Προς το περιεχόμενο

Έρευνα: Τα κέρδη της Apple επισκιάζουν ολόκληρη τη βιομηχανία Η/Υ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σας πω κάτι... πείτε ότι θέλετε... μπορεί να 'χετε και δίκι ο μπορεί και όχι... Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πάλευα με το γ@μω - pc τόσα χρόνια να κάνω μια κωλ0ηχογράφηση και όλο προβλήματα μου 'βγαζε όλο φορμάτ έκανα όλο ιούς είχα κλπ.

 

Πήρα το mac έβαλα το logic και ξέχασα ότι έχω υπολογιστή συνδέω τα μηχανήματα και όλα κυλλάν ρολόι και ΓΡΗΓΟΡΑ!

 

Τέλος, δεν με χάλασε που στην μία ώρα στην βιβλιοθήκη οι συμφοιτητές μου φεύγαν σπίτι να φορτώσουν τον υπολογιστή τους και εγώ έκλεινα 7ωρα.

 

Υ.Γ. δεν είμαι σε καμία περίπτωση apple fan boy... έχω και windows και mac και τα χρησιμοποιώ και τα δύο... αυτά που βλέπω από την καθημερινότητα μου σας λέω...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να σας πω κάτι... πείτε ότι θέλετε... μπορεί να 'χετε και δίκι ο μπορεί και όχι... Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πάλευα με το γ@μω - pc τόσα χρόνια να κάνω μια κωλ0ηχογράφηση και όλο προβλήματα μου 'βγαζε όλο φορμάτ έκανα όλο ιούς είχα κλπ.

 

Πήρα το mac έβαλα το logic και ξέχασα ότι έχω υπολογιστή συνδέω τα μηχανήματα και όλα κυλλάν ρολόι και ΓΡΗΓΟΡΑ!

 

Τέλος, δεν με χάλασε που στην μία ώρα στην βιβλιοθήκη οι συμφοιτητές μου φεύγαν σπίτι να φορτώσουν τον υπολογιστή τους και εγώ έκλεινα 7ωρα.

 

Υ.Γ. δεν είμαι σε καμία περίπτωση apple fan boy... έχω και windows και mac και τα χρησιμοποιώ και τα δύο... αυτά που βλέπω από την καθημερινότητα μου σας λέω...

 

Κι ενας φιλος μου το ιδιο επαθε, το επεισαν και πηρε μακ, και ξεχασε οτι ειχε υπολογιστη... ειχε τοσο καιρο να τον χρησιμοποιησει που πραγματικα τον ξεχασε :devil:

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α και κάτι πιο σχετικό με το θέμα (το πρώτο σχόλιο ήταν σχετικό με τα σχόλια του θέματος).

 

Δεν με νοιάζει από που βγάζει η apple λεφτά... Δεν θα φάω την ζωή μου και την μέρα μου για να ασχολούμαι με αυτό.

 

Με νοιάζει ότι μου 'χει κάνει πιο εύκολη τη ζωή και με 'χει σώσει από πολλά τρεχάματα και αν αυτό σημαίνει ότι θα δώσω κάτι παραπάνω ας είναι έτσι... Αν και με 1200 που πηρα το macbook pro δεν έβρισκα πολλές άλλες επιλογές σε λαπτοπ με τα ίδια χαρακτηριστικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι καλό θα ήταν να αλλάξεις avatar..

 

Παραπέμπει αλλού και όταν διάβασα το μήνυμα λέω, "δεν μπορεί". Μετά είδα όνομα.

Πιθανόν να την έχουν πατήσει κι άλλοι

Δε καταλαβα,γιατι να το αλλαξει αυτος?!

Ας το αλλαξει ο αλλος που ειναι νεοπας και ουτε εχει καν ξεπερασει το διψηφιο αριθμο,σε ποστ!Ελεος δλδ!!! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ενας φιλος μου το ιδιο επαθε, το επεισαν και πηρε μακ, και ξεχασε οτι ειχε υπολογιστη... ειχε τοσο καιρο να τον χρησιμοποιησει που πραγματικα τον ξεχασε :devil:

 

Μπράβο ρε ωραίος όταν θα θες να μιλήσουμε σοβαρά έλα να μου πεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχεις δικιο διοτι ειναι γνωστο πως η foxconn φτιαχνει μονο προιοντα της apple. Επισης ειμαι σιγουρος πως δεν εχεις παρει ποτε τιποτα που να εχει κατασκευαστει στην Κινα η σε κάποια αλλη χωρα με τριτοκοσμικες συνθηκες εργασιας.

