Προς το περιεχόμενο

newton raphson σε java


joker myrddin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια εργασία για την σχολή και πρέπει να κάνω την μέθοδο newton raphson σε java. Το θέμα είναι ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και για κανένα λόγο την java. Μπορεί κάποιος να μου κάνει ένα γρήγορο review για την java ή αν ξέρει όλη την μέθοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μέθοδος ξέρεις τι κάνει ;

 

java δεν έχετε μάθει στη σχολή σου ; Λίγο περίεργο μου φαίνεται να σας έβαλαν εργασία σε java χωρίς πρώτα να την έχετε διδαχθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο με τον από πάνω θα πω κι εγώ. Όμως κάτι που δεν διευκρίνισες, η μέθοδος Newton-Raphson απαιτεί να γνωρίζεις την παράγωγο της συνάρτησης της οποίας αντίστοιχης εξίσωσης ψάχνεις να βρεις ρίζα. Την παράγωγο πώς θα την βρίσκεις; Θα είναι ένα standard βαθμού πολυώνυμο πχ. και απλά με τους αντίστοιχους συντελεστές θα βρίσκεις την παράγωγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι γιατι να την κάνει σε Java και οχι σε Matlab? Το τελευταιο προσφέρεται κατα κορον για τέτοιου είδους ενασχολήσεις.

 

Ασε που μπορει να βρει έτοιμες ρουτινες που υλοποιούν παραγωγους , ολοκληρωματα και ολα τα συναφή.

Αλλωστε το MATLAB ειναι ακριβως για αυτο - για την υλοποιηση περιπλοκων μαθηματικων υπολογισμων- .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...