Προς το περιεχόμενο

Υψηλη χρηση ραμ γιατι???


modechristo_13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα εχω το λαπτοπ της υπογραφης και τον τελευταιο καιρο παρατηρω πως εχοντας ανοικτο το torrent , 4 καρτελες του chrome και ανοικτο το φακελο με τα εγγραφα μου συνηθως η χρηση της ραμ ειναι γυρω στο 70%...

δεν μου φαινεται φυσιολογικο αυτο!

εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

οταν κανω επανεκκινηση επανερχεται στα 35-40% που πιστευω οτι ειναι οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

λοιπον απο διαχειρηση εργασιων εχουμε τα εξης:

 

image.jpg image.jpg

 

τωρα ειναι πιο ανεβασμενη δεν ξερω ισως επειδη πηρα screenshot αμεσως μετα απο scan του antivirus!!

δεν ξερω γιατι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μνημη ειναι για να χρησιμοποιειται. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μην την κοιτας παρα μονο αν αντιμετωπιζεις καποιο σοβαρο προβλημα ταχυτητας και αποκρισης του υπολογιστη σου. Αν χρειαστεις μνημη το συστημα θα στη δωσει. Απλα μην το σκεφτεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται αρκετή μνήμη για ενα φάκελο torrent και 4 tab. Κανε ενα σκαν με antimalware και επίσης δες αν έχεις memory leak πουθενα. Οσο για τις ώρες που είναι ανοικτό μπορεί να έχει δίκιο ο φίλος αλλά το δικό μου και μέρες να μείνει ανοικτλο δεν έχει τόση μεγάλη κατανάλωση ραμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.....

ναι το λαπτοπ με restart στρωνει.!

ισως εχετε ενα δικιο γιατι ωρες που το εχω ανοικτο και συνηθως το βραδυ παρατηρω αυτην την χρηση της ραμ που ηδη δουλευει καμποσες ωρες... (τωρα ειναι μια χαρα)

μπορει η ραμ να επιρεαζεται απο τις ωρες λειτουργιας του λαπτοπ?

επισης εχετε να μου προτεινετε κανενα καλο malware να κατεβασω?

φιλε AiWaaa τι ειναι το memory leak και πως μπορω να το βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

φιλε AiWaaa τι ειναι το memory leak και πως μπορω να το βρω?

 

Κοιτας στις διεργασίες αν καποια εφαρμογή φαινεται να χρησιμοποιει ασυνηθιστα μεγαλη ποσότητα RAM. Αν θυμάμαι καλά εμένα μου έχει συμβεί με το thunderbird νομιζω ομως σε διανομη linux. (δεν παίρνω και όρκο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.....

ναι το λαπτοπ με restart στρωνει.!

ισως εχετε ενα δικιο γιατι ωρες που το εχω ανοικτο και συνηθως το βραδυ παρατηρω αυτην την χρηση της ραμ που ηδη δουλευει καμποσες ωρες... (τωρα ειναι μια χαρα)

μπορει η ραμ να επιρεαζεται απο τις ωρες λειτουργιας του λαπτοπ?

επισης εχετε να μου προτεινετε κανενα καλο malware να κατεβασω?

φιλε AiWaaa τι ειναι το memory leak και πως μπορω να το βρω?

 

Ναι.Οσο πιο πολυ το εχεις ανοιχτο τοσο θα ανεβαινει χωρις λογο.Σε εναν φιλο μου ειδα 5+Gb (ειχε 8)

Οπως ειπε και ο φιλος απο πάνω malwarebytes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεχεις και 92 διεργασιες!!!!!!!!!!!!!!!!

να πεις οτι ετρεχαν 40 και ηταν στα υψη η ραμ σου να σου πω οτι κατι αλλο τρεχει,αλλα τωρα με 92 διεργασιες δεν μου φαινεται παραλογο.Μια ειναι η λυση msconfig πλητρολογησε το στην αναζητηση και οτι διεργασια και υπηρεσια δεν χρειαζεσαι ξετικαρε την!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις... δεν εχω προλαβει να τρεξω το malwarebytes , απο αυριο...!

αρα λετε πως με 92 διεργασιες δεν ειναι και τοσο παραλογο η χρηση της ραμ κοντα στο 75%..

αρα να διαγραψω απο msconfig οτι δεν χρειαζομαι...!

τωρα που ανοιξα το λαπτοπ με ανοικτο μονο chrome εχω ηδη 85 οποτε το προβλημα μαλλον ειναι εκει αλλα το θεμα ειναι πως αυτην την στιγμη 10 λεπτα μετα το ανοιγμα του pc η ραμ ειναι στο 40% με 85 διεργασιες... :-(

εσεις ενδεικτικα ποσες διεργασιες τρεχουν οταν ανοιγετε το pc σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...