Άλλο είναι το κινέζικο προϊόν με τις χαμηλές ποιοτικά προδιαγραφές (πράγμα που γνωρίζεις όταν και αν το αγοράζεις) και τις ακόμα χαμηλότερες τιμές, και άλλο ένα προϊόν υψηλής τεχνολογίας από μια εταιρεία που διατυμπανίζει τα τρομερά κέρδη της από την διαφορά κόστους παραγωγής και τελικής τιμής προϊόντος.

 

Βέβαια, από την άλλη, μπορείς να πεις ότι τα προϊόντα της είναι τόσο ακριβά γιατί είναι ...χειροποίητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο είναι το κινέζικο προϊόν με τις χαμηλές ποιοτικά προδιαγραφές (πράγμα που γνωρίζεις όταν και αν το αγοράζεις) και τις ακόμα χαμηλότερες τιμές' date=' και άλλο ένα προϊόν υψηλής τεχνολογίας από μια εταιρεία που διατυμπανίζει τα τρομερά κέρδη της από την διαφορά κόστους παραγωγής και τελικής τιμής προϊόντος.

 

Βέβαια, από την άλλη, μπορείς να πεις ότι τα προϊόντα της είναι τόσο ακριβά γιατί είναι ...χειροποίητα.[/quote']

 

Για τις συνθηκες εργασιας και για μια εταιρεια μιλησες και σου απαντησα και στα 2 . Τα αποπανω ειναι ασχετα τι φτηνο και ακριβο λες; Ο εργατης και στις 2 περιπτωσεις τον πινει .

Για την χειρωνακτικη εργασια απασχολει τωρα πανω απο 1 εκατομμυριο εργατες με τα ρομποτ και την αυτοματοποιηση της παραγωγης ποιος λες να χασει ; Η foxconn ή ο ανεργος ;θα συνεχισεις για πολυ ωρα τις λεκτικες κωλοτουμπες γιατι εγω βαρεθηκα τις αερολογιες.

 

Sent from my iPhone5 using Insomnia

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω το insomnia και τέτοιου είδους θέματα, δεν ξέρω και γω πόσα χρόνια.

Πως γίνεται μια κουβέντα να ξεκινάει "σήμερα το πρωί το πορτοκαλί φανάρι στην διασταύρωση Αμαλίας και Βουλιαγμένης δεν δούλευε..." και καταλήγει "...όποιος αγοράζει iphone είναι μεγάλος μ@λ@κ@ς".

Θέλω να μιλήσω και λίγο για εμένα (που ίσως εγώ και άλλοι από εδώ να κάνουμε και γκρουπάκι "iM@l@k@s")

anywayzzzzz

Η δουλειά μου είναι γραφίστας, οπότε στηρίζομαι αρκετά στο τι σωστά μηχανήματα έχω στη δουλειά μου.

Από αυτό ζω, μεγαλώνω την οικογένεια μου, αγοράζω ρούχα, αυτοκίνητο κ.λπ.

Για την δουλειά μου βασίζομαι αποκλειστικά στα προϊόντα της apple και της adobe.

Δεν νομίζω πολλοί εδώ μέσα να έχουν ακόμη μηχανήματα, όχι να βγάζουν λεφτά αλλά να δουλεύουν σωστά, εποχής G3 και G4.

Βλέπω πολλές φορές κουβέντες εδώ για ένα ή άλλο προϊόν που δεν το έχουν δοκιμάσει καν (στην καλύτερη να το έχουν δει σε βιτρίνα) να έχουν και άποψη.

