Προς το περιεχόμενο

Απαραίτητα ρούχα-αξεσουάρ για ταξίδι σε Σκανδιναβικές χώρες το χειμώνα ?


iparou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, LongTom είπε

Εσύ ξέρεις, αλλά σε πιστεύω ότι είναι υπερβολή. 
Θα βγάλεις την μπέμπελη, ιδίως εάν καβαλάς το ποδήλατο για να πας σε πανεπιστήμιο.

Ισοθερμικά φορούσα όταν εδώ, Σουηδία, είχαμε -19 τον Φλεβάρη και έπρεπε να πάω να ξεχιονίσω το αμάξι και την αυλή(περί το μισάωρο έξω).
Στην Δανία ποτέ και πουθενά δεν χρειάστηκα τίποτα παραπάνω από ένα καλό αδιάβροχο-μπουφάν. Τα ίδια και οι άλλοι "νότιοι" (ισπανοιταλοέλληνες) που ήξερα. 

Ίσως έχεις δίκιο απλά συνήθως φοράω ένα ισοθερμικό κι από πάνω ένα φούτερ κι ένα μπουφάν. Μέρες που έχει κρύο βοηθάει αρκετά. Τώρα σε εσωτερικό χώρο, ναι εκεί ιδρώνεις λίγο 😅

 

2 ώρες πριν, fmarulezkd είπε

Σεπτέμβριο που θα ανέβεις δε θα έχει κρυο έτσι και αλλιώς. Εγώ θς σου έλεγα να παρεις κατευθείαν απο εκει. Στη Σκανδιναβία παίζουν κ πολυ τα second hands shops, μπορείς να βρεις διαμάντια σε πολυ χαμηλες τιμές. Έτσι κ αλλιως στα ρούχα δεν ειχα δει σημαντικές διαφορές με Ελλάδα οσο ημουν Σουηδία, αλλά ουτε και τώρα στη Νορβηγία. 

Είμαι διχασμένος γιατί από τη μία δε θέλω να πάω εκεί χωρίς να έχω κάνει μια προετοιμασία, (γιατί σε περίπτωση που δεν βρω κάτι, θα αναγκαστώ να δώσω πολλά λεφτά στο τέλος), από την άλλη παίζει και το sportsdirect στην τελική που μπορώ στην τελική να παραγγείλω κάτι τέτοιο: https://www.sportsdirect.com/karrimor-3-in-1-weathertite-jacket-mens-443532#colcode=44353203

σε περίπτωση που δεν βρω τίποτα και για το συγκεκριμένο μπουφάν διάβασα καλά λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 11/04/2021 at 01:01, ChicoAndaluz said:

Επειδή είναι πανάκριβη είπα να ψαχτώ εδώ Ελλάδα..

Όταν λες το αεροδρόμιο;;; Έχει μαγαζιά το αεροδρόμιο της Κοπεγχάγης;;;;

Για αυτό που αναφέρεις με την πτώση τιμών στη Νορβηγία, πρώτη φορά το ακούω. Δεν ξέρω αν γίνεται το ίδιο πράγμα στη Δανία αλλά μου φαίνεται πολύ παράξενο.

 

Τώρα που έβλεπα μπουφάν, πολλά ήταν αυτού του κόνσεπτ.

ειναι all around Λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ειναι υπερβολη να ψαχνεις τρομερο εξοπλισμο για την Κοπεγχαγη.

Η οποια εχει ηπιοτατο καιρο.

Οπως βλεπεις εδω https://en.wikipedia.org/wiki/Copenhagen#Climate η μεση ελαχιστη θερμοκρασια τον Ιανουαριο ειναι μολις 1 βαθμο λιγοτερη απο Βεροια https://en.wikipedia.org/wiki/Veria#Climate και η μεση θερμοκρασια μολις 3 βαθμους λιγοτερο.

Μια μεση κατασταση στην Κοπενχαγη τον χειμωνα ειναι 0/3 βαθμους και βροχη η λιωμενο χιονι.

Αυτο που χρειαζεσαι ειναι ενα μπουφαν με αδιαβροχοτητα και εισαι οκ. Στα ιντερσπορτ πχ βρισκεις με κανα 80αρι μια χαρα μπουφαν

Στις 11/4/2021 στις 9:50 ΠΜ, SB_1957 είπε

Aλλά εκεί το κρύο είναι ξερό, δεν έχουν υγρασία καθόλου, όπως στη Θεσσαλονίκη που σε τρυπάει ακόμη και με 10 βαθμούς.

Δυσκολα.. εκτος και αν μενουν πολυ μεσα στην ενδοχωρα.

Η υγρασια στις Βορειες χωρες ειναι πολυ μεγαλυτερη απο Θεσσαλονικη, λογω πολυ υγρου κλιματος και μειωμενης ηλειοφανειας τον χειμωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...