Προς το περιεχόμενο

Έρευνα: Τα κέρδη της Apple επισκιάζουν ολόκληρη τη βιομηχανία Η/Υ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φοβάμαι πως θα στενοχωρήσω μερικούς αλλά όχι, δεν είναι θέμα μάρκετινγκ, ούτε γέμισε ο κόσμος κορόιδα που δε ξέρουν τι αγοράζουν. Ακόμα και σήμερα με τα πανίσχυρα 5ιντσα android, ένα iPhone 5 εξακολουθεί να γοητεύει τόσο με την εμφάνιση όσο και τη λειτουργικότητά του. Και αυτό γιατί, εκτός της αξεπέραστης σχεδίασης και ποιότητας κατασκευής (μην μπει ΚΑΝ στον κόπο οποιοσδήποτε να μου πετάξει επιχειρήματα του τύπου "πετάω κάτω το samsung μου και δεν παθαίνει τίποτα"...), είναι πανεύκολο στη χρήση, είναι ταχύτατο (για όσους έχουν κόλλημα με τις επιδόσεις ξεπερνάει σε αρκετά benchmarks το Note 2 που έχω), εξακολουθεί να έχει μηδενικό lag και ανεπανάληπτο smoothness που το android ακόμα ψάχνει, προσφέρει ποιοτικές εφαρμογές και ευκαιρίες κέρδους για τους developers, με αποτέλεσμα να απευθύνεται σε πολύ μεγάλη μερίδα του κόσμου και ταυτόχρονα να διατηρεί υψηλά ποσοστά ικανοποίησης των πελατών. Μόνο πρόβλημα για μένα το κόστος απόκτησης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....................

 

Κακα τα ψεματα,το design της Apple ειναι αξεέραστο,αλλα το hardware συμβαδιζει με αυτο των υπολοιπων κυκλοφορουντων λαπτοπ PCs!!Γιατι να πληρωνουμε διπλασια τιμη για το desing και μονο?.........

 

Γιατί όχι; σου φαίνεται απλή υπόθεση το design ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη μεγαλυτερη μεριδα του κοσμου δεν απευθυνεται , ουτε το εχει ο περισσοτερος κοσμος

 

το χασες λιγο στο τελος

Δεν νομίζω ότι έχασα τίποτα. Επιμένω ότι απευθύνεται σε πολύ μεγάλη μερίδα του κόσμου (μικρούς, μεγάλους, άνδρες, γυναίκες, άπειρους και tech freaks, σκυλιά, γατιά, τους πάντες), αυτή ακριβώς ήταν και η φιλοσοφία του S.J.. Μόνος αποτρεπτικός παράγοντας απόκτησης είναι η τιμή των προϊόντων Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σε ολα τα πραγματα στην ζωη οτι πληρωνεις παιρνεις,αυτο δεν ισχυει στο μυαλο ορισμενων μονο που ειτε ειναι "σπαγγοι",ειτε καρμιρηδες-μιζεροι,ειτε απλα δεν φτανουν γενικως...(οι εξαιρεσεις απλα επιβεβαιωνουν τον κανονα και τιποτα αλλο).

 

Νεοπλουτιάδη, αν κρίνω από την υπογραφή σου και την άποψη σου, η αξία όπως είπε και ο qsis είναι υποκειμενική.

Σίγουρα πάντως το best buy δεν είναι το πιο ακριβό.

Και χαλάρωσε λίγο με το σνομπισμό σου, άκου σπάγγοι καρμίρηδες-μίζεροι. Δεν σταθμίζονται όλα με το χρήμα στη ζωή, ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το χασα καθόλου.

Δεν νομίζω ότι έχασα τίποτα. Επιμένω ότι απευθύνεται σε πολύ μεγάλη μερίδα του κόσμου (μικρούς, μεγάλους, άνδρες, γυναίκες, άπειρους και tech freaks, σκυλιά, γατιά, τους πάντες), αυτή ακριβώς ήταν και η φιλοσοφία του S.J.. Μόνος αποτρεπτικός παράγοντας απόκτησης είναι η τιμή των προϊόντων Apple.

το bold εξ'ορισμου δε το κανει για ολους

 

κατι για να εχει αυτο το επιπεδο που λες οτι εχει το ios σε συνδυασμο με το iphone (μιας και πιασαμε αυτο) πρεπει να κοστιζει τοσα χρηματα συμφωνα με την apple , αν δε μπορει να δωσει καποιος αυτα τα χρηματα μενει στην απ'εξω και παει με τη πλεμπα στο android

 

ας κανω κι εγω το λαθος και να συγκρινω με αυτοκινητα..