π.χ. βλέπω κουβέντες για το linux. Δεν μπορώ να φέρω γνώμη αφού δεν το έχουν δουλέψει. και εννοώ να το δουλεύω αρκετά για ένα μήνα να δω όλα τα (+) και τα (-). Εάν το βάλω σε ένα δίσκο και το ανοίγω κάθε Πάσχα να δω πως κάνει drag 'n' drop δεν νομίζω ότι μπορώ να έχω άποψη.

Και κάτι τελευταίο, η οθόνες που δουλεύω δεν είναι apple.

 

σόρρυ για το οφφ τόπικ μήνυμά μου!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συνεχισεις για πολυ ωρα τις λεκτικες κωλοτουμπες γιατι εγω βαρεθηκα τις αερολογιες.

 

Ένα σχόλιο από διαφορετική οπτική γωνία έκανα. Δεν με ενδιαφέρει και τόσο το θέμα ώστε να το κάνω προσωπική αντιπαράθεση. Αφού πιστεύεις ότι κάλυψες τον προβληματισμό μου με την παρέμβαση σου, όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο είναι το κινέζικο προϊόν με τις χαμηλές ποιοτικά προδιαγραφές (πράγμα που γνωρίζεις όταν και αν το αγοράζεις) και τις ακόμα χαμηλότερες τιμές, και άλλο ένα προϊόν υψηλής τεχνολογίας από μια εταιρεία που διατυμπανίζει τα τρομερά κέρδη της από την διαφορά κόστους παραγωγής και τελικής τιμής προϊόντος.

 

Βέβαια, από την άλλη, μπορείς να πεις ότι τα προϊόντα της είναι τόσο ακριβά γιατί είναι ...χειροποίητα.

 

Αυτών των εταιρίών τα προϊόντα είναι ματωμένα ή όχι άραγε;

Major customers of Foxconn include or have included:

 

Acer Inc.

Amazon.com

Apple Inc.

Cisco

Dell

Hewlett-Packard

Microsoft

Motorola Mobility

Nintendo

Nokia

Samsung Electronics

Sony

Toshiba

Vizio

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα κέρδη της Apple δε νομίζω να χαίρονται και τόσο όλοι οι "τριτοκοσμικοί" εργάτες της (βλέπε Foxconn), οι οποίοι το 2012 συναρμολογούν ακόμα στο χέρι τις συσκευές της.

 

Συγνώμη, αλλά "ματωμένα" ipad, iphone και δεν ξέρω εγώ τι άλλο δεν θα πάρω, ευχαριστώ...

Αντε παλι με αυτην την καραμελα (που απο μια αποψη δεν ειναι καραμελα, αλλα ο τροπος που την "χρησιμοποιουν" ορισμενοι δειχνει ακριβως αυτο).

Πρωτον, η foxconn δεν ειναι της apple, αλλα αποτελει εναν εκ των προμηθευτων της, δεν ξερω ποσες φορες θα το πουμε.

Δευτερον, ποσο υποκριτικο ειναι να κανεις ενα τετοιο ποστ απο υπολογιστη του οποιου τα μεταλλα που εχουν καρτες/πλακετες ειναι βαμενα με αιμα στα ορυχεια του Κονγκο κλπ (for more info τσεκαρε το ντοκιμαντερ που επαιξε χθες βραδυ στην Ετ1). Το ιδιο δηλαδη που συμβαινει και με το κινητο σου αλλα και με αλλες ηλεκτρονικες συσκευες, ανεξαρτητως μαρκας.

 

Κατα τ'αλλα για τα συνηθισμενα που διαβαζω περι τιμων κλπ, νομιζω οτι η apple εχει καθε λογο να προσλαβει οικονομικους συμβουλους και να ζητησει την αποψη της κοινης γνωμης μιας χρεοκωπημενης χωρας. Πολυ απλοικος και ανωριμος συνειρμος αυτος, αλλα δεν μπορω να θεωρησω οτι οι συνειρμοι που διαβαζω περι τιμων/κοροιδων κλπ διαφερουν και πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λογικό να υπάρχει αυτή η διαφορά. Μην ξεχνάμε οτι η apple έχει τεράστια έσοδα και απο το itunes και το appstore και γενικά το software πέρα απο το hardware κομμάτι. ενώ όλοι οι ανταγωνιστές της δραστηριοποιούνται είτε μόνο στο software, είτε μόνο στο hardware. Το οικοσύστημα που έχει καταφέρει να στήσει η apple είναι αυτο που τις δίνει αυτά τα τεράστια κέρδη.

