Προς το περιεχόμενο

Αγορα νεου PC (ζητουνται συμβουλες)


Misanthropos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, ειπα να ζητησω τη συμβουλη σας για αγορα υπολογιστη. Εχω συμπληρωσει τη φορμα κατω. Απλα ηθελα να προσθεσω καποια πραγματα που δεν τα εχει η φορμα.

 

Εχω ηδη ενα υπολογιστη και θα κρατησω κομματια απο αυτον. Αυτα τα κομματια ειναι η καρτα γραφικών ATI HD6950, ο σκληρος 500GB (αλλα θελω ενα SSD σα σκληρο για τα προγραμματα), το τροφοδοτικο και dvd/dvd-wr. Με λιγα λογια θα ηθελα στη συνθεση που θα μου προτεινετε να περιλμβανεται: 1) Motherboard, 2) CPU, 3) Ram, 4)Case tower 5)Ενας SSD.

 

Εχω ηδη ετοιμασει μια συνθεση απο το VIsionstudio που βαινει 580 Ευρω. Δεν εχω ασχοληθει με overclocking αλλα ξερω οτι η καινουργιες μητρικες το κανουν σχεδον αυτοματα, για αυτο και εχω βαλει στην συνθεση αυτη Ζ77 με i5 3570K. Και γενικότερα θελω να ασχοληθω με αυτο.

 

Επιπλεον εχω την δυνατοτητα να τραιναρω την αγορα (πες κανα δυο μηνες) εαν προκειται να κυκλοφορησει κατι συντομα που θα ριξει τις τιμες γιατι με καλυπτει καπως το τρεχων PC μου. Δηλαδη πειτε μου αξιζει να περιμενω κανα διμηνο ή ειναι το ιδιο;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

Ποσό που διαθέτουμε : Δεν θελω να ξεφυγω πολυ απο τα 500 ευρω

 

Χρήση υπολογιστή : Για gaming

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Οχι

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Εχω μια LG W2253V τουτεστην full HD 1920x1080 αναλυση

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Οχι

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Έβρος, Αλεξανδρουπολη (βορεια Ελλαδα δηλαδη

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν με πειραζει να ειναι απο διαφορετικα

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Δεν γνωριζω αλλα εχω φιλαρακι που ξερει και θα με βοηθησει

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Δεν επιθυμω

Sunthesi Visionstudio.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ποιό είναι ακριβώς το μηχάνημα που έχεις τώρα? Σε ρωτάω γιατί αν το μηχάνημά σου σηκωνε την 6950, τότε δεν θα αλλάξει κάτι στο gaming αν πας σε νέο μηχάνημα. Αλλαγές θα δεις μόνο αν αλλάξεις την 6950 (σε περίπτωση που δε σε καλύπτει).

 

Κατά τα άλλα, αν θεωρήσουμε ότι το τωρινό μηχάνημα δεν κάνει, το μπάτζετ μάλλον πρέπει να ανέβει για να χωρέσει ένα καλο κουτί και μια ψύκτρα (εφόσον λες ότι θέλεις να ασχοληθείς με o/c). Αλλιώς (αν δεν μπορεί να ανέβει το μπάτζετ) έχεις τις εξής επιλογές: Α) Πας σε intel χωρίς o/c Β) Πας σε amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς τους επόμενους 2 μήνες δεν περιμένουμε κάτι καινούριο ώστε να διαφοροποιηθεί η τρέχουσα αγορά άρδην. Μπορεί η μεγαλύτερη διείσδυση των Piledriver να φέρει μια μικρή αλλαγή αλλά όχι κάτι σημαντικό. Από Ιούνη όμως έρχονται οι νέοι επεξεργαστές της Intel, οι Haswell που θα κάθονται σε νέες mobo (1150) και η κυριότερη διαφορά τους με τους υπάρχοντες IB θα είναι οι καλύτερες VGA

 

Όσον αφορά την σύνθεση που έκανες, 2-3 αλλαγές/προτάσεις:

- Μην λυπάσαι να ξοδέψεις λίγα παραπάνω για ένα καλύτερο κουτί. πχ Antec Gaming ONE. Είναι κάτι που θα σου μείνει στον χρόνο

- ΜΒ μια χαρά. Μην την αλλάξεις με κάτι μικρότερο. Εκτός αν πας στην AsRock Extreme4 αλλά έχει 1 χρόνο λιγότερο εγγύηση

- Δες και αυτές τις μνήμες G.Skill Ripjaws. Λίγο καλύτερες, λίγο φθηνότερες

- Samsung 830. Ίδια χρήματα ΠΟΛΥ καλύτερος δίσκος. Κρίμα δεν είναι? ;)

- Λες για OCing. Θες και μια ψύκτρα.

