgg1qi.jpgrlvy.jpg1toq.jpgxcq.jpgkoxw.jpg

rjqv.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να φαίνεται να δουλεύει και το brightness. Μου ήρθε με Brightness 50 και αν το κατεβάσω βλέπω αισθητή διαφορά, ενώ αν το ανεβάσω δεν διακρίνω κάτι σημαντικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να φαίνεται να δουλεύει και το brightness. Μου ήρθε με Brightness 50 και αν το κατεβάσω βλέπω αισθητή διαφορά, ενώ αν το ανεβάσω δεν διακρίνω κάτι σημαντικό

Εγώ αντίθετα δεν βλέπω διαφορά. Περιμένω να μου στείλει ανταλλακτική πλακέτα να δοκιμάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Είμαι πολύ κοντά να αγοράσω την Dell 2713HM και σήμερα κάθισα και διάβασα όλο το θέμα και διάφορα ξένα forum για τις κορεάτικες 27αρες και για την dell.. Και έχω μπει σε μεγάλο δίλημμα.

Γενικά τα reviews της dell γράφουν για μια οθόνη απλά καλή αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο.. Στα + βέβαια είναι τα 3 χρόνια εγγύηση και η πολιτική της dell.. Σε κάποια θέματα κάποιοι έγραφαν ότι κάποιες κορεάτικες έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας από την dell..Γενικά όμως που έψαξα λίγο ebay γίνεται χαμός από τις κορεάτικες.. Yamakasi – Crossover – Qnix όλες κοντά στο 300αρι

Η κάρτα γραφικών μου είναι η 7970 και έχει dual dvi οπότε δεν χρειάζομαι άλλες συνδέσεις.. Τώρα σίγουρα θα ψάξω αν υπάρχει η επιλογή για 0 pixel εγγύηση γιατί στα περισσότερα γράφουν από 5 και πάνω

Εσείς τι θα προτείνατε? Dell (για την αξιοπιστία) ή κορεάτικη (για το vfm) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι οτι καίγομαι τόσο για τα χρήματα γιατί πούλησα την παλια μου οθονη 400Ευρώ και θα πάρω την dell 480 μέσω ενός φίλου μου.. Οπότε δεν το σκέφτομαι τόσο για τα χρήματα (οχι οτι θα με χαλάσει να εξοικονομήσω 200Ευρώ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι οτι καίγομαι τόσο για τα χρήματα γιατί πούλησα την παλια μου οθονη 400Ευρώ και θα πάρω την dell 480 μέσω ενός φίλου μου.. Οπότε δεν το σκέφτομαι τόσο για τα χρήματα (οχι οτι θα με χαλάσει να εξοικονομήσω 200Ευρώ..)

Εγώ θα πρότεινα στην περίπτωση σου την dell...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας λόγος που κοιτάω και τις κορεάτικες είναι και το design.. Σκέφτομαι να την κρεμάσω στον τοίχο μπροστά απο το γραφείο μου και η dell είναι πολύ χοντροκομμένη σε σχέση με τις άλλες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...