Προς το περιεχόμενο

Dual boot χωρις grub


nasar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν εισαι με xp, αρα και με ntldr (= ο bootloader των windows), θα εχεις και boot.ini καπου στον c: σου, οποτε η δουλεια μπορει να γινει με το grub4dos καπως ετσι (βημα 3)

 

http://fedorasolved.org/Members/rasker/dual-booting-fedora-windows-xp-vista-already

 

Αν εισαι με vista/7 θα χρειαστει να μπλεχτεις λιγο παραπανω με το bcdedit (εφαρμογη που ρυθμμιζει τον ntldr των vista/7), μιας και ο ntldr τους δεν εχει καποιο "αναγνωσιμο" αρχειο ρυθμισεων οπως το boot.ini.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε laptop θέλω να τα βάλω το οποίο είναι 3 μηνών.Έχω δύο σκληρούς 160 και 700 gb.Στο C τρέχουν τα εφτάρια και θέλω να βάλω στο D linux.Εδώ που λέει desktop Fedora-17-x86_64-Live-Desktop.iso για λαπτοπ κάνει;Σορρυ αλλα είμαι noob όσον αφορά linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γενικά κάνει,αν και υπάρχουν και εκδόσεις που είναι για laptop και είναι λίγο ποιο ελαφριές,αλλά αν έχεις καλό δυνατό laptop βάλε αυτό,μια χαρά θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "desktop" στο ονομα δεν αναφερεται στη διακριση μεταξυ desktop και λαπτοπ. Αναφερεται στη διακριση μεταξυ desktop, δηλαδη ενος pc που θα εχει γραφικο περιβαλλον και θα κανει πιο desktop oriented δουλειες, πχ web surfing, multimedia, δουλειες γραφειου κλπ, και server, δηλαδη ενος pc που δεν θα εχει γραφικο περιβαλλον και θα κανει server oriented δουλειες, πχ network shares, ftp server, mail server κλπ.

 

Επισης, το συγκεκριμενο iso ειναι με gnome, που ειναι το default desktop enviroment της fedora. Δοκιμασε καλυτερα την εκδοση με kde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γενικά κάνει,αν και υπάρχουν και εκδόσεις που είναι για laptop και είναι λίγο ποιο ελαφριές,αλλά αν έχεις καλό δυνατό laptop βάλε αυτό,μια χαρά θα είναι.

To laptop είναι πολύ καλό δηλαδή δεν έχει πρόβλημα.Ο 160άρης είναι ssd,έχει ι7 και 8gb ραμ.

 

Το "desktop" στο ονομα δεν αναφερεται στη διακριση μεταξυ desktop και λαπτοπ. Αναφερεται στη διακριση μεταξυ desktop, δηλαδη ενος pc που θα εχει γραφικο περιβαλλον και θα κανει πιο desktop oriented δουλειες, πχ web surfing, multimedia, δουλειες γραφειου κλπ, και server, δηλαδη ενος pc που δεν θα εχει γραφικο περιβαλλον και θα κανει server oriented δουλειες, πχ network shares, ftp server, mail server κλπ.

 

Επισης, το συγκεκριμενο iso ειναι με gnome, που ειναι το default desktop enviroment της fedora. Δοκιμασε καλυτερα την εκδοση με kde.

Α οκ.Τώρα που έψαξα λίγο στο cmd για το bcd edit μπορεί αυτο να βοηθήσει για να έχω επιλογή dual boot από τον windows bootloader?(bcdedit /create/d "όνομα του λειτ συστήματος /application osloader).Επίσης πώς μπορώ να μην εγκαταστήσω grub όταν θα κάνω install to hard drive από το cd?

0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σε ρωτήσει που να βάλεις τον boot loader πρέπει να αλλάξεις την επιλογή, ο /dev/sda είναι ο πρώτος δίσκος, των windows,και να βάλεις τον δεύτερο δίσκο.Επίσης λογικά θα θέλεις να κόψεις τον 700gb δίσκο και να μην δώσει όλον τον χώρο στα fedora μιας και μετά δύσκολα θα έχεις πρόσβαση μέσου windows.

021_fedora12_boot_loader.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σε ρωτήσει που να βάλεις τον boot loader πρέπει να αλλάξεις την επιλογή, ο /dev/sda είναι ο πρώτος δίσκος, των windows,και να βάλεις τον δεύτερο δίσκο.Επίσης λογικά θα θέλεις να κόψεις τον 700gb δίσκο και να μην δώσει όλον τον χώρο στα fedora μιας και μετά δύσκολα θα έχεις πρόσβαση μέσου windows.

