Προς το περιεχόμενο

13,3'' macbook pro retina vs asus zenbook prime


Nick_Iommi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο πλευρας τεχνικων χαρακτηριστικων το Asus ειναι νομιζω καλυτερο.Σχετικα με την οθονη και την ποιοτητα κατασκευης ειναιι πολυ πισω απο το pro retina?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχε να τα δω και τα δύο το καλοκαίρι στην Γλασκόβη που ήμουν για διακοπές και μάλιστα μαζί στον ίδιο χώρο. Αν το πρόβλημά σου είναι στην οθόνη σου λέω ότι και τα δύο έχουν τόσο καλή οθόνη που δεν παίζει να καταλάβεις την διαφορά στην ανάλυση. Δεν γίνεται σε 13 άρι να δεις διαφορά στο ppi των οθονών τους. Είναι απίθανες και οι δύο σαν να βλέπεις τυπωμένο χαρτί όταν διαβάζεις κείμενο...ακόμη και στο full zoom δεν ξεχωρίζεις pixels στους browsers...Είναι τα κορυφαία σε οθόνη πιστεύω...όμως αποψή μου είναι ότι αν πρέπει να πάρεις από αυτή την γενιά να προτιμήσεις το asus κυρίως λόγο του ότι η ενσωματωμένη GPU του i5 ή του i7 δεν έχει ακόμη την απαραίτητη ιπποδύναμη να σηκώσει τόσο υψηλές αναλύσεις σαν την retina. Γι αυτό και έχει frame drops ακόμη και σε scroll ιστοσελίδων...και αυτό το είδα live δεν στέκομαι στα διάφορα reviews που το αναφέρουν...από την άλλη έχει για μένα πιο ωραίο design το apple...αλλά τώρα asus πιστεύω...δεν είναι και όλοι οι υπόλοιποι άσχετοι που δεν βάζουν υπέρυψηλές αναλύσεις σε laptops με ενσωματωμένη gpu ακόμη...σαν να βιάζεται η apple λιγάκι μου φαίνεται...

 

τώρα από πλευράς ποιότητας κατασκευής δεν είδα τρελές διαφορές...μου φάνηκαν και τα δύο κορυφαία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...