 

θα ήθελα να δω πόσα απ αυτά τα κέρδη είναι από το itunes, πόσα απο το app store, πόσα από τις πωλήσεις της εκάστοτε συσκευής για να μπορέσουμε να δούμε πως τα πάει στον κάθε τομέα ξεχωριστά σε σχέση με τον άμεσο ανταγωνιστή της σε κάθε κατηγορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο απλά είναι τα πράγματα

Έσοδα μείων Έξοδα και βγάζεις τη σούμα

Πουλάς αυτό του κοστίζεί τόσο να το κατασκευάσεις για τόσο

στο κοινό που στέινετε στις ουρές για να το πάρει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι πως κοστίζουν 500 και 1000 ευρώ, αλλά η αδιαφορία και η προχειρότητα με την οποία σχεδιάζονται και μπαίνουν στην αγορά. Οπως επίσης και η τεράστεια γκάμα προϊοντων απο πολλές απο αυτές της εταιρίες, χωρίς κάποιο στόχο και user targeting, εκτός απο πολύ συγκεκριμένες σειρές. Αυτό που συμβαίνει τα τελευταία χρόνια είναι ενας αναλέητος αγώνας ταχύτητας για το ποιός θα βγάλει πρώτος το νεότερο αδιάφορο feature, κάτι που δεν είναι υπέρ του χρήστη. Αν η Apple δεχόταν να απορροφήσει μεγαλύτερο κομμάτι του κόστους του design και R&D και τα Mac είχαν το ίδιο αποτέλεσμα με λιγότερα χρήματα, δεν νομίζω να ενοχλούσε κανέναν.[/color]

 

Αν και είμαι Mac user εδώ και πολλά χρόνια, έχω καταλήξει να πιστεύω πως ενω σίγουρα θα ήταν ακριβότερα του μέσου PC (διάφοροι παράγοντες), η τιμή που έχουν σήμερα είναι υπερβολική. Η θα έπρεπε να κοστίζουν λιγότερο ή να προσφέρουν πολύ δυνατότερο hardware και μεγαλύτερη εγγύηση απο 3 έτη.]

 

Λοιπον μια ζωη χρηστης pc και κανα χρονο συν android.

Τα πραγματα ειναι ετσι ακριβως οπως τα λες, ιδιως στην κατηγορια των φορητων υπολογιστων. Δεν με ενδιαφερει και ουτε ξερω τι κανει apple os, με ενδιαφερει η κατασκευη των φορητων...

Εχω την αντιγραφη του macbookair σε pc το asus ux31.

Τι να λεμε μεχρι προσφατα για την κατασκευη των φορητων pc??? Χαλια σχεδιαση, ογκωδη χωρις λογο, βρωμιαρικα ανακυκλωμενα πλαστικα χειροτερα και απο αυτα των πλαστικων πιατων, βαρος 10 κιλα, μπαταρια 1,5 ωρες, στο 90% η οθονη δεν βλεπεται, 100 σειρες η καθε μαρκα, αλαλουμ, δεν καταλαβαινεις ποιος μπορεσε να σχεδιασει τοσο χαλια την γκαμα... οτι να ναι.

Σε ολα τα παραπανω πρωτοπορος η Apple φυσικα, αν και λογο φοβου συμβατοτητας και προγραμματων μαλλον δεν προκεται να αγορασω κατι συντομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο απλά είναι τα πράγματα

Έσοδα μείων Έξοδα και βγάζεις τη σούμα

Πουλάς αυτό του κοστίζεί τόσο να το κατασκευάσεις για τόσο

στο κοινό που στέινετε στις ουρές για να το πάρει

 

Ναι ετσι ειναι τα πραγματα οταν διαχειριζεσαι 1 περιπτερο...

 

Sent from my iPhone5 using Insomnia

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...