Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε Αναβαθμιση!


doomer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε μια χαρά τότε . Πάρε 2X8gb ddr3 (βοηθάει δεν ξέρεις πόσο πολύ) Την gtx 650 και τον intel 330 180gb. Γύρω στα ~250 +φπα ευρώ όλα μαζί + ένα τροφοδοτικό από τα προτεινόμενα και είσαι άρχοντας :)

Επεξ/σία από TEOKOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τον δισκο ssd: http://www.anandtech.com/show/5817/the-intel-ssd-330-review-60gb-120gb-180gb/9

 

Καταληγει στο συμπερασμα: The biggest problem with Intel's SSD 330 really stems from the limitations of its SandForce controller. Performance with incompressible (or software encrypted) data is hardly competitive. As an unencrypted OS/application drive the 330 is great, but if you're planning on using software encryption or will be primarily storing photos, videos and music you'll want to opt for a drive based on a different controller technology.

In the end it's good to see Intel playing aggressively on price. The 330 is likely one of the best SandForce drives on the market, and not having to pay a premium for it is pretty awesome.

Την παρατηρηση την εκανε πρωτος ο Millenium.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα λοιπόν σε κατι άλλο, κοιτάζω ανάμεσα σε Kingston και Samsung αν και ο πρώτος μου προσφέρει 120 ενώ ο άλλος 128 με διάφορα 10 ευρω θα κοιτάξω και σε μεγαλύτερη χωρητικότητα αν και ανεβαίνει αρκετά η τιμή...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια και τα ίδια...

 

Έχεις ssd XmorsX? Αν ναι, ποιόν?

 

Καλύτερα λοιπόν σε κατι άλλο, κοιτάζω ανάμεσα σε Kingston και Samsung αν και ο πρώτος μου προσφέρει 120 ενώ ο άλλος 128 με διάφορα 10 ευρω θα κοιτάξω και σε μεγαλύτερη χωρητικότητα αν και ανεβαίνει αρκετά η τιμή...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Δεν υπάρχει καλύτερο vfm από τον 330 στα 180GB. Ταχύτατος είναι ο δίσκος συμπέρασμα που βγαίνει και με μια απλή μετάφραση αυτού που παρέθεσε ο XmorsX παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν πηρα θεση. Αλλα το anandtech δεν αποτελει τυχαιο site, για να λεει οτι καλος ειναι μεν, αλλα..., προφανως κατι θελει να διευκρινισει. Το κατα ποσο αυτος ειναι λογος να προτιμησει αλλον ssd η οχι δεν το γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν πήρα θέση, δεν γνωρίζω κτλ. Γιατί δεν κάνεις απλά μια μετάφραση αυτού που λέει ο anand? Και αφού την κάνεις γιατί δεν προσπαθείς να αξιολογήσεις τι πραγματικά λέει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως ολοι γνωριζουμε αγγλικα. Λεει πως αποτελει σπουδαιο ssd, αλλα δεν τον προτεινει για software encryption και για αποθηκευση φωτογραφιων, μουσικης και βιντεο. Τεχνολογικες λεπτομερειες δεν γνωριζω για να αξιολογησω περαιτερω μονος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκούν αυτά. Και από αυτά τι συμπέρασμα βγαζεις? Ότι καλύτερα να προτιμήσει κάποιον μικρότερο στα ίδια λεφτά για να αποθηκεύει στον ssd τη μουσική και τις φωτογραφίες του? Δεν θα χωράει τόση μουσική και τόσες φωτογραφίες αλλά θα ανοίγουν αστραπιαία? Δε βγάζει νόημα νομίζω. Πρώτον γιατί σ αυτές τις χωρητικότητες οι ssd δεν χρησιμοποιούνται σαν αποθήκη. Δεύτερον γιατί οι πραγματικές διαφορές στη χρήση μεταξύ των ssd δίσκων είναι ανύπαρκτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ 2 128αρηδες για video editing . Έναν intel 330 και εναν agility 3. Στον έναν έχω το υλικό και το edius και στον άλλο εξάγω το rendering. Όλα γίνονται αστραπιαία. Δεν τα διάβασα κάπου, τα ζω. Δεν έπαιζε 180άρης σε αυτήν την τιμή τότε. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νομίζω οτι με καλύβει ένας 128 επίσης είναι και το θέμα τον διαφορετικών μαγαζιών και δεν έχω σκοπό να εγκατάστησω πέρα απο W7 64 και τα προγράμματα που θα δουλεύω μάλλον τις suite cs6(όχι όλα όσα συμπεριλαμβάνει) φυσικά τα αρχεία και σχετικά που θα έχω προς επεξεργασία θα είναι στον hhd μιας και η αναλογία τιμής/χωρητικότητας αλλα και διότι οι ssd δεν ενδείκνυονται για συχνή διαγραφή και επεξεργασία απο οτι διάβασα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια ακομα ερώτηση θα δω σημαντική διάφορα σε απόδοση αν οι ram τρέχουν στα 1333 MHz η στα 1600 MHz

 

Ρωτάω τελείως εγκυκλοπεδικα μιας και η p5qc παίρνει μέχρι 1333mhz

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τυχον και κανεις αναβαθμιση χωρις να αλλαξεις τη cpu στο γραφω θα κλαις τη μοιρα σου μετα απο 1-2 χρονια...κι εγω e8400 εχω αλλα αρχιζει και κουραζεται φιλε...και Overclock να του κανεις τσαμπα κοπος, παλι ψοφιμι θα ναι...αν δεν σου βγαινουν για i5 βαλε Α8 5600 και συνδυασε το με 7770 μια χαρα επιδοσεις δινει και φθηνο ειναι, και αν θελεις μετα φορας και μια 7870 η 7770 crossfire και εισαι ανετος... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...