μου λες οτι ειναι ωραια η πορσε μπορει να τις οδηγησει και η θεια μου, ειναι πολυτελης, ειναι και ανετη , αρα ειναι για ολους

ομως δε παει ετσι γιατι η θεια σου μπορει να μη μπορει να τις αγορασει , αρα ακυρο το "ειναι για ολους"

 

η apple κανει τη ζωη οσο ανετη περιγραφεις (αν και διαφωνω) σε καποιον με βασικο κριτηριο τη τσεπη του ή τη διαθεση του να χρεωθει

δηλαδη ολα αυτα γινονται για να εισπραξει τελικα τα πολλα λεφτα που ζηταει , οχι για να κανει ευκολη τη ζωη του κοσμου να καινοτομησει και αλλα ρομαντικα

 

το ιδιο κανει και η porsche (συνεχιζω την ακυρη συγκριση) , για οποιον θελει να τα σκασει του κανει τη ζωη ευκολη και του τα δινει ολα , ομως για αυτον που θα παρει seat η seat στα λεφτα που ζηταει δε μπορει να κανει το ιδιο

 

βεβαια το τι δουλεια θελει να κανει ο ενας με ενα seat και ενας με μια πορσε και τι τελικα κανουν ειναι αλλο θεμα

 

το συμπερασμα παντως ειναι οι πορσε οπως και τα iphone δεν ειναι για ολους λογω κοστους

 

και αν θες να μεινουμε μονο στις ναυαρχιδες , μην ξεχνας οτι υπαρχουν και ανθρωποι που απλα δεν αντεχουν το κατα τα αλλα τοσο τελειο ios , δεν ειναι και ολοι τους χαζοι τα τοσα εκατομμυρια που συνειδητα πανε και αγοραζουν αλλες ακριβες συσκευες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ρε apple ετσι βαλε τα γυαλια στους αλλους που σε κραζουν.

Οτι πληρωνεις παιρνεις σημερα.

Γιαυτο οσο τα pc εχουν 500 & 1000 ευρω δεν θα τα ακουμπησω ξανα.

 

Χμμμ FAIL :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το design = δαγκωμενο μηλο...χμμ..Οποτε βγαινω για καφε και οι γκομενες/γκομενοι διπλα μου,εχουν το iphone,και τους λεω γιατι αγοραζετε iphone,και μου λενε το 99% 'ειναι το πιο γρηγορο κινητο,με αυτο κανεις οτι θες,μπορω να στειλω photo κατευθειαν στο facebook..αχ κοιτα εχει την photo των φιλων μου οταν με παιρνουν τηλεφωνο'

Ακομα.'πηρα imac γιατι εκει μπορω να δουλεψω τα προγραμματα και κοιτα ποσο ωραια οθονη που εχει'!

Αpple fans..οπου και να ειστε δεν αλλαζει το μυαλο..Καλα κανει και εχει η apple αυτα τα κερδη!μακαρι να ημουν και εγω μετοχος της apple και να εβλεπα εσας απο κατω και να γελαω με τα λεφτα που μου δινετε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple & iphone και ξερο ψωμι.

Κατι ήξερε ο Κινέζος που πούλησε το πλευρό του (αν θυμάμαι καλά) για να πάρει ipad. Φανταστείτε ποσες ώρες χάλασε σε φορματ και bluescreen.

Τι να λεμε τώρα δεν χαλάει δεν σπάει δεν κολλάει ειναι ακριβό ρίχνεις και γκόμενα.

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να μπαίνω σε αρθρο που γραφει "O JUSTIEN BIEBER εβγαλε νεο cd" και να βλεπω Beliebers (ή πως το γραφουν) και HATERS.

 

Ο ενας προσπαθει να πισει τον άλλον οτι αυτο που του αρεσει ειναι καλύτερο .

Οχι δεν παιζει games.. ναι αλλα ειναι αξιοπιστο..

Ναι αλλα ειναι ακριβο.. ναι αλλα δεν κολαει ιους.. :

 

Και ολα αυτα σε τι θεμα??? Στο θεμα "Τα κερδη της APPLE"! Κοντρα APPLE - PCs

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το design = δαγκωμενο μηλο...χμμ..Οποτε βγαινω για καφε και οι γκομενες/γκομενοι διπλα μου,εχουν το iphone,και τους λεω γιατι αγοραζετε iphone,και μου λενε το 99% 'ειναι το πιο γρηγορο κινητο,με αυτο κανεις οτι θες,μπορω να στειλω photo κατευθειαν στο facebook..αχ κοιτα εχει την photo των φιλων μου οταν με παιρνουν τηλεφωνο'

Ακομα.'πηρα imac γιατι εκει μπορω να δουλεψω τα προγραμματα και κοιτα ποσο ωραια οθονη που εχει'!

Αpple fans..οπου και να ειστε δεν αλλαζει το μυαλο..Καλα κανει και εχει η apple αυτα τα κερδη!μακαρι να ημουν και εγω μετοχος της apple και να εβλεπα εσας απο κατω και να γελαω με τα λεφτα που μου δινετε!

Aν εισουν εσυ μετοχος της αpple θα ειχε πεσει εξω διοτι εισαι by default κακογουστος οταν λες "Το design = δαγκωμενο μηλο".Μεχρι εκει φτανει το αισθητικο σου κριτηριο,αυτο αντιλαμβανεσαι ως design ths apple .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήλο = το μήλο αδαμ και ευα.

Δαγκωτό γιατί κανείς τους δεν αντιστάθηκε.

Ετσι λοιπόν και το logo τις apple συμβολίζει οτι κανείς δεν μπορεί να αντισταθεί \w/ ετσι το ερμηνεύω εγώ τουλάχιστον.

Οσο για το κόστος μιας συσκευής apple να μη μιλήσω για τα αλλα προϊόντα 159 δολάρια κάνουν καινούργια έτοιμα το αρχικό κόστος του s3 παράδειγμα πρέπει να ειναι κατω των 70 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...