 

EDIT: Με πρόλαβε η Σαύρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παραβλέψουμε την παραπάνω παρατήρησή μου για την 6950 και το τωρινό σου σύστημα, δες δύο συνθέσεις από το vs. Βγαίνουν στα ίδια χρήματα (μπορείς να πέσεις οικονομικά σε ψύκτρα στην amd σύνθεση αλλά δεν βρήκα άλλη). Η intel είναι καλύτερη αλλά με τον amd θα μπορείς να κάνεις o/c.

 

Kαι στις δύο μπήκε ποιοτικό κουτί και μεγαλύτερος ssd.

post-228313-0-10440900-1353421657_thumb.jpg

post-228313-0-22527000-1353421666_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή έχω:

MoBo: Asus P5Q

CPU: Intel E8400

Ram: 4GB 800MHz

 

Πιστευω οτι τρωει bottleneck η καρτα γραφικων τωρα.Δεν θελω να ξεφυγω στα λεφτα πολυ πανω. Αλλιως ισως μη παρω τον SSD τωρα και περιμενω λιγο αργοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε Αγγελία ζήτησης. Να είσαι σίγουρος πως θα σου έρθουν αρκετές προτάσεις. Πόσταρε μετά εδώ τις πιο ενδιαφέρουσες

 

EDIT:

http://www.insomnia....-χωρισ-xtra-εξ/

 

Δοκίμασε και εδώ την τύχη σου. Λήγει σε 19 ώρες και αν τον πάρεις τόσο φθηνά δεν έχεις να χάσεις και τίποτα. Και το Ebay έχει 45 ημέρες για dispute

http://www.ebay.co.u...=item27cd2d270c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή έχω:

MoBo: Asus P5Q

CPU: Intel E8400

Ram: 4GB 800MHz

 

Πιστευω οτι τρωει bottleneck η καρτα γραφικων τωρα.Δεν θελω να ξεφυγω στα λεφτα πολυ πανω. Αλλιως ισως μη παρω τον SSD τωρα και περιμενω λιγο αργοτερα

 

Ο SSD θα σου κάνει μεγαλύτερη διαφορά στην καθημερινή χρήση απ ότι η αλλαγή mobo, cpu. Δεν νομίζω να τρως ιδιαίτερο bottleneck. Ο 8400 κρατάει καλά ακόμα. Η περίμενε χωρίς να κάνεις εκπτώσεις ή πήγαινε σε μία από τις δύο παραπάνω λύσεις είναι η γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα. Απλα ποσο λετε οτι θα επρεπε να ανεβει το μπαντζετ ακομα? Και δειξτε μια συνθεση εαν ειναι δυνατον για να καταλαβω. Ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου, εν αντιθέσει με τον κ. Τυραννόσαυρο :P , είναι ότι ο e8400 σε κρατάει πίσω. Τον είχα αυτόν τον επεξεργαστή και απλά δεν...

 

Η δικιά μου γνώμη λοιπόν είναι ότι να την βγάλεις τώρα με 60 ευρώ + SSD και όταν θα έρθουν και οι Haswell το ξαναβλέπεις το θέμα. Τότε ίσως αρχίσουμε να έχουμε και τα πρώτα δείγματα από τους επόμενους BD τους SteamRoller οι οποίοι λένε θα αρχίσουν να ανταγωνίζονται στα ίσια τους Intel. Ίδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα. Απλα ποσο λετε οτι θα επρεπε να ανεβει το μπαντζετ ακομα? Και δειξτε μια συνθεση εαν ειναι δυνατον για να καταλαβω. Ευχαριστω και παλι

 

Όχι απαραίτητα. Με το μπάτζετ σου πας είτε σε intel χωρίς o/c είτε σε amd με o/c. Αυτά χωρίς να χρειαστεί να ανέβεις. Αν θες και intel και o/c, ανεβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

70-80 ευρώ από την σύνθεση που έκανες. Και αυτά γιατί είναι κρίμα να μην πάρεις ένα καλό κουτί και μια ψύκτρα που είναι απαραίτητη. Aν θέλεις να κάνεις o/c για το μεράκι, πάω πάσο. Αλλά αν θέλεις να κάνεις γιατί περιμένεις να δεις ανεβασμένες επιδόσεις στα games τζάμπα λεφτά θα δώσεις. Η 6950 δεν τερματίζει ούτε τον i3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...