021_fedora12_boot_loader.png

και πώς θα μπορώ να επιλέγω απο τον mbr των windows να μπαίνω fedora?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μεινεις με τον ntldr, οταν ο installer σε ρωτησει στην παραπανω εικονα, θα ΑΠΟεπιλεξεις το "install a bootloader on /dev/kati" και θα κανεις το κολπο με τον grub4dos που περιγραφεται στο λινκ που εδωσα.

 

Βεβαια, το πως θα βαλεις τα του grub4dos στον ntldr των 7 με το bcdedit ειναι αλλη ιστορια.

http://diddy.boot-land.net/grub4dos/files/install_windows.htm

 

Αληθεια, γιατι δεν θες grub?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μεινεις με τον ntldr, οταν ο installer σε ρωτησει στην παραπανω εικονα, θα ΑΠΟεπιλεξεις το "install a bootloader on /dev/kati" και θα κανεις το κολπο με τον grub4dos που περιγραφεται στο λινκ που εδωσα.

 

Βεβαια, το πως θα βαλεις τα του grub4dos στον ntldr των 7 με το bcdedit ειναι αλλη ιστορια.

http://diddy.boot-la...all_windows.htm

 

Αληθεια, γιατι δεν θες grub?

Δεν ξέρω δεν το συμπαθώ.Βασικά είχα βάλει και opensuse πριν λίγο καιρό κάτι τελικά δεν μου αρεσε, έκανα φορματ στο D και στην αρχ αντι να φορτωνει τον mbr των 7 φορτωνε grub και κρασαρε.Έτσι αναγκάστηκα να κάνω repair με το CD των 7 για να φορτώνει τον mbr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα φορματ στο D και στην αρχ αντι να φορτωνει τον mbr των 7 φορτωνε grub και κρασαρε.Έτσι αναγκάστηκα να κάνω repair με το CD των 7 για να φορτώνει τον mbr

 

Μα αυτη ειναι η τυπικη διαδικασια για τη λυση του προβληματος που λες! Ειναι σαν να λες πως "αλλαξα κλειδαρια στην πορτα μου, αλλα το παλιο κλειδι δεν εμπαινε, οποτε αναγκαστικα να βγαλω καινουριο" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτη ειναι η τυπικη διαδικασια για τη λυση του προβληματος που λες! Ειναι σαν να λες πως "αλλαξα κλειδαρια στην πορτα μου, αλλα το παλιο κλειδι δεν εμπαινε, οποτε αναγκαστικα να βγαλω καινουριο" :P

 

H λύση σε τι στο να έχω dual boot με τον mbr των windows?Δηλαδή εγκαθιστώ στο D χωρίς bootloader fedora και μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το λαπτοπ εχει 2 δισκους , δεν εχει επιλογη στο bios ποιος θα εκκινει ?

 

Αν ναι , τοτε αφηνεις τα 7αρια ως εχουν , εγκαθιστας το λινουξακι σου , επιλεγεις στην εγκατασταση το grub να παει στον 2ο δισκο , σε αυτον που θα βαζεις δηλ το λινουξ.Λογικα θα ανιχνευτει η εγκατασταση και των 7αριων και θα γραφτουν οι αναλογες εγγραφες στο configuration του grub.

 

Επειτα επιλεγεις στο BIOS να εκκινει ο 2ος δισκος..θα πεταγεται ο grub θα διαλεγεις τι θελει να ξεκιναει και ολα καλα.

 

Αν βαρεθεις το λινουξακι , φορμαρεις τον 2ο δισκο και τα 7αρια συνεχιζουν να δουλευουν χωρις να εχει επηρρεαστει το mbr τους.

 

Αυτη μου φαινεται ειναι η πιο καθαρη λυση.Αααααααν υπαρχει επιλογη παντα στο BIOS για το ποιος δισκος να ξεκιναει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths

Ο λογος για τον οποιο υπαρχουν boot managers, σαν τον ntldr και τον grub και γενικως, ειναι για να μπορεις να επιλεξεις που θα μπεις χωρις να κανεις οποιαδηποτε αλλαγη στο bios ή να μπεις σε καποιο boot menu της μητρικης, εχοντας παντα διαθεσιμες τις επιλογες για το τι θα εκκινησεις.

 

@nasar

Ναι, αφου αυτο θες. Και οταν μια μερα βαρεθεις τη fedora, κανεις φορματ στον αλλο δισκο, ανοιγεις το bcedit και σβηνεις την καταχωρηση για αυτη. Και ο μονος τροπος ειναι με grun4dos με τη διαδικασια που περιγραφεται παραπανω στο λινκ που εδωσα.

Απλα δεν ειναι ευκολη γιατι η fedora θα μπει σε partition με filesystem που δεν διαβαζεται απο τα windows, γιαυτο γινετια ολη η ιστορια με τον grub4dos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...