Προς το περιεχόμενο

Αυτοί είναι οι 24 νεκροί του Πολυτεχνείου


ennoeitai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

sorry που σας τη χαλάω ρε μάγκες αλλά δε νομίζεται ότι πρέπει να ξεπεράσει αυτή η χώρα επιτέλους τη ψύχωση με το πολυτεχνείο?

ψύχωση.. Ε ναι.. κλάιν μωρέ. Με τι κάθονται και ασχολούνται.. Περασμένα ξεχασμένα.

 

Το θυμήθηκα επειδή τελευταία ακούω όλο και περισσότερους να λένε φράσεις του στυλ "πωπω Χούντα που μας χρειάζεται", "ρε φίλε 'ντάξει στη Χούντα έγιναν και πολλά κακά, αλλά έγιναν και πολλά καλά, δρόμοι κλπ.", "γιατί; τώρα δεν έχουμε Χούντα;".

 

Έχει γίνει ένα απ'τα βασικά επιχειρήματα των ακροδεξιών και έχουν τσιμπήσει και οι υπόλοιποι και το αναπαράγουν κανονικότατα.

 

Αυτοί είναι οι 24 νεκροί του Πολυτεχνείου

 

http://www.youtube.com/watch?v=6c0xfKlUiXc

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τη χουντα την εζησαν καλα στην Αθηνα. Στην επαρχια, και ειδικοτερα σε περιοχες με λιγο κοσμο, η χουντα ηταν απλα καμποσοι μπατσοι, που εκαναν τα ιδια που εκαναν και πριν το '67 οποτε λιγο τους πειραξε. Παραλληλα ομως τους δρομους που ειχαν φτιαξει τοτε, και που πολλοι επαρχιακοι εχουν να δουν ασφαλτο απο τοτε, καθως και οτιδηποτε αλλο εργο εγινε τοτε στην επαρχια, ειναι μια βασιμη δικαιολογια για πολυ κοσμο να αναπολει εκεινες τις εποχες, τουλαχιστον οσοι εζησαν τοτε σε χωρια μικες πολεις κλπ. Οι νεοτεροι απλα λεμε για να λεμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επαρχια, και ειδικοτερα σε περιοχες με λιγο κοσμο, η χουντα ηταν απλα καμποσοι μπατσοι, που εκαναν τα ιδια που εκαναν και πριν το '67 οποτε λιγο τους πειραξε.

 

Μπα δεν τα ξέρεις καλά. Υπήρχαν ακόμα και στο πιο μικρό χωριό πουλημένοι στο καθεστώς, που προσπαθούσαν να ακούσουν του ψύλλου το πήδημα, μήπως πεις καμιά μαλακία (ξέρεις τι εννοώ) και να σε σταμπάρουν και να σου κάνουν τη ζωή τουλάχιστον δύσκολη, αν δε σε έβαζαν τελικά σε καμιά φυλακή και σε χειρότερη περίπτωση κανένα βασανιστήριο. Και αυτά δεν τα βγάζω απ'το μυαλό μου.

Επίσης απαγορευόταν η κυκλοφορία μετά τις 7 το βράδυ και οι συναθροίσεις ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ αυτό, και μάλιστα εφαρμοζόταν. Ξέρω χωριά 50 ανθρώπων που εφαρμοζόταν αυτά.

Δεν ήσουνα ελεύθερος να πεις ότι θες κλπ.

 

Αλλά κατά τα άλλα πρέπει να παραδεχτούμε ότι έκαναν δρόμους. Βέεεεβαια.

 

Να υποθέσω ότι δεν έχεις άμεση σχέση με επαρχία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν τα ξέρεις καλά. Υπήρχαν ακόμα και στο πιο μικρό χωριό πουλημένοι στο καθεστώς, που προσπαθούσαν να ακούσουν του ψύλλου το πήδημα, μήπως πεις καμιά μαλακία (ξέρεις τι εννοώ) και να σε σταμπάρουν και να σου κάνουν τη ζωή τουλάχιστον δύσκολη, αν δε σε έβαζαν τελικά σε καμιά φυλακή και σε χειρότερη περίπτωση κανένα βασανιστήριο. Και αυτά δεν τα βγάζω απ'το μυαλό μου.

Επίσης απαγορευόταν η κυκλοφορία μετά τις 7 το βράδυ και οι συναθροίσεις ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ αυτό, και μάλιστα εφαρμοζόταν. Ξέρω χωριά 50 ανθρώπων που εφαρμοζόταν αυτά.

Δεν ήσουνα ελεύθερος να πεις ότι θες κλπ.

 

Αλλά κατά τα άλλα πρέπει να παραδεχτούμε ότι έκαναν δρόμους. Βέεεεβαια.

 

Να υποθέσω ότι δεν έχεις άμεση σχέση με επαρχία.

 

Οχι μωρε, το location το εχω για ξεκαρφωμα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν τα ξέρεις καλά. Υπήρχαν ακόμα και στο πιο μικρό χωριό πουλημένοι στο καθεστώς, που προσπαθούσαν να ακούσουν του ψύλλου το πήδημα, μήπως πεις καμιά μαλακία (ξέρεις τι εννοώ) και να σε σταμπάρουν και να σου κάνουν τη ζωή τουλάχιστον δύσκολη, αν δε σε έβαζαν τελικά σε καμιά φυλακή και σε χειρότερη περίπτωση κανένα βασανιστήριο. Και αυτά δεν τα βγάζω απ'το μυαλό μου.

