Προς το περιεχόμενο

Καμένοι από 8800/9800GT(X) ενωθείτε!


k_dinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάνε χρόνια μια 9800 μου έμεινε και εμένα στα χέρια 2 μέρες πριν την λήξη της διετούς εγγύησης

Μάλιστα την είχα αγοράσει σε τέτοια προσφορά που δυο χρόνια μετά δυσκολεύονταν να μου δώσουν αντίστοιχων δυνατοτήτων κάρτα

Σε laptops ευτυχώς τη γλύτωσα αλλά έχουν δει τα μάτια μου πολλά με πεθαμένη 8χχχ

Γενικά και η εποχή του bumpgate πέρασε, και ευελπιστώ ότι δε θα ξανά δούμε τίποτε το αντίστοιχο σα καταναλωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να έχετε απορία όσον αφορά αυτές τις κάρτες γιατί χαλάνε τώρα τόσο εύκολα.

Στο idle έχουν θερμοκρασία 50-55 κελσίου.

Φανταστείτε το καλοκαίρι με καύσωνα που στάζεις από τον ιδρώτα τι θερμοκρασίες έχουν αυτές οι κάρτες.

Και έχουν κάποια καλοκαίρια στην πλάτη τους.

Χρειάζονταν σε τακτά διαστήματα αλλαγή και πάστας gpu αλλά και τσεκάρισμα για αλλαγή στα thermal pads των μνημών.

Επίσης η σκόνη και η βρωμιά γίνεται σαν ξερή λάσπη και κολλάει στον ανεμιστήρα και στις κολλήσεις και τα κυκλώματα της πλακέτας.

Όταν κάποιος βλέπει αυτές τις γραμμές που έχουν περιγράψει κάποιοι παραπάνω χρειάζεται.

Αλλαγή η πάστα της gpu.

Τα thermal pads εάν έχουν χαλάσει.

Και σημαντικό ... καθάρισμα η ηλεκτρονική πλακέτα.

Σε ένα ποτηράκι της ρακής βάζετε ισοπροπυλική αλκοόλη ( την βρίσκεται στο φαρμακείο ) βουτάτε μια οδοντόβουρτσα μέσα και βουρτζίζετε μόνο τα ηλεκτρονικά κυκλώματα της πλακέτας και τις κολλήσεις.

 Α δεν πιάσει αυτό ύστατη λύση το ψήσιμο.


Έχω μια τέτοια την evga 8800gt που έχει χαλάσει πριν μερικούς μήνες.

Δευτέρα Τρίτη θα την εγχειρήσω  και μετά ψήσιμο και ότι έγραψα παραπάνω.

Να δούμε εάν πετύχει.

Ακόμα και εάν βάλει πάστα κάποιος στην gpu πιθανότατα δεν λύνει το πρόβλημα με τις γραμμές.

Θέλει καθάρισμα η ηλεκτρονική πλακέτα όπως περιέγραψα.

Εγώ θα την βάλω κατευθείαν για ψήσιμο γιατί η κατάσταση της είναι σοβαρή.

Αν καθαρίζω με ισοπροπυλική αλκοόλη και την τεστάρω και δεν λειτουργεί θα πρέπει μετά να αφαιρέσω την πάστα από την gpu να την ψήσω και μετά να ξαναβάζω πάστα και δεν με παίρνει γιατί έχω παραγγείλει την prolimatech pk-3 που θέλω να βάλω στον επεξεργαστή στο σύστημα που έχω. και είναι πολύ ακριβή να την σπαταλάω σε δοκιμές της 8800gt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή θα πρέπει να καταφέρετε να ολοκληρώσετε την παπαρολογία των καμένων από τις καμένες οτιδήποτε γιατί κατάντησε κουραστικό. Μου έχουν καεί πλείστες κάρτες γραφικών από όλους τους κατασκευαστές και δεν νομίζω να υπάρχει καμιά διάκριση μεταξύ Radeon ή GeForce σε στατιστική βάση. Η μόνη εξαίρεση που έχει τον απέθαντο είναι μια 9700PRO που την είχα χαρίσει σε φίλο και ζει ακόμα. Ενδεικτικό για κάτι, δεν νομίζω. Και τώρα που το σκέφτομαι η ενότητα έκανε τον κύκλο της και ώρα να πούμε καληνύχτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...