Προς το περιεχόμενο

Νεο gaming pc


alexpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αληθεια ειναι οτι καλο ειναι να συνδυαστει η 7950 με καποιον πιο high-end επεξεργαστη απο τον 965. Eφοσον χωραει ο i5 δεν βλεπω τον λογο να μην προτιμηθει, αλλα αν εχει να κανει με προσωπικους λογους υπερ της AMD τοτε ας μπει τουλαχιστον ενας FX 4300 μαζι με μια καλη mobo και ψυχτρα για OC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα αναφερω πως ο SokinLyg εχει βαλει την 7970.. Το λεω επειδη ειδα να γινεται "missread" εις διπλουν..

 

Εχεις δικιο, τοτε το bottleneck ειναι ακομη πιο πιθανο να εμφανιστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε μια συνθεση απο e-shop μονο με amd-ati. Δεν την θεωρω καλυτερη συνθεση απο του δεινοσαυρου, αλλα και παλι προκειται για δυνατο συνδυασμο.

 

ΕDIT: Εβαλα και ψυχτρα

post-247983-0-69750000-1353025887_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά στη σύνθεσή σου XmorsX θα έκοβα από τον ssd (όποιον φτηνότερο θες βάλε) και το 20αρικο θα το έβαζα σε μια 990 μητρική. Επίσης δε νομίζω ότι η vortex μπορεί να κρατήσει κρύο τον FX, ειδικά αν κλοκαριστεί (τότε μάλλον σίγουρα όχι). Κατά τα άλλα εφόσον υπεισέρχεται θέμα συμπαθειών και προτιμήσεων, δεν μπορούμε να πούμε πολλά νομίζω. Είναι σαν να λες στον άλλον ποιά παπούτσια να πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω, αλλα εχω την εντυπωση οτι οσο και να κοψω απο τον ssd και καλυτερη ψυχτρα και ακριβότερη μητρικη δεν χωρανε, εκτος και αν κοψω και απο το tower. θα δοκιμασω να δω πως θα μου βγει.

 

EDIT: Οριστε η τελικη συνθεση, αλλα μου βγηκε 15 ευρω περιπου παραπανω. Σιγουρα εχει πιο πολυ χωρο για overclocking βεβαια.

post-247983-0-91499800-1353070969_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βάζεις καθόλου ψύκτρα, αυτό ήταν το σκεπτικό μου. Καλύτερα να πάρει αργότερα κάποια καλή και λίγο ακριβότερη ίσως, παρά να δεσμευτεί με τη vortex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βάζεις καθόλου ψύκτρα, αυτό ήταν το σκεπτικό μου. Καλύτερα να πάρει αργότερα κάποια καλή και λίγο ακριβότερη ίσως, παρά να δεσμευτεί με τη vortex.

 

Η Enermax ETD-T60-VD πως σου φαινεται? ΕΙναι δυνατη απο οσο διαβαζω σε διαφορα reviews.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ναι αλλά το skyrim δεν είναι ο κανόνας. Το θέμα του skyrim και των υπόλοιπων παιχνιδιών σαν αυτό (που μπορεί να πληθύνουν με την αύξηση των κακογραμμένων port) έχει συζητηθεί και στην προηγούμενη σελίδα.

 

Προφανώς, αν τον ενδιαφέρει το καλύτερο, i5 θα πάρει, αλλά αν είναι να μην του αρέσει για τους x,y λόγους, τι να τις κάνει τις επιδόσεις? Όπως αναπαύεται ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στα παιχνίδια επειδή δεν αξιοποιούνται όλοι οι πυρήνες ένας 8πύρηνος ή 6πύρηνος FX δεν προσφέρει καλύτερες επιδόσεις από έναν 4πύρηνο phenom 2. Οπότε ή πάει για κάποιον intel i5 ή παίρνει phenom 2 και με τα λεφτά που γλιτώνει μία καλύτερη κάρτα γραφικών. Την δεύτερη λύση την θεωρώ καλύτερη στη συγκεκριμένη περίπτωση γιατί ο πιο αδύναμος επεξεργαστής εξισορροπείται από την πιο δυνατή κάρτα γραφικών και είναι λύση amd και πιο futureproof. Το skyrim το έφερα ως παράδειγμα γιατί θεωρείται cpu intensive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στα παιχνίδια επειδή δεν αξιοποιούνται όλοι οι πυρήνες ένας 8πύρηνος ή 6πύρηνος FX δεν προσφέρει καλύτερες επιδόσεις από έναν 4πύρηνο phenom 2. Οπότε ή πάει για κάποιον intel i5 ή παίρνει phenom 2 και με τα λεφτά που γλιτώνει μία καλύτερη κάρτα γραφικών. Την δεύτερη λύση την θεωρώ καλύτερη στη συγκεκριμένη περίπτωση γιατί ο πιο αδύναμος επεξεργαστής εξισορροπείται από την πιο δυνατή κάρτα γραφικών και είναι λύση amd και πιο futureproof. Το skyrim το έφερα ως παράδειγμα γιατί θεωρείται cpu intensive.

 

Το σκεπτικο σου ειναι σωστο, αλλα ο Phenom ειναι καπως γερασμενος για να αξιοποιησει στο μεγιστο μια 7950 /7970. Δε λεω οτι δε θα εχει καλα framerate, αλλα νομιζω πως ειναι καλυτερα να παρει εναν δυνατοτερο επεξεργαστη εφόσον εχει την οικονομικη δυνατοτητα, οχι απαραιτητα με περισσοτερους πυρηνες, για παραδειγμα τον FX 4300, τον i5 που λες και εσυ, ακομη και ο i3 ειναι πιο δυνατος στα games σε συνδυασμο με high-end GPU, εκτος και αν κανεις καλο OC στον Phenom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Skyrim εχει αρχαιο κωδικα και ειναι απο τις cpu dependent εξαιρεσεις.Ακομα και σε αυτη την περιπτωση ομως ενας phenom x4 το τρεχει νερο αφου εχουν βγει patch που εχουν διορθωσει γραμμες του κωδικα.Το χω συζητησει και με παιδια απο το "PC Games" και το βλεπω και ο ιδιος.

 

Οι Vishera σε γενικες γραμμες ειναι κρυοι,κυριως λογω ωριμων 32nm.Πιο κρυοι απο BD φυσικα,οπως και απο phenom ii.Με το stock cooler αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...