Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 12.04 σταματημός εγκατάστασης στη μέση


realez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Αποφάσισα να εγκαταστήσω τα ubuntu(1η φορά), γιατί χρειάζονται για τη σχολή μου, οπότε κατέβασα από το site του ubuntu την έκδοση 12.04(γιατί κάπου διάβασα πως τα hp notebooks έχουν θέμα με την εγκατασταση των ubuntu αλλά η συγκεκριμένη έκδοση είναι jet). Το κάνω unzip και πατάω το wubi για να το εγκαταστήσω. Από βλακεία μου πατάω cancel. Πάω να το κάνω απεγκατάσταση και μου εμφανίζει αυτό: post-252437-0-25254000-1353967341_thumb.png

 

Επίσης ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να τo κάνω εγκατάσταση και αν έχετε link κάποιου αναλυτικού οδηγού θα σας ήμουν πολύ ευγνώμων :-D

 

ps:Προσπάθησα να το κάνω απεγκατάσταση με ccleaner αλλά τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλημερα.

Δοκιμασε να το εγκαταστησεις με dual-boot. Γραψτο σε live cd/USB stick καλυτερα.

Κατεβαζοντας απο το site την εκδοση και "καιγοντας" το σε ενα cd/dvd.

 

Το Wubi φαντασου ειναι σαν demo.

 

Σε μια ανασυγκροτηση στον δισκο C ή D που θα το βαλεις με το wubi dεν θα μπορεις να bootareis παλι.

Ή σε κανενα update πυρηνα του λειτουργικού.

 

Σκεψου και εδω ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπε και ο Aris απλά να σου τα κάνω λίγο πιο εύκολα τα πράγματα.

 

Κατεβάζεις το iso(ΔΕΝ του κάνεις extract) και χρησιμοποιείς το unetbootin για να το γράψεις σε ένα usb stick ή το καις σε ένα cd σαν image όμως.

 

Κλείνεις τον υπολογιστή και μπαίνεις στο BIOS και διαλέγεις να ξεκινάει το pc από το usb/cd(ανάλογα σε τι έχεις βάλει το ubuntu).

 

Αν όλα έχουν πάει καλά θα ξεκινήσεις από το usb/cd. Θα βρεθείς σε ένα desktop και από εκεί θα κάνεις το install.

 

Πρόσεξε κατά την εγκατάσταση να διαλέξεις να το βάλεις μαζί με τα win και όχι να χρησιμοποιηθεί όλος ο δίσκος.

 

Μόνο έτσι θα δεις το λειτουργικό κανονικά. Με το wubi θα έχεις προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το iso αρχείο απο το site του ubuntu, το έκαψα σε CD(CD-R 1x - 52x 700 mb, 80 min μπας και έχει σημασία :P ) με το πρόγραμμα freeISOBurner, έβαλα να κάνει boot από το CD και στην αρχή για μισό λεπτό υπήρχε μόνο μια μάυρη οθόνη με μία κάτω παυλα και μετά εμφανίστηκε το εξέις.

isolinux: Disk error 01, AX = 4280, drive A0

boot failed: press a key to retry

Πατούσα κάποιο κουμπί αλλά δεν έκανε τίποτα.

καμία ιδέα; :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ένα γρήγορο googlarισμα μάλλον έχει γρατζουνιές το cd ή δεν κατέβηκε σωστά το iso. Κατέβασέ το πάλι και κάνε έναν έλεγχο με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα 99% δεν γραφτηκε καλα ή εχει προβλημα το iso.

Χρησιμοποιησε καποιο προγραμμα που να εχει και data verification μετα το γραψιμο, οπως το Nero.

Επισης και η ποιοτητα των δισκακιων παιζει ρολο, οπως επισης και το ιδιο το drive.

 

Για ελεγχο των hashes, μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτο...

http://www.ov2.eu/pr...apidcrc-unicode

Ειναι πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια απο που κατεβαζεις.

 

Tα αρχεια που αναφερουν *SUM* στο ονομα τους στους καταλογους του Ubuntu, ειναι για αυτη τη δουλειά, για να τσεκαρεις αν το αρχειο ειναι το αρχικο και εχει κατεβει σωστα. Αν εχεις κρατησει το .iso αρχειο που κατεβασες, τσεκαρε το με το προγραμματακι που σου εχω αφησει σε link. Δεν χρειαζεται να κατεβασεις την εκδοση που το κανεις εγκατασταση. Kατεβασε την .zip εκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το RapidCRC αλλά πως ακριβώς το χρησιμοποιώ; έκανα open to iso αρχείο αλλά γράφει status: 1x no CRC found in filename

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά δεν ξέρω πολλά :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγεις το RapidCRC και "τραβας" το .iso μεσα στο παραθυρο (drag & drop).

Αφου το αναλυσει για μερικα δευτερολεπτα, μετα πατας "Create MD5 file" ή "Create SHA κατι".

Θα βγαλει ενα αποτελεσμα.

Το αποτελεσμα αυτο το συγκρινεις με με το

http://releases.ubun...precise/MD5SUMS αν εχεις επιλεξει "Create MD5" πριν

ή το συγκρινεις με το

http://releases.ubun...recise/SHA1SUMS αν εχεις επιλεξει "Create SHA1" πριν

κ.ο.κ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το "freeISOBurn" στο λαιμο μου καθεται! :-D

 

Για τοσο κρισιμα πραγματα οπως η εγγραφη δεδομενων σε δισκακια, χρησιμοποιουμε προγραμματα της προκοπης. :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...