Προς το περιεχόμενο

Στις αρχές του 2013 η κυκλοφορία του Samsung Chromebook στην Ελλάδα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι είναι πάλι τούτο?

Όμορφο δε λέω ,αλλα δεν κατάλαβα σε ποιούς απευθύνεται

 

Μα ούτε και οι ίδιοι ξέρουν... Δυο google lovers από δω, τρεις android lovers απο 'κει, κανας samsung lover από την άλλη και κανας developer που θέλει να δει τι είναι τούτο το chrome os... Διαφήμιση να γίνεται, το cloud της google θα χρησιμοποιεί (γι' αυτό και η απουσία εσωτερικού χώρου) και ποιός ξέρει; Παράπλευρο project είναι, άμα της κάτσει της google καλώς, αλλιώς δεν θα κάτσουν να σκάσουν κιόλας ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και περιπου δυο χρόνια το προηγούμενο μοντέλο.. δώρο μου το έκαναν! δεν μπορεις να Ε κατά στήσεις προγράμματα(λογική τα κάνω όλα online Google docs κλπ), δεν μπορείς να αποθηκεύσεις αρχεια (πολύ λίγα διαθέσιμα gb ελεύθερα λογική τα αποθηκευω όλα στο gdrive και τα σχετικά), media center να βλέπεις καμία ταινία στο χωρίο που δεν έχει ίντερνετ δεν κάνει (ούτε κάνα vlc δεν μπορείς να βάλεις ούτε καν θύρα για οθόνη δεν έχει ή HDMI, τουλάχιστον αυτό που έχω εγώ..).

τελικά πριν λίγο καιρό του έβαλα Ubuntu και αν μη τι άλλο έγινε κατά πολύ χρησιμότερο απ ότι ήταν πριν..!

 

Δε νομίζω ότι το αγοραστιο κοινο που απευθύνεται μια τέτοια συσκευή υπάρχει ακόμα στην Ελλάδα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά δουλεύουν cloud services και με Windows/Mac OS/Linux.

Δεν καταλαβαίνω τον λόγο να στηρίζεται και το ίδιο το OS στο Internet.

 

Epic fail κατ' εμέ!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και περιπου δυο χρόνια το προηγούμενο μοντέλο.. δώρο μου το έκαναν! δεν μπορεις να Ε κατά στήσεις προγράμματα(λογική τα κάνω όλα online Google docs κλπ), δεν μπορείς να αποθηκεύσεις αρχεια (πολύ λίγα διαθέσιμα gb ελεύθερα λογική τα αποθηκευω όλα στο gdrive και τα σχετικά), media center να βλέπεις καμία ταινία στο χωρίο που δεν έχει ίντερνετ δεν κάνει (ούτε κάνα vlc δεν μπορείς να βάλεις ούτε καν θύρα για οθόνη δεν έχει ή HDMI, τουλάχιστον αυτό που έχω εγώ..).

τελικά πριν λίγο καιρό του έβαλα Ubuntu και αν μη τι άλλο έγινε κατά πολύ χρησιμότερο απ ότι ήταν πριν..!

 

Δε νομίζω ότι το αγοραστιο κοινο που απευθύνεται μια τέτοια συσκευή υπάρχει ακόμα στην Ελλάδα...!

 

Μήπως πληκτρολογείς αυτή τη στιγμή και από αυτό;; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι πάλι τούτο?

Όμορφο δε λέω ,αλλα δεν κατάλαβα σε ποιούς απευθύνεται

 

Για κάποιους που ψάχνουν να αντικαταστήσουν κάτι σαν το παρακάτω :lol:

 

doorstop.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια αμα παει ακλαφτο γιατι δεν εχεις ιντερνετ η γιατι δεν μπορεις να κανεις τπτ μπορεις αραγε να του πεταξεις κανα ubuntu?Η win?Παντως χαιρομαι που για μια φορα ολοι στο ινσομνια συμφωνουμε οτι θα παει ακλαφτο κατι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είστε τόσο αρνητικοί. Για δημοσιογράφους ή άλλους επαγγελματίες που θέλουν ένα υπερφορητό λαπτοπ να γράφουνε και δεν μπορούν να ξεπεράσουν το γεγονός ότι τα tablet δεν έχουν mouse είναι χρήσιμο σε αυτή την τιμή.

 

Ακόμα το Chrome Os έχει εξελιχτεί λίγο. Μπορείς να δουλέψεις το κείμενο και off-line. Φυσικά δεν έχει office,(google docs) ούτε skype που είναι κάπως απογοητευτικό.

 

Μεγάλο προσόν είναι η εμφάνιση που είναι αντιγραφή του Mac Book Air αλλά αντί για αλουμίνιο είναι εξ ολοκλήρου από πλαστικό. Οπως πετυχημένα έγραψε το verge πρόκειται για design 1000 ευρώ σε ηλικία 100 ευρώ. Εγώ ψήνομαι να το αγοράσω. Είναι πολύ φορητό και wi-fi βρίσκω πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα και τα Linux! Αν εχετε παρατηρησει κυκλοφορουν αρκετα Laptops με freedos (πχ Acer Aspire One 756-887bc περιπου 200γρ πιο βαρυ) και ειναι περιπου 120€ φθηνοτερα απο τα αντιστοιχα με windows. Αν εισαι linux τυπος με ενα τετοιο εισαι αρχοντας (με 300€). Για να μην πω και για αυτους που βαζουν Windows πειρατικα.....

 

Κακα τα ψεμματα αν πετυχει θα ειναι σαν μοδα πιο πολυ. Πιο ειδικα στην Ελλαδα που δεν υπαρχει Internet παντου και δεν πολυθελουμε τα πραγματα μας στο Cloud (πχ Φωτο) νομιζω ειναι ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι οι περισσότεροι βλέπετε το δέντρο και χάνεται το δάσος....

Ξεκινάει η εισβολή της αρχιτεκτονικής τύπου ARM στα laptop. Άντε γεια Intel και AMD...

Αν έβγαινε το αντίστοιχο με windows RT (που μάλλον θα βγει του χρόνου)τότε θα τα σχόλια θα ήταν πολυ διαφορετικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως δεν θα πατώσει.

Ξέρω πολλούς ανθρώπους που έχουν pc μονο για ίντερνετ.

Χρειάζονται φορμάτ κολλάνε ιους κλπ και ταλαιπωρούνται και σκάνε χρήματα σε τεχνικούς και σε πλαίσιο.

 

Πολλοί ειναι αυτοί που ΔΕΝ χρειάζονται λογισμικό ουτε mac ουτε windows - linux.

Έχουν μάθει μόνο το ίντερνετ στο pc τους γενια του fb.

Συνήθως ειναι μεγαλύτερης ηλικίας 40+ οπου αγοράσανε pc μονο για το ιντερνέτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι οι περισσότεροι βλέπετε το δέντρο και χάνεται το δάσος....

Ξεκινάει η εισβολή της αρχιτεκτονικής τύπου ARM στα laptop. Άντε γεια Intel και AMD...

Αν έβγαινε το αντίστοιχο με windows RT (που μάλλον θα βγει του χρόνου)τότε θα τα σχόλια θα ήταν πολυ διαφορετικά...

 

 

Τα Windows RT ηδη εχουν αρχιτεκτονικη ARM. NVIDIA Tegra 3 Quad Core ( ARM Cortex-A9) κατα βαση. Αρα δεν νομιζω οτι περιμεναμε το ChromeBook για να δουμε Arm σε netbook (πχ http://www.pcworld.com/product/1250230/vivo-tab-rt-tf600.html )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...