Επίσης απαγορευόταν η κυκλοφορία μετά τις 7 το βράδυ και οι συναθροίσεις ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ αυτό, και μάλιστα εφαρμοζόταν. Ξέρω χωριά 50 ανθρώπων που εφαρμοζόταν αυτά.

Δεν ήσουνα ελεύθερος να πεις ότι θες κλπ.

 

Αλλά κατά τα άλλα πρέπει να παραδεχτούμε ότι έκαναν δρόμους. Βέεεεβαια.

 

Να υποθέσω ότι δεν έχεις άμεση σχέση με επαρχία.

Κατ αρχην την εκπομπη την εχω δει και ειναι πραγματικα συγκλονιστικη.

Αυτο που λες ισχυει εμενα ο παππους ενεκα ιδεολογιας στην καλαματα επι χουντας ολο τον τρεχαν γινοταν κατι και ο πρωτος υποπτος ηταν αυτος.

 

Ετσι αναγκαστηκαν και εφυγαν για αθηνα οταν η μαμα μου ηταν 9 χρονων βεβαια οχι οτι εδω ηταν καλυτερα απλα δεν τον τρεχαν στην αστυνομια καθε τρις και λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει οι νεκροί του πολυτεχνείου. Αυτοί που καπηλεύτηκαν και καπηλεύονται το πολυτεχνείο και στη συνέχεια φάγανε μέχρι να σκάσουν και κατέστρεψαν τη χώρα, πότε θα πεθάνουν;

Νομίζω πως ήρθε η ώρα να τους πεθάνουμε με τον τρόπο μας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γενιά του πολυτεχνείου πάτησε πάνω στον αγώνα και στα θύματα για να πολιτευτεί ,να διοριστεί,να συνδικαλιστεί ,να διαφθείρει ,να ληστέψει.Τα έργα και τις ημέρες της τα ζήσανε,τα ζούμε και τα πληρώνουμε.Πρώτοι αυτοί καπηλεύτηκαν το πολυτεχνείο με τον πιο αισχρό τρόπο,φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις-ευτυχώς.Δεν τους αντέχω με τίποτα να τους βλέπω εκείνη την μέρα να καταθέτουν στεφάνι ή να κάνουν δηλώσεις-άθλιοι και ανήθικοι.

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά δεν θα αλλάξουμε και την ιστορία, επειδή το θέλει μία χούφτα πορτιέρηδων - νταβατζήδων με γνωστές γκεμπελικές μεθόδους που βρήκε πρόσφορο έδαφος επειδή κάποια πιθηκοειδή είπαν να τους κάνουν βολευτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιοκερατάδες χουντικοί!! Μερικοί είναι ακόμα ζωντανοί και κυκλοφορούν ελεύθεροι ρε γμτ!!

 

Χρειάζεται παραδειγματικός θάνατος σε αυτούς!! :mad: :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χούφτα;Οι περισσότεροι εξαγόρασαν την όποια συμμετοχή τους ή τον αγώνα τους-και τα παιδιά τους είχαν κι αυτά λόγο να τιμηθούν.Η ιστορία δεν αλλάζει αλλά έχει το κακό συνήθειο να επαναλαμβάνεται-ίσως επειδή τελικά οι άνθρωποι δεν αλλάζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα ρε παιδιά! Ο αγώνας ήταν αγνός, αφθόρμητος και απελευθερωτικός. Πέφτετε στην παγίδα και στιγματίζετε τους αγωνιστές, λόγω ορισμένων καιροσκόπων που αποδεδειγμένα είναι μια χούφτα συγκριτικά. Είναι κάτι αντίστοιχο με την διαβόητη ατάκα "μαζί τα φάγαμε"!

 

Συγγνώμη δηλαδή, όλοι όσοι αντιστάθηκαν τότε είναι πέντε- δέκα; Οι υπόλοιποι τί έγιναν! Στη τηλεόραση βλέπω σε κάθε αφιέρωμα χιλιάδες κόσμου στις οδομαχίες.

 

Υ.Γ. Όσοι λέτε "έρε Χούντα (ή Χρυσή Αυγή-ανάλογα) που μας χρειάζεται, όντως, αυτό χρειάζεται για να δείτε πόοοσο εγκληματικά λάθος είστε... και μετά (κλασσικά) οι αγωνιστές θα σας ξελασπώσουν ελπίζοντας να βάλατε μυαλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσια σε οσα ειπωθηκαν και θα ειπωθουν περα απο τα ιστορικα γεγονοτα (φυσικα και υπηρχαν νεκροι και εγιναν βασανιστηρια σε πια χουντα δεν εγιναν τετοια αλλωστε ?)

ειναι οτι το δικαιωμα να διαφωνειτε , να λεει ο καθενας ελευθερα τις αποψεις του και να μην διωκεται για αυτο στο δινει η Δημοκρατια και αυτο μην το ξεχνατε ποτε,ειτε ειστε γραφικοι νοσταλγοι απολυταρχικων καθεστωτων ειτε πολεμιοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...